Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tytus, Romek i A'Tomek na 100-lecie niepodległej Polski. Tego nie można przegapić!

Dariusz Rekosz
mat. D. Rekosz
Dziś polecam coś na czasie, czyli kolejną część kultowej serii komiksów. „Tytus, Romek i A’Tomek obchodzą 100-lecie odzyskania niepodległości Polski”, autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego (Wyd. Prószyński Media, 2018) zadowoli nie tylko fanów gatunku.

Setny jubileusz odzyskania niepodległości Polski można obchodzić na różne sposoby. Uroczysta akademia, rocznicowy apel, przedstawienie teatralne, militarny piknik, rodzinna gra terenowa – w tych i wielu innych imprezach bierzemy udział w zależności od miejsca i oferty, jaką przygotowują dla nas lokalni organizatorzy. Jest jednak sposób, żeby dotrzeć do szerszego grona odbiorców, ażeby wspólnie przeżywać to niecodzienne święto.

Takim sposobem jest zaopatrzenie się w najnowszą produkcję Papcia Chmiela (Henryka Jerzego Chmielewskiego), w której autor zilustrował i opatrzył dymkami dialogowymi obchody 100-lecia, jakie przeżyli Tytus, Romek i A’Tomek.
Na siedemdziesięciu pełnokolorowych planszach przedstawił swoją autorską wizję historycznych wydarzeń, zmierzających do odzyskania niepodległości. Od 6 listopada 1806 r., kiedy to Henryk Dąbrowski wkroczył na czele Legionów Polskich do Poznania, aż do... 11 listopada 2018 – możemy prześledzić losy narodu polskiego, różnych oddziałów wojskowych oraz poznać wizerunki dowódców i przywódców, którzy na stale zapisali się na kartach historii. Pojawiają się tu także inne znane postacie – np.: Bonaparte, Słowacki, Mickiewicz, Norwid, Chopin oraz Prus, Reymont, Żeromski i Orzeszkowa (niektórzy na tle swoich dzieł, ale jednak) – mające wpływ na tworzenie się państwa polskiego.

Rekomendowana pozycja – identycznie, jak poprzednie z tej „serii” – została wykonana z największą starannością i jest prawdziwym majstersztykiem. Olbrzymie, kolorowe plansze, umieszczono na kredowym papierze, zszyto grzbiet, a całość opakowano w twardą oprawę – co gwarantuje długą żywotność „Tytusa”. Merytorycznie – jak to u Papcia Chmiela – książka bawiąc – uczy i ucząc – bawi. Przy każdej planszy zamieszczono „wzmiankę historyczną”, rozszerzającą znaczenie zawartych na obrazach scen. Komentarz ten jest także znakomitą lekcją historii w pigułce. Pomaga przypomnieć nam fakty (lub wręcz poznać je), charakteryzując wszystko w układzie chronologicznym.
Jeśli chcecie zgłębić powstanie „Mazurka Dąbrowskiego”, dowiedzieć się, jak przebiegała bitwa pod Soczkiem Łukowskim lub zobaczyć Napoleona pod Borodino, to ta pozycja jest właśnie dla Was!

Nieśmiertelni bohaterowie – Tytus, Romek i A’Tomek uczestniczą w tym wszystkim na żywo. Jak im to wychodzi? Oczywiście, że genialnie i z ogromnym poczuciem humoru. Wystarczy chociażby przytoczyć wypowiedź sympatycznego pół-szympansa pół-człowieka ze strony 37, który obserwując prace uliczne w Warszawie w roku 1818 mówi: „Czyście zwariowali? Rozbieracie Barbakan, w którym za 100 lat ma się urodzić Papcio.” Trochę dalej (na stronie 59) oświadcza z dumą: „Nigdy nie byłem skarżypytą w szkole, tym bardziej nie będą zdrajcą Polski.” Książka raz po raz wywołuje salwy śmiechu, od których nie ma wybawienia. Jeszcze jeden przykład – A’Tomek mówi do Tytusa: „Czytanie zaczniemy od ‘Lalki’ Prusa”, na co ten drugi odpowiada: „A nie można od ‘Lalki’ Szweda?”

Papcio Chmiel udowadnia, że świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości Polski może być i rozrywkowe, i dydaktyczne zarazem. I czy mu się to udaje? Na pewno! Zapraszam do lektury...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tytus, Romek i A'Tomek na 100-lecie niepodległej Polski. Tego nie można przegapić! - Dąbrowa Górnicza Nasze Miasto

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto