Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie "Budowlanki" nie chcą chodzić do Sztygarki

PAS
Zespół Szkół Budowlanych, po ponad 35-latach, zniknie z edukacyjnej mapy miasta. To już niemal przesądzone.

Uchwałę intencyjną w tej sprawie zaakceptowali radni, pozytywną opinię, oprócz ZZ Budowlani, wyrazili także przedstawiciele związków zawodowych. Na połączenie tej placówki z Zespołem Szkół Zawodowych Sztygarka potrzebna jest tylko zgoda kuratorium oświaty, ale wiele wskazuje na to, że taka będzie. Ten pomysł wzbudził jednak wiele kontrowersji, przede wszystkim wśród uczniów i nauczycieli popularnej „Budowlanki”, którzy protestowali przeciwko takim rozstrzygnięciom podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.

– Dlaczego na siłę przenosi się nas do Sztygarki? Dlaczego nie pytano nas o zdanie – pytali podczas specjalnie zwołanej w tej sprawie Komisji Oświaty Rady Miejskiej. – Są przecież w mieście i inne szkoły. Dużo lepszym pomysłem byłby chociażby TZN. Nie będziemy się dobrze czuć z uczniami ZSZ. Nasza szkoła jest mała i kameralna, tu wszyscy się znają, a Sztygarka to moloch. Ostatnio sami wyremontowaliśmy sobie salę językową, czy mamy ją teraz zabrać? W tej sprawie nie pieniądze powinny być ważne, ale nasze dobro – podkreślali rozgoryczeni przedstawiciele Zespołu Szkół Budowlanych.

Miasto stoi jednak na stanowisku, że osobna działalność obu placówek - Zespołu Szkół Zawodowych Sztygarka i Zespołu Szkół Budowlanych – sprawi, że ostatecznie obie będą musiały zamknąć swoje podwoje. Wydaje się więc, że jest to bardziej ratowanie jednej z nich. Wybór padł na Sztygarkę, która dysponuje większym budynkiem i zapleczem dydaktycznym.
Co stanie się jednak z uczniami i nauczycielami? Ci przeniosą się do Sztygarki 1 września br. W sumie będzie tam uczęszczało ok. 650 uczniów, ok. 250 ze Sztygarki i ok. 400 z Zespołu Szkół Budowlanych.

– Zarówno uczniowie technikum, jak i zasadniczej szkoły zawodowej będą kontynuowali naukę w tych samych zawodach w ZSS Sztygarka. Przeniesione zostaną tam wszystkie kierunki kształcenia, m.in. technik geodeta, technik budownictwa, czy mechanik pojazdów samochodowych – zapewnia Elżbieta Gęca, naczelnik Wydziału Oświaty UM. – Zatrudnienie nauczycieli we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w mieście uzależnione będzie od naboru uczniów do klas I, liczby uczniów, liczebności klas. Zatrudnienie w ZSZ Sztygarka będzie zgodne z arkuszem organizacji szkoły sporządzonym przez dyrektorów obu szkół do 30 kwietnia br. i będzie obejmowało wszystkie kierunki kształcenia prowadzone przez obie placówki. Nauczyciele ZS Budowlanych, którzy znajdą się w arkuszu organizacji zostaną przeniesieni do ZSZ Sztygarka w trybie
art. 18 Karty Nauczyciela – dodaje.

Sześciu pracowników obsługi i pięciu administracji z ZS Budowlanych, jak zapewniają urzędnicy, będzie mogło liczyć na pomoc w zatrudnieniu w ZSZ Sztygarka lub innych placówkach na terenie miasta. Kończy się także kadencja dyrektora ZS Budowalanych i na to stanowisko ma zostać ogłoszony konkurs. A co stanie się z budynkiem szkoły w Gołonogu. Na razie miasto nie ma na to pomysłu, ale na pewno nie będzie przeznaczony na cele edukacyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uczniowie "Budowlanki" nie chcą chodzić do Sztygarki - Dąbrowa Górnicza Nasze Miasto

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto