Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W WSB trwa XIV Festiwal Nauki. Co jeszcze przed nami? [ZDJĘCIA]

PAS, mat. prasowe
W Dąbrowie Górniczej trwa 14. Festiwal Nauki, organizowany przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej. Gościem specjalnym na inaugurację był prof. Jerzy Hausner.

Od 11 do 18 marca 2018 r. Dąbrowa Górnicza zamieniła się w festiwalowe miasto naukowe. W ciągu ośmiu dni odbędzie się ponad 150 spotkań naukowych, wykładów, warsztatów i pokazów. Festiwal Nauki odbywa się też w Krakowie, Częstochowie, Cieszynie, Żywcu i Olkuszu.

Wśród gości XIV Festiwalu Nauki znaleźli się m.in. prof. Jerzy Hausner, polski polityk i ekonomista, w latach 2003-2005 wiceprezes Rady Ministrów, który wygłosił inauguracyjny wykład o przejściu od oportunistycznej do relacyjnej gry rynkowej, a także dr hab. Katarzyna Kłosińska, językoznawca, sekretarz naukowy Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. W piątek 16 marca o godzinie 9 opowie ona w Audytorium Maximum WSB o zapomnianych słowach i ich znaczeniach. Wśród prelegentów i ekspertów festiwalu znajdują się czołowe postacie nauki, kultury i sztuki.

W czwartek o godz. 9 w WSB gen. Roman Polko opowie natomiast o wojskach specjalnych Rzeczypospolitej, od Cichociemnych do elity NATO. W programie spotkania tematyka: Jak kształtowały się współczesne wojska specjalne? Jakie czynniki wspierały, a co blokowało rozwój Cichociemnych, „atomowych” komandosów I batalionu szturmowego, jednostki GROM i wojsk specjalnych. Zasady selekcji i szkolenia współczesnych wojsk specjalnych oraz kluczowe misje i ich znaczenie dla bezpieczeństwa Rzeczpospolitej.

Także w czwaratek 15 czerwca, ale o godz. 13 ks. kan. dr hab. Andrzej Nowicki będzie się starał przekazać nam, co to znaczy być szczęśliwym. Wykład jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak być szczęśliwym człowiekiem w dzisiejszym świecie. Jego treść dotyka między innymi aksjologicznego, psychologicznego i duchowego rozumienia pojęcia szczęścia. A także takich zagadnień jak: radość, a szczęście, pragnienie szczęścia, a fatum. Rozum i serce jako dwie niesprzeczne racje oraz propozycje możliwych dróg bycia szczęśliwym.

W czwartek 15 marca o godz. 18.30 w Pałacu Kultury Zagłębia zaplanowany został pokaz filmów nagrodzonych na Festiwalu Grand Off 2017.

Repertuar:

Najlepsza Reżyseria „The Servants”- 25 minut 49 sekund
Najlepsze Zdjęcia „Watu Wote” – 21 minut 34 sekund
Najlepsza Animacja „A terrible Hullabaloo” – 08 minut 49 sekund

Przerwa 10 min

Najlepszy scenariusz „Le Soutien-Gorge” – 14 minut 51 sekund
Najlepszy Montaż „How to save your darling” – 06 minut 0 sekund
Najlepsza Aktorka „On Time” – 15 minut 25 sekund
Najlepsza Fabuła „Bus Story” – 10 minut 22 sekund

Bilety do nabycia w kasie PKZ oraz na www.palac.art.pl w cenie 5 zł za cały blok filmowy

Lokalizacja: Kino Kadr PKZ, parter

Celem festiwalu jest przybliżenie społeczeństwu tematyki prowadzonych badań naukowych, zapoznanie z najnowszymi osiągnięciami i odkryciami oraz przedstawienie ich w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie. Atutem Festiwalu Nauki są zajęcia kierowane do różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Najmłodsi mogli skorzystać m.in. z warsztatów programowania robotów LEGO, pokazów astronomicznych czy warsztatów artystycznych. Maturzyści wykorzystali techniki trenowania pamięci. Udział we wszystkich spotkaniach festiwalowych jest bezpłatny.

W organizację XIV Festiwalu Nauki ponownie włączyło się miasto Dąbrowa Górnicza oraz dąbrowskie instytucje kultury, edukacji i sportu. Patronatem honorowym wydarzenie objęli m.in. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Nauk, marszałek województwa śląskiego czy Polska Akademia Umiejętności.

- W ciągu 13 lat Festiwal Nauki na stałe wpisał się w kalendarium naukowych wydarzeń w południowej Polsce, bo trzeba pamiętać, że odbędzie się on nie tylko w Dąbrowie Górniczej, ale i Krakowie, Częstochowie, Cieszynie, Olkuszu i Żywcu. Liczba uczestników festiwalu z roku na rok się powiększa – w sumie we wszystkich edycjach wzięło udział ponad 160 tysięcy osób - dzieci, młodzieży i dorosłych – podkreśla prof. nadzw. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Wszystkie wykłady, pokazy i warsztaty w ramach XIV Festiwalu Nauki są bezpłatne. Rejestracja odbywa się poprzez stronę: www.festiwal.edu.pl Tam też wszystkie szczegóły i harmonogram atrakcji.

Organizatorami XIV Festiwalu Nauki są Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej. Wśród instytucji wspierających wydarzenie znalazły się m.in.

Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej,

Pałac Kultury Zagłębia,

Muzeum Miejskie Sztygarka,

Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Dąbrowie Górniczej,

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej,

firma Bricks4Kidz Zagłębie,

Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej,

Zespół Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto