Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Od półwiecza próbuje opowiedzieć własny sen o rodzinnych Bojszowach i swoich krajanach. Maluje bojszowskie pejzaże, prowadzi gawędy na śląskie tematy. Filmuje. I z tego jest najbardziej znany. Tym rozsławił Bojszowy, Pszczynę, gdzie od lat mieszka, i Górny Śląsk, z którym się identyfikuje.

To on stworzył śląski western, opowiadający o losach Ślązaków w Teskasie. W dorobku ma filmy o trudnych momentach w dziejach tej ziemi, jak choćby ten o powstaniach, "Bracia", zrealizowany kilka lat temu, czy powstańczy paradokument z lat 70. "Ku Polsce". I filmy związane z tematyką przymusowego zaciągu Ślązaków do Wehrmachtu ("Czterech synów ojciec miał", "Nie wszystko mi wojna zabrała"). Nie unikał tematyki oświęcimskiej ("Różaniec z kolczastego drutu"). Jak zauważył jego przyjaciel Alojzy Lysko, podobnie jak Kazimierz Kutz stworzył Kłyk własną wizję śląskiej historii. Historii ziemi pszczyńskiej, która różni się przecież - choćby przebiegiem powstań - od tej typowej dla "czarnego", przemysłowego Śląska, kutzowskiej wizji powstańczych działań. I nie tylko.
Dziękujemy Wam za liczny udział w naszym konkursie poświęconym westernowi śląskiemu. Zapowiadamy, że jest to początek przygody z tym gatunkiem filmowym, śledźcie więc uważnie Saloon Śląskiego Westernu.


Napłynęło wiele trafnych odpowiedzi.


W pytaniu 1. należało wskazać przynajmniej jedną produkcję westernową filmowca Józefa Kłyka, rodem z Bojszów. Z tym pytaniem nie mieliście żadnych trudności. Lista filmowych dokonań pana Józefa jest bowiem długa [i dostępna na stronie poświęconej śląskiemu westernowi].

Jeżeli uważnie śledziliście nasz serwis, wiecie że odpowiedź na pytanie 2. jest krótka: Twórca śląskiego westernu, Józef Kłyk, obchodzi w tym roku 45-lecie pracy twórczej i 60. urodziny.

Natomiast najnowszy śląski western - to jest odpowiedź na pytanie 3. - będzie opowiadał o przygodach śląskiego rewolwerowca Johna Rzepy.


Szczęśliwcami, do których trafią zestawy nagród ufundowane dzięki przychylności władz gminy Bojszowy są:

I. Matelska z Tarnowskich Gór

K. Drzymalski z Wodzisławia Śląskiego

O. Sawczak z Sanoka


W każdym zestawie znajduje się album "Józef Kłyk. Mój śląski Teksas", pocztówkowe reprodukcje obrazów pana Józefa, a także płyta dvd z filmem poświęconym twórczości bojszowskiego filmowca wraz z jego najnowszą, wojenną produkcją "Nie wszystko mi wojna zabrała".


Zwycięzcom serdecznie gratulujemy (nagrody prześlemy pocztą), a pozostałym internautom pozostaje życzyć szczęścia w naszych kolejnych konkursach.

Czytaj także