Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie: Wzrost zachorowań na żółtaczkę pokarmową [gdzie najwięcej zachorowań na WZW typu A]

A. Biernat
Gwałtowny zrost zachorowań na żółtaczkę pokarmową. Na terenie woj. śląskiego odnotowano już blisko 200 zachorowań na WZW typu A! Dla porównania, rok temu przez cały 2016 rok... były to tylko 3 przypadki.

AKTUALIZACJA
Śląskie: Wzrost zachorowań na żółtaczkę pokarmową [gdzie najwięcej zachorowań na WZW typu A]

Od początku roku w całej Polsce odnotowano drastyczny wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Problem jest również w województwie śląskim. Najwięcej przypadków tzw. żółtaczki pokarmowej odnotowano do tej pory w Sosnowcu, bo aż 70!

Sprawdź w którym z miast doszło do zachorowań:

Liczba zachorowań na WZW A na terenie nadzorowanym przez poszczególnych Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych województwa śląskiego w 2017 roku

W związku z dalszym dynamicznym wzrostem liczby przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przekazał również informację dotyczącą zachorowalności na WZW A na terenie województwa śląskiego w latach 2014–2017.

Śląskie: Gwałtowny wzrost zachorowań na żółtaczkę pokarmową. Sanepid ostrzega

W Sosnowcu od początku roku odnotowano 70 zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Zachorowań może być więcej, bo - mimo starań – źródła zarazków nie udało się ustalić do tej pory. Dla porównania – w całym 2016 roku zanotowano zaledwie dwa przypadki tej choroby w mieście. Jak się uchronić przed żółtaczką? Pamiętajmy o myciu rąk, owoców i piciu tylko przegotowanej wody.

- W ubiegłym roku mieliśmy tylko dwa takie przypadki, teraz już 70. Głównym problemem jest to, że zachorowania nie mają wspólne mianownika. Tylko dwie pary chorych były ze sobą związane. Zdecydowana większość to pojedyncze przypadki z różnych rejonów Sosnowca. Najmłodszy z chorych ma 3 lata, a najstarszy 71. Podkreślam, że każdy przypadek jest szczegółowo badany poprzez specjalną ankietę z pytaniami na czterech stronach. Niestety, choroba dosyć długo się rozwija zanim chory zauważy jej oznaki. To około 30 dni i wielu z pytanych zwyczajnie nie pamięta, gdzie i w jakiej sytuacji mogło dojść do zakażenia – mówi lek. med. Zbigniew Cebo, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sosnowcu.

W związku z zachorowaniami badano m.in. wodę, ale to nie ona jest źródłem zachorowań. Na chwilę obecną nie wiadomo, co jest źródłem choroby.

WZW typu A to choroba brudnych rąk. Wirusa przenosi człowiek. Zarazić można się poprzez kontakt z osobą chorą. Jest też możliwość zarażenia się od osoby, u której jeszcze nie występują objawy chorobowe. Na szczęście można chronić się przed chorobą.

Jak się ustrzec przez chorobą? Na co zwrócić uwagę?
Zobacz następną stronę...

- Należy pamiętać o podstawowych zasadach higieny: myciu rąk, owoców i piciu tylko przegotowanej wody. Najlepszą metodą jest szczepionka, która chroni przed wirusem od 25 do 30 lat – dodaje. Lek. med. Zbigniew Cebo.

Objawy wzw typu "A" potocznie zwanego żółtaczką pokarmową są takie same jak w przypadku grypy (osłabienie, senność, bóle głowy), a także zżółknięcie skóry i twardówek oczu. Choroba w organizmie "wylęga się" przez około trzydzieści dni. Diagnozę stawia się po badaniu krwi chorego (immunoglobuliny typu M).

W Sosnowcu o chorobie ostrzega sanepid. W związku z zachorowaniami na drzwiach w szkołach i przychodniach pojawiły się specjalne plakaty ostrzegające przed wirusem oraz informujące, jak przed nim się ustrzec.

Wzrost zachorowań na WZW typu A jest zauważalny nie tylko w województwie śląskim, ale i w całej Polsce.

Na terenie województwa odnotowano prawie 200 zachorowań. Oprócz Sosnowca przypadki zachorowania wystąpiły w rejonie działania sanepidów z: Bielska-Białej, Bytomia, Chorzowa, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Jaworzna, Katowic, Kłobucka, Myszkowa, Rudy Śląskiej, Rybnika, Tychów, Wodzisławia Śląskiego i Żywca.

Do zakażenia może dojść poprzez:

₋ spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody (podstawowa droga),

₋ kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce),

₋ kontakty seksualne (nie tylko analne), w tym przez bezpośredni kontakt oralno–analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus.

Występują zarówno zachorowania pojedyncze jak i ogniska zakażeń (tj. co najmniej dwa przypadki powiązane epidemiologicznie). W dziewięciu ogniskach odnotowanych w 2017 roku doszło łącznie do 24 zachorowań.

Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Brak jest specyficznego leczenia. Dostępna jest natomiast skuteczna szczepionka, która zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zalecana jest:

₋ osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A

₋ osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi

₋ dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.

tyDZień - informacyjny program Dziennika Zachodniego [ODC. 4 - 06.10.17 - 13.10.17]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto