Unia Metropolii Polskich w specjalnym oświadczeniu poparła inicjatywę śląskich parlamentarzystów, którzy zmierzają do ustanowienia Katowickiego (Górnośląskiego) Powiatu Metropolitalnego. Stanowisko UMP to niezwykle istotny głos wsparcia dla twórców ustawy metropolitalnej dla Śląska. Jest ona właśnie tworzona pod patronatem posłów PO, a faktycznie pisana przez wybitnego prawnika prof. Huberta Izdebskiego.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Ten pilotaż będzie z dużym zainteresowaniem obserwowany przez miasta i gminy z innych obszarów metropolitalnych - czytamy w piśmie podpisanym przez dwoje prezydentów: Warszawy - Hannę Gronkiewicz-Waltz oraz Gdańska, czyli Pawła Abramowicza. Ich głos niezwykle liczy się w sprawach dalszych prac nad dokończeniem reformy samorządowej w Polsce.

Zdaniem Gronkiewicz-Waltz oraz Abramowicza inicjatywa śląskich parlamentarzystów odpowiada najlepszym zagranicznym rozwiązaniom zastosowanym m.in. w Stuttgarcie oraz Hanowerze.

Autorzy listu podkreślają, że w województwie śląskim współpraca między poszczególnymi powiatami kwitnie, zaś w dziedzinie transportu publicznego oraz gospodarki wodno-ściekowej ma wieloletnią tradycję.

- Od współpracy na poziomie komunalnym trzeba przejść na wyższy, regionalny poziom, aby lepiej odpowiedzieć na wyzwania światowej konkurencji, która współcześnie rozgrywa się między metropoliami. Muszą zatem powstać nowe, tak zorientowane publiczne władze metropolitalne - czytamy w oświadczeniu.
Śląski Powiat Metropolitalny będzie pierwszą próbą konsolidacji miast na prawach powiatu w Polsce.

Czytaj także

  Komentarze (3)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  KRUS (gość)

  Metropolie rzeszowskie kieleckie lubelskie i 3 pozostałe gloujące na PiS muszą Unie opuscić i to Natychniast a będzie żyło sie nam o wiele lepiej

  jazmig (gość)

  Mietropolia jest potrzebna do rozwoju biurokracji, popierają ją więc inni biurokraci, to jasne, ale mamy unię metropolii, a jakie metropolie do tej unii należą?

  pytanie do Przydenta Kaczorlandu (gość)

  Unia nie popiera a nawet zabrania finansowania z budżetu państwa kółek rolniczych Władka Serafina. Dlaczego więc budżet państwa dopłacił 5 milionówa a w tym roku ponad 3 miliony zł. zwiazkom zawodowym rolniczym. Dlaczego skoro Unia tego wyrażnie zabrania o czym mówił i to bardzo wyrażnie sam Władek Serafin w TVPublicznej. Jak to jest, że Unia zabrania a jednak pod potrzeby związków rolniczych można przepisy łamać. No i kiedy związki "zawodowe" rolnicze bedą żyły ze składek rolników a nie ciągle Państwa.