Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec - spacerownik historyczny. Poznaj tajemnice miasta

Anna Polewiak
Małgorzata  Budny prezentuje projekt okładki albumu o Sosnowcu
Małgorzata Budny prezentuje projekt okładki albumu o Sosnowcu Anna Polewiak
Jakże nostalgicznie wygląda cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w oprawie zimowej, na archiwalnej pocztówce, uwieczniona od strony mostu. Jakby przeczuwała swoją zagładę. Świątynia została zburzona pod koniec lat 30. XX wieku. Szkoda, jakim przepięknym zabytkiem architektury sakralnej byłaby dla Sosnowca.

Obecnie przy Parkowej nie ma po niej nawet śladu. Ale mieszkańcy Sosnowca będą mogli wkrótce ją zobaczyć na pocztówkach. W niezwykłym albumie, poświęconym historii Sosnowca, autorstwa Dariusza Kmiotka. "Sosnowiec - spacerownik historyczny" powinien trafić do rąk Czytelników w listopadzie. Ukaże się nakładem wydawnictwa Dikappa ze Strzemieszyc Wielkich, dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Początek całemu przedsięwzięciu dała kolekcjonerska pasja autora sosnowieckiego spacerownika i innych publikacji, dotyczących historii regionu.

Album powstał na podstawie zbiorów Dariusza Kmiotka i pamiątek z innych prywatnych kolekcji. - Moja wielka przygoda z pocztówkami rozpoczęła się na początku lat 90. minionego stulecia. Wtedy wpadło mi w ręce kilka widokówek z Zagłębia Dąbrowskiego, które zapoczątkowały dalsze poszukiwania. Z czasem do pocztówek dołączyły stare zdjęcia, mapy, zastępcze pieniądze, ulotki, wizytówki, znaczki - przyznaje Dariusz Kmiotek.

Sosnowiecki "spacerownik" jest zbiorem ilustracji zebranych przez autora przez dwadzieścia lat i wzbogaconych krótkim opisem historii miasta oraz prezentowanych obiektów. Pocztówki zajmują wśród nich nadrzędne miejsce.

- Najstarsza pochodzi z końca XIX wieku, najmłodsze z lat 50. Pocztówki były bardzo popularne na początku XX wieku. Uwieczniano zakłady pracy, uliczki i inne ciekawe miejsca, wydarzenia. Album gromadzi około tysiąca pocztówek. A każda jest inna. Jedna z widokówek przedstawia wnętrze restauracji przy ul. Sadowej, inna początek ulicy Wawel po powodzi - mówi Małgorzata Budny z wydawnictwa Dikappa.

W albumie zaprezentowano też takie historyczne smaczki, jak torebkę na tabletki z dwujęzycznym napisem, rosyjskim i polskim z okresu zaborów, czy pocisk z wygrawerowanym napisem "Pamiątka spod Katarzyny 1905 rok".

- Już po ukazaniu się albumu planujemy ekspozycję tych zbiorów. Chcemy je pokazać w Sosnowieckim Centrum Sztuki-Zamek Sielecki - dodaje Małgorzata Budny.
"Spacerownik" po Sosnowcu proponuje jedyną w swoim rodzaju wycieczkę w czasie i przestrzeni. Wielu z prezentowanych w albumie miejsc czy obiektów już nie ma. Inne zupełnie zmieniły swój wygląd. Jedna z pocztówek przedstawia Hotel Victoria, który rozebrano w latach 70. minionego wieku. Świńska rampa, czyli targowisko trzody chlewnej wzdłuż ul. Niweckiej, też już odeszło w przeszłość, razem z torami.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto