W rosarium właśnie kwitnie 280 odmian nowych róż W rosarium właśnie kwitnie 280 odmian nowych róż

W rosarium właśnie kwitnie 280 odmian nowych róż (© Fot. Marzena Bugała)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Rosarium w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie należy do najpiękniejszych ogrodów różanych świata. To opinia nie tylko zwiedzających, ale i ekspertów z międzynarodowego związku miłośników róż.

Właśnie na przełomie czerwca i lipca rosarium wygląda szczególnie atrakcyjnie, bo kwitną tutaj naraz wszystkie kwiaty. Kolejne zjawisko wspólnego kwitnienia nastąpi jeszcze raz, pod koniec lata.

Widok kwitnących 30 tys. róż w 280 odmianach jest przeżyciem, które ściąga turystów z całego kraju i z zagranicy.

- Możemy chwalić się rosarium również dzięki pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który pomógł nam finansowo w renowacji środowiska przyrodniczego tego miejsca. Ogród różany został gruntownie odnowiony i dlatego teraz tak zachwyca - mówi Anna Znamirowska, rzeczniczka WPKiW.

To dzięki finansowemu wsparciu z Funduszu w latach 2005-2007 udało się wymienić wszystkie krzewy róż, a także zapewnić im nową, lepszą ziemię. Nic dziwnego - WPKiW jest przedmiotem szczególnej troski Funduszu, co podkreśla Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW. Chodzi o to, żeby chorzowski park był nie tylko miejscem wypoczynku dla mieszkańców regionu, ale także wizytówką ekologiczną województwa. W ciągu ostatnich lat na ochronę i pielęgnację przyrody, ścieżki edukacyjne i niezbędne inwestycje przekazano parkowi ponad 7 mln zł.

Właśnie w rosarium pięć lat temu zaczął się ważny program rewitalizacji parkowych stawów, który wspiera Fundusz. W ostatnich latach stawy w chorzowskim parku zaczęły wysychać i podupadać. W największym stawie Hutnik było tak mało wody, że zamierało w nim życie biologiczne. Biolodzy z lękiem obserwowali, jak giną tam zwierzęta. Na dnie zbiornika gromadziły się śmieci, co przy braku przepływu wody spowodowało rozrost glonów i wielki proces gnilny. Ale wsparcie przyznane parkowi przez katowicki Fundusz pozwoli na odnowienie w tym roku stawu Hutnik i na zakończenie modernizacji innych zbiorników wodnych w parku. Park zyskał dotację w wysokości 1,2 mln zł.

Rewitalizacja stawów to ogromna i kosztowna inwestycja. Dlatego pewnie przez prawie pięćdziesiąt lat nic w tej sprawie nie robiono. Czyszczenie Kanału Regatowego kosztowało 400 tys. zł, rewitalizacja "Cichego Zakątka" 152 tys. zł, a stawu "Perkoz" 217 tys. zł. W kolejnych latach odnowione zostaną jeszcze stawy w okolicach restauracji "Łania" i przy Planetarium Śląskim.

Kiedy wszystkie stawy w parku zostaną przywrócone do życia, pozostanie już tylko wykonanie przepustu z rosarium do Wesołego Miasteczka. W parku będzie wtedy gotowy cały wodny obieg - bardzo ważny dla stawowej fauny i flory. Czyste stawy staną się znowu dumą chorzowskiego parku, jak ten w rosarium.

Zresztą badacze z Katedry Ochrony Roślin Akademii Rolniczej w Krakowie w pracy poświęconej chorzowskiemu rosarium podkreślają, że ten ogród w całości ma ogromne znaczenie dla samopoczucia mieszkańców, zwłaszcza dla osób starszych i niepełnosprawnych. Dobry wpływ kwiatów na psychikę ludzi jest udokumentowany w literaturze ogrodniczej i medycznej. Równocześnie rosarium jest ważnym miejscem dla badań botanicznych. Chorzowski różany ogród składa się z 375 komórek (każda o powierzchni ponad 7 m kw.), w których rosną inne odmiany róż. Jest tu także 15 rabat w kształcie soczewek, z których największe mają powierzchnię 420 m kw.

Chorzowskie rosarium ma własny styl, inny niż popularne angielski czy niemiecki. Jest złożony z wielu dużych kwietników w kształcie plastra miodu. Oryginalny projekt ogrodu wykonał zespół Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. Władysława Niemirskiego. Otwarcie rosarium nastąpiło 24 czerwca 1968 roku. Wtedy również zakwitły wszystkie róże.
Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!