Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Natura pod ochroną
Przestrzegaj zapisów, które są na tablicach!

W województwie śląskim zakończył się kolejny etap znakowania terenów chronionych. Dziewięć obszarów Natura 2000, szesnaście rezerwatów przyrody oraz dwadzieścia dwie strefy ochrony ostoi zwierząt oznakowano tablicami urzędowymi. Ponadto w dziewięciu spośród oznakowanych rezerwatów przyrody zamontowano tablice informujące o obowiązujących zakazach, zasadach udostępniania, a także zagrożeniach związanych z poruszaniem się w ich obrębie.

Zrealizowane projekty skierowane są głównie do mieszkańców miejscowości sąsiadujących z ostojami oraz turystów. Ich zasadniczym celem jest czytelne oznaczenie terenów objętych ochroną, a co za tym idzie -zwiększenie świadomości na temat funkcjonowania różnych form ochrony przyrody. Pełny wykaz oznakowanych terenów - na stronie www RDOŚ.

Fundusz dla regionu
Wygraj konkurs, żeby czytać o środowisku

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłasza konkurs pod nazwą: ,,Program edukacji ekologicznej realizowany poprzez zakup prenumeraty czasopism ekologicznych dla placówek oświatowych z terenu województwa śląskiego”. Celem konkursu jest dofinansowanie w formie dotacji projektów, których realizacja gwarantuje uzyskanie najlepszych efektów dotyczących wzrostu świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży z terenu województwa śląskiego. Wygraną jest prenumerata (na zasadzie dofinansowania z Funduszu) ekologicznych czasopism. Wykaz czasopism jest na stronie internetowej WFOŚiGW. Nabór wniosków trwa tylko do 31 grudnia tego roku, do godz. 12.

Edukacja ekologiczna
„Ziemio kochana - przytulam cię, uśmiechnij się”, czyli dzieci listy piszą dla naszej błękitnej planety

Po raz trzeci Fundacja Ekologiczna ,,Arka” zorganizowała w całej Polsce akcję ,,Listy dla Ziemi”. Tym razem przedszkolaki i uczniowie mogli lepiej poznać zagadnienia związane z właściwą segregacją odpadów, z recyklingiem i zasadą 3R. Raport z tych działań jest dostępny na stronie internetowej ,,Arki”. I nie kończy on akcji, bo kolejna odsłona będzie. Ale dlaczego w tym roku tematem były akurat śmieci? Przypomnijmy, że w 2013 roku w Polsce zaczęła obowiązywać ustawa dotycząca gospodarki odpadami. Samorządy przejęły obowiązek ich odbioru oraz zaczęły pobierać pieniądze za wywóz śmieci. Pojawiło się wiele problemów, na przykład brak standaryzacji segregacji odpadów. Kolory worków powinny być w całej Polsce takie same. Tymczasem w jednym regionie do zielonych wrzuca się szkło, a w innym papier. W jednej części kraju metal jest razem z makulaturą, w innej z plastikiem. Polakom brakuje podstawowej wiedzy o tym, dlaczego trzeba segregować odpady, ile można uzyskać z nich materiałów zdatnych do powtórnego użytku, jak bardzo opłacalny jest kompostownik. A zakupy? Trzeba je robić tak, aby odpadów było jak najmniej. I warto się tego uczyć niezależnie od wieku. Stąd też hasło ,,Listów”: „Nie bądź jednorazowy”. Trzeciej edycji, bo kolejna w 2016 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto