Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozstrzygnięto konkurs diecezji sosnowieckiej "Szkice Pamięci". Nagrody wręczono w katedrze

RDK, mat. diecezji sosnowieckiej
„Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia. Rodzinne wspomnienia historyczno-patriotyczne” – to tytuł konkursu, będącego częścią obchodów 100-lecia niepodległości w diecezji sosnowieckiej. We wtorek, 11 września w sosnowieckiej katedrze odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono dyplomy za udział i nagrody. Było też wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz występ Młodzieżowego Chóru Jubileuszowego Wydziału Katechetycznego Sosnowieckiej Kurii Diecezjalnej, Śląskiego Kwintetu Dętego Silesian Brass Artists i ks. Pawła Sobierajskiego. Po gali odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks.Grzegorz Kaszak, biskup diecezji sosnowieckiej.

Nadesłane prace to spisane w różnej literackiej formie wspomnienia samych piszących, bądź ich najbliższych. Najmłodszy uczestnik konkursu miał 7 lat, a najstarszy – 91. Najwięcej uczestników to uczniowie szkół podstawowych. Jedną z nich była Wiktoria Smoczyńska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 10 w Sosnowcu, która opisała wojenne losy swojej prababci. Jak przyznaje dzięki konkursowi udało się wzbogacić i uszczegółowić wiedzę o tych niezwykłych wydarzeniach. "Bardzo miło i z emocjami słuchało się tych historii, świetnie pisało się pracę razem z babcią" – mówi Wiktoria.

- Udało się ocalić imiona, nazwiska i miejsca, gdzie walczono o wolną Polskę. Chodziło o wydobycie pamięci o naszych bohaterach, ale też pobudzenie patriotyzmu – mówił biskup Grzegorz Kaszak, dziękując wszystkim zaangażowanym w organizację konkursu i jego uczestnikom.

Konkurs we współpracy z IPN

Konkurs odbywał się we współpracy z katowickim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, a jego mecenasem była firma TAURON Polska Energia S.A., którą na wręczeniu nagród reprezentował prezes zarządu Filip Grzegorczyk.
147 nadesłanych prac oceniała złożona z ekspertów komisja w składzie: Elżbieta Cioch, prof. dr hab. Dariusz Nawrot, dr Paweł Matyszkiewicz, Tomasz Gonet oraz ks. dr Michał Borda. Wyłoniła ona trzech laureatów oraz wyróżniła 10 prac.

Zdobyli nagrody i wyróżnienia

Trzy równorzędne główne nagrody zdobyli Daria Kołodziejczyk z Sosnowca (lat 14), 89-letni Brunon Piekarski z Wolbromia (jeden z najstarszych uczestników konkursu) oraz mieszkanka Klucz Bożena Wicherek (lat 56).
Wyróżnienia otrzymali: Anna Hojeńska z Sosnowca (lat 13), Karol Woźniak z Sosnowca (lat 13), Martyna i Emilia Woźniak z Sosnowca (lat 10), Izabela Świtalska z Zawiercia (lat 41), Miłosz Głowacki z Dąbrowy Górniczej (lat 12), Monika Gawęcka-Starczewska z Sosnowca (lat 47), Antoni Kalarus z Sosnowca (lat 11), Marta Nowacka z Czeladzi (lat 17), Danuta Molęda z Olkusza (lat 71), Marcin Wolski z Sosnowca (lat 14).

Nagrodzone prace zostały opublikowane w formie książkowej.Co tydzień będą też publikowane na stronie diecezji sosnowieckiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto