Ponad 6,5 tys Ponad 6,5 tys

Ponad 6,5 tys. absolwentów techników czeka dodatkowy stres. (© fot. Małgorzata Genca.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Sześć i pół tysiąca absolwentów techników w kraju, w tym ponad tysiąc stu w województwie śląskim musi od nowa pisać egzamin zawodowy na technika elektronika. Wczoraj w szkołach pojawiły się zawiadomienia, że egzamin został unieważniony w całym kraju, bo arkusze egzaminacyjne wyciekły do internetu. Na dodatek powtórkę zaplanowano na koniec wakacji. Sprawą na zlecenie Ministerstwa Edukacji zajęła się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

- To skandal, absolwenci muszą powtarzać egzamin w czasie wakacji. Jak można było postawić ich w takiej sytuacji, kiedy mają zaplanowane wyjazdy i wypoczynek. Ta decyzja wywróciła do góry nogami wszystkie plany z powodu jednej nieodpowiedzialnej osoby - denerwowała się wczoraj nasza Czytelniczka z Sosnowca, która powiadomiła nas o sprawie.

Anulowanie i powtórka egzaminu zawodowego jest wynikiem nieprawidłowości, do jakich doszło w Zespole Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie w województwie wielkopolskim.

- Okazało się, że dyrektor szkoły przeprowadził ten egzamin dzień wcześniej niż przewiduje to regulamin egzaminacyjny. Zamiast 23 czerwca, zorganizował go 22 czerwca. Oczywiście natychmiast zawartość zestawu egzaminacyjnego znalazła się w internecie. Ministerstwo Edukacji Narodowej zleciło zbadanie zawartości portali. Okazało się, że test szybko się tam znalazł, no i był często oglądany. Doszło więc do naruszenia przepisów, co mogło mieć wpływ na wynik egzaminu - wyjaśnia Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

Zorganizowany dzień wcześniej egzamin dotyczył etapu praktycznego, który ma pisemny charakter. W czasie egzaminu absolwenci, którzy starają się o dyplom technika elektronika mają do wykonania pracę projektową. Wykonują obliczenia i opisują szczegółowo zadanie. Egzaminy te są formą oceny poziomu opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu danego zawodu. Przystępują do nich absolwenci po zakończeniu nauki.

Nauczyciele i dyrektorzy szkół nie kryją, że ta decyzja jest dla nich ogromnym zaskoczeniem. W województwie śląskim egzamin trzeba będzie od nowa przeprowadzić w 62 szkołach. Nowy termin dla wszystkich absolwentów techników elektronicznych, został wyznaczony na 20 sierpnia.

Czytaj także

  Komentarze (8)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  brat i siostra (gość)

  który zorganizował ich wywózkę do domu oszustów we Włodawie na podstawie podrobionego postanowienia sądu w Zabrzu, a jego siotra wydała ojcu wywiezionycn dzieci zakaz styczności z własnycmi córkami, skazanymi przez Dyrektora MOPR w Zabrzu na shańbienie i zagładę

  próba (gość)

  i po wzmacnianiu terapeutycznym. Obecnie bez ukończonych studiów, tułają się po Polsce... bezdomne mające status dziadówek ze Śląska

  nauczyciel (gość)

  to tyylko PiSniętek , może być !!!!! Wskazałbym tu z wąsko osadzonymi oczami Migalskiego lub Kurskiego. Chociaż znajdzie ktoś w tym PiSie normalnego i z głową zdrowego ?????????
  ??????????????????
  ????????????????????
  ?????????????????? NIE !!!!!!!!!!!!!!!
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!NIE

  próba (gość)

  po próbie samobójczej dokonanej po uprowadzeniu do domu mężczyzny z tatuażem LOVE

  ludzie bezdomni (gość)

  mimo, że Powiat Włodawski finansował ich pobyt w domu oszustów we Włodawie na podstawie podrobionego postanowienia sądu w Zabrzu

  Maciek (gość)

  Jakby była stara matura nie byłoby takich problemów. A tak proszę bardzo, ciągle coś się dzieje... Nauczyciele drżą, żeby za wcześnie nie wyciągnąć koperty, żeby zapakować ją dobrze, żeby praca leżała tam gdzie trzeba....i tak można wymieniać. Efekt tego wszystkiego marny....społeczeństwo coraz głupsze

  Maturzysta (gość)

  nie grzeszą inteligencją. Zastanawiam się, skąd biorą takich głąbów, szczególnie wśród tej młodej kadry. A czym kto głupszy tym szybciej go awansują. Nasz dyrektor nawet zdania nie potrafił poprawnie sklecić