Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Kultury Zagłębia: koncerty, gra miejska i pokaz ognia, czyli wielkie otwarcie PKZ po remoncie

PAS, mat. prasowe PKZ
Tak prezentował się kiedyś i prezentuje się dziś Pałac Kultury Zagłębia
Tak prezentował się kiedyś i prezentuje się dziś Pałac Kultury Zagłębia PAS, mat. PKZ
Pałac Kultury Zagłębia otwiera swoje podwoje przed mieszkańcami po ponad trzech latach. Tyle czasu zamknięta była bowiem największa instytucja kultury i sztuki w Zagłębiu, a więc zabytkowy Pałac Kultury Zagłębia. W tym czasie jego pracownicy organizowali zajęcia i plenerowe imprezy, rezydując w tymczasowej siedzibie przy ul. Wojska Polskiego. Pierwszy generalny remont w 56-letniej historii tego zabytku właśnie się zakończył, a wszyscy chętni jego efekty będą mogli zobaczyć w najbliższą sobotę 11 października, od godziny 15.00.

Pałac Kultury Zagłębia: koncerty, gra miejska i pokaz ognia, czyli wielkie otwarcie PKZ po remoncie

Będzie to inauguracja z pompą, czyli… parapetówka pełna kultury. W sobotę zobaczycie m.in. odnowione marmury i sztukaterie w holach, wyjątkowe wnętrza sali ślubów, czy sali im. Michała Spisaka, nowe pracownie na poddaszu, studio nagrań, a także salę Agory.

– Pałac jest całkiem nowy, ale każdy, kto widział już po remoncie jego wnętrza ze zdziwieniem stwierdza, że nic się w nim nie zmieniło. I o to właśnie chodziło. To efekt dobrej, dokładnej pracy, która polegała na odtworzeniu tego, co w tym budynku charakterystyczne i niepowtarzalne. Szczególne wrażenie robią pieczołowicie odnowione zdobienia, a także odwzorowanie szczegółów w poszczególnych salach – podkreśla Małgorzata Majewska, dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia.

Na sobotę zaplanowana została gra miejska, w której mogą wziąć udział dwuosobowe zespoły. Uczestnicy będą się mogli poczuć się jak wierszopisarze, krytycy sztuki, wokaliści, tancerze, kabareciarze czy też street’artowi artyści. Do 9 października zgłoszenia należy wysyłać drogą elektroniczną na adres: [email protected]. Zgłoszenie powinno zawierać: imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail każdego członka drużyny. Około godz. 19.00 rozpocznie się pokaz tańca ze światłem - grupy Azislight oraz koncert na ścianie. Muzycy pod kierunkiem Ryszarda Bazarnika zagrają wbrew prawu grawitacji, stojąc na pionowej scenie. Zabezpieczeni alpinistycznymi linami wykonają arcyniebezpieczny pełnowymiarowy półtoragodzinny koncert. Cyrkowe ewolucje i naścienne tańce w wykonaniu samych muzyków, oryginalna gra świateł to zapowiedź historycznego w środkach i formie muzycznego spektaklu. Muzycy pod kierunkiem Ryszarda Bazarnika zagrają wbrew prawu grawitacji, stojąc na pionowej scenie. W poniedziałek 13 października o godz. 18.00 będzie natomiast otwarty dla wszystkich koncert. Zagra Sojka Band.

Pierwszym koncertem w nowym Pałacu Kultury Zagłębia będzie natomiast ten piątkowy (za zaproszeniami), kiedy to zaprezentują się laureaci nagrody rezydenta miasta Dąbrowa Górnicza w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Koncert laureatów to metaforyczny kolaż dźwięku i słowa, który trafi w gust każdego melomana sztuki. Na scenie wystąpią m.in.: Mariusz Kalaga, Cezary Biesiadecki, Agata Widera, Marcin Łazarski, Anna Hajduk, Kabaret Dno, Marcin Maślak Jarosław Cyba. Oprawę muzyczną koncertu będzie współtworzyć Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej. Jako wydarzenie towarzyszące została specjalnie przygotowana wystawa prac plastycznych nagrodzonych twórców pn. ArtManus. Pojawią się na niej prace m.in. Sylwii Nowak, Iwony Wilk, Anny Podsiadlik, Bartosza Kokosińskiego, Marka Grabowskiego. Została również przewidziana galeria osobowości artystycznych „Persona art”, prezentująca sylwetki laureatów.

Dziś prezentujemy Wam bliżej największą salę w PKZ, czyli Agorę. To składające się z trzech przechodnich sal miejsce już od 1969 r. stało się siedzibą młodzieżowego Klubu „Agora”. Charakterystyczne są tu ręcznie malowane kafle (majolika) pokrywające liczące 300 m kw. ściany, które wraz z imponującą sztukaterią zdobiącą sufit, tworzą unikalny charakter tego pomieszczenia. W klubie organizowano m.in. spotkania z ciekawymi ludźmi: olimpijczykami, działaczami społeczno-politycznymi, członkami zespołów muzycznych. Gościli tu również wybitni aktorzy m.in. Jerzy Stuhr, Magdalena Wójcik i Jerzy Zelnik. To tu odbywały się bale dla samotnych i zakochanych oraz tzw. wieczornice artystyczne, wieczorki muzyczne, występy kabaretowe i koncerty. Bawiono się zarówno podczas dyskotek, jak i zajęć świetlicowych takich.

Od 1971 r. priorytetem PKZ-u było „upowszechnianie wiedzy wśród ludności Dąbrowy Górniczej”, dlatego w sali klubu „Agora” organizowano kursy wiedzy praktycznej. Uczestnicy zajęć mogli przeszkolić się w zakresie kroju i szycia, ukończyć kurs organizatorów turystyki, a także wziąć udział w lekcjach języków obcych.

Od 1982 r. zmieniono profil działalności klubu na edukację artystyczną, prezentację własnej twórczości, aktywny wypoczynek, rozrywkę i wymianę poglądów. Z „Agory” korzystała głównie młodzież dąbrowskich szkół średnich. Sala klubu „Agora” była ponadto miejscem, gdzie toczyły się rozgrywki brydżowe i szachowe. Tutaj organizowano bale, konferencje i spotkania biznesowe.

Choć sala zachowała nazwę „Agora”, została później przekształcona na kawiarnię „Cafe CoffeinArt”. Co charakteryzowało to miejsce, to koncerty kameralne, wyjątkowa atmosfera oraz unoszący się zapach kawy. Obecnie kawiarnia została przeniesiona na parter do zachodniego skrzydła budynku.

Remont PKZ-u kosztował ponad 60 mln zł. Pałac został wybudowany w latach 1951-1958, według projektu Zbigniewa Rzepeckiego.

We wtorek znajdziecie u nas więcej zdjęć Pałacu Kultury Zagłębia sprzed dziesięcioleci oraz opisów poszczególnych miejsc i sal. Dziś mamy dla Was zdjęcia nowych, wyremontowanych sal i holi, a także stare zdjęcia Agory, kawiarni i marmurowych wnętrz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto