Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę 16 czerwca na placu Papieskim wierni uczczą 20. wizyty Jana Pawła II i 100.rocznicę I Powstania Śląskiego

AD/TES/MAT.PRAS.
Rok 1999. Wizyta papieża Jana Pawła II w Sosnowcu.
Rok 1999. Wizyta papieża Jana Pawła II w Sosnowcu. Archiwum DZ
Dwadzieścia lat temu, 14 czerwca 1999 roku do Sosnowca przyjechał wyjątkowy pielgrzym - w trakcie 18-dniowej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II odwiedził to miasto. Miejscem spotkania papieża z wiernymi był plac przy ul. Gwiezdnej. Na spotkanie z Janem Pawłem II przyszło ponad 300 tysięcy osób. - Stoisz na ziemi stolicy świętego Kościoła sosnowieckiego, stolicy czerwonego Zagłębia, czerwonego nie od nienawiści i negacji wartości religijnych i narodowych, ale czerwonego z miłości do Boga i Ojczyzny - mówił w słowie powitania Ojca Świętego bp Adam Śmigielski. W niedzielę 16 czerwca na placu Papieskim w Sosnowcu wierni uczczą to wydarzenie.

Tak było w 1999 roku w Sosnowcu

14 czerwca 1999 roku Jan Paweł II odwiedził młodą wówczas diecezję sosnowiecką. Papieski ołtarz stanął na placu osiedlowym (dziś Papieskim) przy ul. Gwiezdnej w Sosnowcu-Klimontowie. Na spotkanie z Ojcem Świętym przyszło 320 tys. wiernych. Była to VII pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, najdłuższa, i przebiegała podhasłem: „Bóg jest miłością”.

- Dziękuję Bożej Opatrzności, że na szlaku mojego pielgrzymowania po ojczystej ziemi znalazła się młoda diecezja sosnowiecka. Pragnąłem nawiedzić tę ziemię. Tak bardzo chciałem spotkać się z Ludem Bożym Zagłębia, a dzisiaj spełnia się to pragnienie – zaczął papież Jan Paweł II.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Papież mówił o pracy i pracodawcach

Mówił o odpowiedzialności pracodawców.
– Kiedy praca zostaje pozbawiona Bożej perspektywy, nadającej jej sens i godność, wówczas człowieka traktuje się jak narzędzie produkcji. Zagrożenia pojawiają się wszędzie tam, gdzie w imię praw rynku zapomina się o prawach człowieka - mówił.
Ujął się też za prawem osób pracujących do czasu wolnego, czasu, który powinien być przeznaczony na odpoczynek i kontakt z rodziną.

Papież mówił o prawach rynku i prawach człowieka łamanych wtedy, kiedy „rachunek ekonomiczny usprawiedliwia pozbawienie pracy kogoś, kto wraz z nią traci wszelkie perspektywy na utrzymanie siebie i rodziny. Dzieje się tak również, gdy dla zwiększenia produkcji odmawia się pracownikowi prawa do odpoczynku, do troski o rodzinę, do wolności w podejmowaniu decyzji o kształcie własnej codzienności”.

Zobaczcie koniecznie

Rok 2019: Uroczystości rocznicowe na placu Papieskim

Diecezja sosnowiecka organizuje szereg upamiętniających to ważne spotkanie wydarzeń, których moment kulminacyjny przypadnie w niedzielę, 16 czerwca.

Tego dnia organizatorzy zapraszają na Diecezjalny Rajd Rowerowy i Zlot Motocyklowy ku czci św. Jana Pawła II. To wyjątkowy sposób na uczczenie 20. rocznicy pobytu papieża-Polaka w Sosnowcu. "Pomysł na rajd jest prosty, a zarazem spektakularny i świetnie łączący całą diecezję! W niedzielę, 16 czerwca, grupy zarejestrowanych wcześniej rowerzystów wyjadą m.in. z Siewierza, Ogrodzieńca, Klucz, Olkusza, Bolesławia, Bukowna, Sławkowa, Sosnowca, Jaworzna, Łaz, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Będzina i Wolbromia. Wszystkie trasy łączył będzie jeden cel - parking przy sosnowieckim Auchan, gdzie w 1999 roku wylądował papieski helikopter. Ten punkt będzie także miejscem startu zlotu motocyklowego, którego organizatorem jest Katolicki Klub Motocyklowy Souls' Hunters" – mówi ks. Marek Bigaj z sosnowieckiej Kurii.

O godz. 15.00 wszyscy uczestnicy na motocyklach i rowerach wyruszą na Plac Papieski, gdzie o godz. 16.00 rozpocznie się Msza św. odprawiana pod przewodnictwem bpa Grzegorza Kaszaka. Eucharystia odprawiana w miejscu, gdzie 20 lat temu stał papieski ołtarz, będzie centralnym punktem obchodów.

Rejestracja do Rajdu Papieskiego

Formularze do rejestracji znaleźć można na stronie www.diecezja.sosnowiec.pl. Podczas rejestracji każdy uczestnik wpłaca 10 zł na rzecz sosnowieckiego Domu Matki i Dziecka Caritas, dokładając się do utrzymania tego pięknego żywego pomnika św. Jana Pawła II - wielkiego obrońcy życia i godności człowieka. Wszyscy zarejestrowani uczestnicy rajdu otrzymają pamiątkową koszulkę, wodę, posiłek i medal, których sponsorem jest Auchan Sosnowiec. Upominki z plakietką otrzymają też uczestnicy zlotu motocyklowego.

Historyczna rekonstrukcja i koncert Golec uOrkiestra

Na placu Papieskim spotkają się tego dnia także uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny pod hasłem „Mama i tata najlepsi wychowawcy świata!”. Marsz rozpocznie się o godz. 14.45 w kościele św. Floriana w Sosnowcu. Uroczyście na Plac Papieski przejdą także strażacy, którzy z orkiestrą i sztandarami wyruszą z parafii św. Floriana o g. 15.15.

Będzie także wiele innych atrakcji, wśród nich wielka rekonstrukcja historyczna upamiętniająca 100. rocznicę I powstania śląskiego. - „Kiedy Brynica i Przemsza łączyły”.
Widowisko, które przypomni wydarzenia z I powstania śląskiego z sierpnia 1919 roku i upamiętni udział w tych walkach Zagłębiaków rozpocznie się o godz. 18.00. Godzinny program będzie tworzyła narracja prof. Dariusza Nawrota, ilustrowana kolejnymi scenami walk. Dla wielu rekonstrukcja może być nieco zaskakująca.
– Odwołamy się do powszechnie mało znanych wydarzeń związanych z udziałem mieszkańców Sosnowca w walkach na Śląsku i bojami na samym pograniczu śląsko-zagłębiowskim. Około 100 rekonstruktorów odtwarzających oddziały powstańców śląskich, grenzschutzu i Wojska Polskiego, samochody pancerne, karabiny maszynowe oraz efekty specjalne (pirotechnika), itp. uatrakcyjnią całe widowisko, które będzie ciekawą lekcją historii i hołdem dla bohaterów walk o polski Śląsk sprzed 100 lat - tłumaczy prof. Nawrot.
To będzie największa rekonstrukcja organizowana w ostatnich latach w Sosnowcu i okolicy. Będzie przede wszystkim przypominała wydarzenia związane z zaangażowaniem Zagłębia Dąbrowskiego w powstania śląskie.
- Kolejne sceny przywoływać będą: walki na granicy między Górnym Śląskiem a Zagłębiem w marcu 1919 roku, kiedy przez granicę przemycano broń i przekazywano wsparcie dla Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Następnie pokazane zostaną walki o Mysłowice na początku walk w I powstaniu, w dniach 17-19 sierpnia 1919 roku, ukazując wsparcie dla Ślązaków ze strony górników z Niwki, a nawet – łamiących rozkazy - oddziałów Wojska Polskiego, które próbowały opanować most graniczny. Kolejna scena przywoływać będzie starcia w końcowej fazie walk I powstania, kiedy oddziały niemieckie wyposażone w samochody pancerne przyparły oddziały powstańcze do granicy na wysokości Dąbrówki Małej i Szopienic, a nawet w pościgu za pokonanymi wdarły się w granice Rzeczypospolitej w Zagłębiu Dąbrowskim, tocząc boje z Wojskiem Polskim. Ostatnia scena bitewna przywoływać będzie kulminacyjne walki w okresie III powstania, w okolicach Góry Św. Anny, w których uczestniczył zbudowany w sosnowieckich zakładach inż. Woźniaka i przekazany powstańcom samochód pancerny „Korfanty”. Te heroiczne boje powstańców zadecydowały o włączeni znaczącej części Górnego Śląska do Rzeczypospolitej, co symbolizować będzie scena zamykająca rekonstrukcję, a przedstawiająca wkroczenie na obszar Śląska Wojska Polskiego w czerwcu 1922 roku - opowiada prof. Nawrot.

0 20.30 na placu Papieskim rozpocznie się koncert zespołu Golec u'Orkiestra.

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

TYDZIEŃ Informacyjny program Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto