Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ślaskie: Pogotowie przeciwpowodziowe w wielu powiatach! Stany alarmowe na rzekach, zerwane mosty, zalane piwnice... [AKTUALIZACJA]

red.
Krzysztof Kawczak/OSP Porąbka
W woj. śląskim wciąż obowiązuje 3 najwyższy stopień ostrzeżenia hydrologicznego. Rzeki w kilkunastu miejscach przekroczyły stany alarmowe. W kilku gminach obowiązuje już pogotowie przeciwpowodziowe. W galerii prezentujemy stany rzek w woj.śląskim i aktualne zdjęcia z terenu woj. śląskiego. W tekście, prezentujemy również mapę deszczową online oraz aktualne informacje ws. najnowszych ostrzeżeń IMGW.

AKTUALIZACJA 24.05.2019 - GODZ. 10.22

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego posumowało wczorajszy dzień w pow. cieszyńskim, bielskim i żywieckim.

Państwowa Straż Pożarna odnotowała 421 interwencji w pow. bielskim, 192 w cieszyńskim, i 114 w pow. żywieckim. Działania dotyczyły m.in: podtopień budynków i dróg oraz wiatrołomów.. Działania dotyczyły m.in: podtopień budynków i dróg oraz wiatrołomów.

Aktualne alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe na dzień 24.05.2019 r.

  • - 22.05.2019 r. godz. 12:00, pogotowie przeciwpowodziowe, Wojewoda Śląski - powiaty: żywiecki, cieszyński, bielski, m. Bielsko-Biała
  • - 22.05.2019 r. godz. 12:30, pogotowie przeciwpowodziowe, Wójt Gminy Jeleśnia
  • - 23.05.2019 r. godz. 05:30, alarm przeciwpowodziowy, Wójt Gminy Jeleśnia
  • - 23.05.2019 r. godz. 09:00, alarm przeciwpowodziowy, Starosta Bielski – cały powiat
  • - 23.05.2019 r. godz. 09:00, alarm przeciwpowodziowy, Wójt Gminy Świnna
  • - 23.05.2019 r. godz. 09:00, alarm przeciwpowodziowy, Wójt Gminy Rajcza
  • - 23.05.2019 r. godz. 08:30, alarm przeciwpowodziowy, Prezydent Miasta Bielska-Białej
  • - 23.05.2019 r. godz. 09:30, alarm przeciwpowodziowy, Wójt Gminy Ślemień

Na rzekach wciąż obowiązują stany wysokie i ostrzegawcze. Alarmowe przekroczone w:
- Czechowicach (Bestwina)
- Czechowicach - Dziedzicach
- Goczałkowicach
- Bojszowach
- Mizerowie - Borkach
- Krzyżanowicach
- Raciborzu - Miedonii
- Miasteczku Śląskim

AKTUALIZACJA GODZ. 13.15
W Bielsku-Białej odbyła się konferencja z udziałem ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego. Komendant wojewódzki straży pożarnej nadbryg. Jacek Kleszczewski: - Sytuacja pogodowa jest bardzo dynamiczna, na chwilę obecną najbardziej dotyka to powiatu bielskiego i miasta Bielska-Białej. Mamy do tej pory zgłoszonych 600 interwencji, 300 jest w trakcie. Głównie skupiamy się na wypompowaniu wody z posesji, z piwnic, na zabezpieczeniu szlaków drogowych przez usuwanie konarów, które się złamały.

Najpoważniejsza sytuacja jest w Wilkowicach, gdzie znajduje się zapora. Z obawy na stan technicznych wójt zdecydował o ewakuacji 120 osób z 30 budynków.- Monitorujemy tę sytuację, są środki i siły, woda będzie wypompowywana, by ta zapora wytrzymała. W naszej opinii nie ma takiego zagrożenia - dodał Kleszczewski.

Do akcji zostało zaangażowanych 150 żołnierzy bielskiego batalionu, 649 zawodowych strażaków, do dyspozycji jest 3 tys. druhów OSP, którzy są w krajowym systemie ratownictwa.

Ślaskie: Pogotowie przeciwpowodziowe w wielu powiatach! Stan...

Wojewoda śląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe! Stany alarmowe na rzekach, zalane piwnice i drogi, a deszcz wciąż pada [MAPA online]

Wojewoda Śląski ogłosił z dniem 22 maja 2019 r. pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatów bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego i miasta Bielska-Białej. Poziom wody w rzekach niebezpiecznie rośnie - stany ostrzegawcze zostały już przekroczone w kilkudziesięciu miejscach.

Na wielu rzekach w woj. śląskim rzeki przekroczyły już stany alarmowe, m.in. w Cieszynie na Olzie, w Skoczowie, Goczałkowicach, Ustroniu i Wiśle na rzecze Wisła, w Pewli Małej na Koszarawie, w Górkach Wielkich na Brennicy, w Mikuszowicach i Bestwinie na Białej, w Czechowicach-Dziedzicach na Iłownicy, w Mysłowicach na Brynicy.

Jeżeli nie ustaną opady deszczu, naszemu miastu grozi powódź - ocenił burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

A tak wygląda sytuacja w Wiśle:

Na większości wodowskazów wysoki poziom wody wciąż się utrzymuje. Również dziś prognozowane są w naszym woj. intensywne i umiarkowane opady deszczu.

Ślaskie: Pogotowie przeciwpowodziowe w wielu powiatach! Stan...

Ponad 200 interwencji!

Od godz. 6:30 w środę 22 maja do godz. 6:30 w czwartek 24 maja Straż Pożarna na terenie woj. śląskiego interweniowała 233 razy, w tym w związku z przyborami wód - 50 interwencji (najwięcej: 14 - pow. żywiecki, 24 - pow. cieszyński, 6 pow. bielski), w związku z pompowaniem wody - 56 (najwięcej: 13 - pow. cieszyński, 13 - pow. bielski), w związku z silnymi wiatrami - 39 (5 - Katowice, 4 - pow. cieszyński, 5 - pow. tarnogórski).

W piątek o godz. 05:30. na stacji kolejowej Wisła Uzdrowisko zalanych zostało 5 rozjazdów na torowisku. Ruch pociągów wstrzymano. Na odcinku Wisła Uzdrowisko – Wisła Głębce wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

W Koniakowie doszło do lawiny błotnej wywołanej wciąż padającym deszczem. W Rybarzowicach i Buczkowicach do zerwania mostów.

W wielu miejsca doszło do lokalnych podtopień, zalania piwnic jak również samochodów. Na szczęście nikogo nie trzeba było ewakuować. Kilkadziesiąt interwencji dotyczyło konieczności usuwania powalonych drzew i konarów.

Jedna z najtrudniejszych sytuacji jest w Bielsku-Białej, gdzie było też najwięcej interwencji strażackich - czytaj więcej o sytuacji w mieście i zobacz zdjęcia.

Na Żywiecczyźnie sytuacja jest również coraz groźniejsza - od rana było blisko sto interwencji, czytaj więcej:
Pogotowie przeciwpowodziowe na Żywiecczyźnie. Sytuacja jest bardzo groźna! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Nowe ostrzeżenia IMGW

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydało ostrzeżenie przed burzami dla woj. śląskiego.

  • - Silny deszcz z burzami, stopień: 1 - w powiatach: kłobuckim i częstochowskim.

    Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia - miejscami od 30 mm do 50 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 70 km/h.

  • - Silny deszcz z burzami, stopień: 2- w powiatach: lublinieckim, myszkowskim, zawierciańskim, tarnogórskim, będzińskim, gliwickim, mikołowskim, bieruńsko-lędzińskim, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Tychach, Mysłowicach, Jaworznie, Katowicach, Chorzowie, Świętochłowicach, Siemianowicach Ślaskich, Rudzie Ślaskiej, Piekarach Śląskich, Zabrzu. i w Gliwicach.

    Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia - miejscami od 50 mm do 90 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 70 km/h.
    Uwagi: Brak.

  • - Silny deszcz z burzami, najwyższy 3. stopień - w powiatach: żywieckim, bielski, cieszyńskim, raciborskim, wodzisławskim, rybnickim, pszczyńskim, Jastrzębiu-Zdroju, Żorach, Rybniku i Bielsku-Białej.

    Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanymi i silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia - miejscami od 90 mm do 120 mm. W trakcie opadów deszczu lokalnie mogą występować burze z porywami wiatru do 70 km/h

Ostrzeżenie obowiązują od godz. 10:00 w środę 22 maja, do godz. 18:00 w czwartek 23 maja.

Co oznaczają poszczególne ostrzeżenia? Kliknij w galerię i czytaj więcej:

Sprawdź GDZIE JEST BURZA?

Czy przygotowywać się na spacer, czy raczej zabezpieczyć samochód przed gradem? Dzięki zaawansowanym urządzeniom meteorologicznym, określenie wystąpienia burz, intensywności wyładowań atmosferycznych jest w niemal stu procentach skuteczne.

IMGW wystosowało również ostrzeżenia hydrologiczne ws. wysokich stanów wód.

  • 3. st. zagrożenia - górna Odra i zlewnie dopływów górnej Odry.
    Występujące oraz prognozowane opady deszczu, lokalnie intensywne, będą powodowały dalszy wzrost stanów wody w zlewniach dopływów górnej Odry, a także na Odrze od Chałupek do Raciborza-Miedoni. W okresie obowiązywania ostrzeżenia prognozowane są przekroczenia stanów ostrzegawczych, a lokalnie również stanów alarmowych, zwłaszcza na Olzie.

    3. st. zagrożenia - Zlewnie: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły .
    W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu (lokalnie także o charakterze burzowym), w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich. Zostaną przekroczone stany ostrzegawcze, a w dalszej kolejności także stany alarmowe.

Ostrzeżenie hydrologiczne dla woj. śląskiego, obowiązują od godz. 12:00 w środę 22 maja, do godz. 12:00 w czwartek 23 maja.

Prognoza pogody na czwartek

W czasie burz i ulew postępuj według następujących wskazówek:

  • Słuchaj aktualnych prognoz pogody – zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi
  • Ulewę najlepiej przeczekać w pomieszczeniu
  • Usuń z balkonów, parapetów i okien przedmioty, które mogą zamoknąć bądź zostać uszkodzone
  • Jeżeli twój dom znajduje się na obniżonym terenie, zabezpiecz drzwi workami z piaskiem
  • Unikaj przebywania w najniższych kondygnacjach budynków (np. piwnicach), gdyż mogą zostać zalane. W miarę możliwości usuń z nich wartościowe przedmioty i urządzenia elektryczne
  • Sprawdź drożność rynien
  • Zbierz skoszoną trawę z trawników, gdyż może zapychać studzienki kanalizacyjne oraz ograniczać przepustowość rowów
  • Sprawdź drożność rowów przy twoim domu
  • Jeśli korzystasz z parkingu podziemnego, w którym przy silnych opadach gromadzi się woda, wyprowadź z niego swój samochód
  • Jeśli zamierzasz korzystać z samochodu, sprawdź jego stan techniczny (w szczególności wycieraczki)
  • Jeśli akurat jedziesz samochodem, unikaj tuneli i dróg znajdujących się na obniżonym terenie
  • Unikaj przebywania w pobliżu małych zbiorników wodnych (cieków, potoków, rowów melioracyjnych), gdyż szybciej mogą wezbrać
  • Jeżeli jesteś zarządcą obiektu, sprawdź czy jest on przygotowany do przyjęcia i odprowadzenia dużej ilości wody.
  • Wypompuj wodę ze zbiorników wyrównawczych i sprawdź drożność spływów wody terenu działki do kanalizacji deszczowej, zbiorników wyrównawczych czy rowów
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto