Rząd zatwierdził projekt ustawy, która od 1 stycznia 2018 r. likwiduje nieodwołalnie bezpłatne torby plastikowe w sklepach. Ich wydawanie (lub sprzedaż) otaksowane będzie nową opłatą, tzw. opłatą recyklingową, której wysokość może wynosić nawet 1 zł za każdą sztukę.

Wprowadzona kilka lat temu próba ograniczenia jednorazówek nie była zbyt skuteczna sklepy zaczęły wówczas pobierać za nie opłaty w wysokości od 5 do 20 groszy. Liczba wydawanych foliówek spadła jedynie o około 36 proc.
tak więc pieniądze nie zniechęciły klientów sklepów. Reklamówki wciąż są wykorzystywane na potęgę.
Teraz Ministerstwo Środowiska przygotowało nowelizację ustawy wymuszoną unijnymi dyrektywami.

Torby foliowe za złotówkę? Rząd wznawia wojnę z jednorazówkami

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra środowiska.

Zgodnie z nowym prawem od 1 stycznia 2018 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie będą oferowane za darmo w punktach sprzedaży. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do rozwiązań unijnych, które zakładają zmniejszenie zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy.


Wprowadzona zostanie dodatkowa opłata za lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego (opłata recyklingowa), która będzie doliczona do obowiązującej już ceny takiej torby albo będzie podstawową opłatą za torbę.
Rewolucja na zakupach. Nawet 1 zł za foliową siatkę


Rewolucja na zakupach. Nawet 1 zł za foliową siatkęPrzedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce, będzie musiał pobrać opłatę recyklingową od nabywającego taką torbę. Opłata recyklingowa nie będzie pobierana więcej niż raz za tę samą torebkę (np. po raz pierwszy między producentem a jednostką handlową, i po raz drugi między jednostką handlową a klientem).

Opłata recyklingowa obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów – obecnie najczęściej wydawane w jednostkach handlowych przy kasie.


Z opłaty wyłączone będą bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego (czyli torby o grubości poniżej 15 mikrometrów) pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania  żywności sprzedawanej luzem (warzywa, owoce, mięso, ryby itp.), gdy zapobiega to jej marnowaniu.


Biznes

Komentarze (20)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

bobar (gość)

nie widze problemu by zaplacic zlotowke za reklamowke ale niech na reklamowce nie bedzie logo sklepu,ja go w tym momencie reklamuje.za reklame sklep niech placi sobie sam

Gość111 (gość)

A od worków na śmieci też zeta będzie ? Nie popadajmy w paranoję , powinno być inne rozwiązanie , ale niestety NARÓD NAM SIĘ ROZLENIWIŁ , bo po co brać reklamówkę z sobą w kieszeni w ręce nie chce mi się no przecież są w sklepie .

derek (gość)

"Olbrzymie marnotrawstwo zczególnie przy pakowaniu warzyw i owoców : ...torebeczka na pomidorka , kolejna na marchewkę , kolejna na pietruszkę , kolejna na jabłuszka , kolejna na cebulę itd. , tak ludzie biora torby foliowe w sklepach no bo przecierz każdy produkt w innej cenie , ......można zważyć luzem a na końcu wrzucić wszystko do jednej torby . Wystarczy pomyśleć .... o ekologii" Zauważ, że teraz często te rzeczy waży kasjerka przy kasie. A ja mogę nie życzyć sobie, by pomidorek brała w ręce pani kasjerka, która wcześniej przyjmowała do tych samych rączek banknot 20 złotowy od zagrzybionej i mającej pełno wszy i... kaca menelki. A druga sprawa- WSZYSTKIE te torebki plastikowe trafiają do żółtych worków. Tak czy nie?? Więc może "rząd" powinien myśleć o tym, by ludzie dbali o recycling (np. kontrole- w twoich zmieszanych śmieciach są torebki foliowe- płacisz mandat np. 500 zł, i odechciewa ci się na zawsze niesegregowania ;))/

zett (gość)

a co ma rząd do rozdawania czegoś przez prywatne firmy?? Chętnie stanę pod np. Tesco po wejściu tej ustawy i rozdam 100 tys toreb, własnych. A na drugi dzień rozdam 100 tys kostek masła. Mojego, własnego. Wcześniej wyprodukowanego przez moich pracowników. I co, pislamiści morawieckiego przyczepią się??A dlaczego markety nie oferują dużych toreb papierowych, jak na zachodzie????????????????????????????????

ekolog (gość)

z jednej strony p...lą o ekologii a z drugiej między innymi wycinają lasy i tłuką zwierzynę
obłudna banda

gość (gość)

Jakoś za PRL-u wszyscy przychodzili na zakupy z torbami czy siatkami wielokrotnego użytku i jakoś można było , trzeba tylko chcieć . Teraz też sklepy sprzedają niedrogie, solidne, mocne i pakowne torby na zakupy i są ludzie którym to całkowicie wystarczy , nie biorą za każdym razem w sklepie pęku plastikowych woreczków .

gość (gość)

Olbrzymie marnotrawstwo zczególnie przy pakowaniu warzyw i owoców : ...torebeczka na pomidorka , kolejna na marchewkę , kolejna na pietruszkę , kolejna na jabłuszka , kolejna na cebulę itd. , tak ludzie biora torby foliowe w sklepach no bo przecierz każdy produkt w innej cenie , ......można zważyć luzem a na końcu wrzucić wszystko do jednej torby . Wystarczy pomyśleć .... o ekologii .

skir (gość)

Lepiej zakazać produkcji tego plastikowego badziejstwa. Podniesienie ceny to podniesienie do rangi luksusu.