W Zagłębiu powstaje coraz więcej nowych osiedli i budynków mieszkaniowych, które charakteryzuje nie tylko nowoczesna architektura, ale także funkcjonalność.

Jedną z takich propozycji jest inwestycja powstająca w Dąbrowie Górniczej, przy ul. Augustynika. Powstaje tu budynek z 36 mieszkaniami o wysokim standardzie. Są tam też dwa mieszkania dwupoziomowe. Powstała już cała konstrukcja budynku, a całość ma być gotowa na koniec roku. Obecnie wykupionych jest tam około 70 procent mieszkań. Tutaj nie ma pieców indywidualnych, a ciepło dostarcza Tauron Ciepło.

W Czeladzi nowe budynki powstają w rejonie ulic Orzeszkowej i Zapolskiej na Piaskach. Gmina wydzieliła tam grunty, sprzedała i stworzył się ogromny plac budowy. Powstają tam punktowe domy jednorodzinne, prywatne inwestycje klientów, ale także szeregowce.
– My mamy w tym miejscu jedyną ofertę mieszkaniową, która w kameralnym obejściu ma cztery mieszkania. Każde z nich liczy 76 metrów kwadratowych. Dwa są na dole, dwa na poddaszu. Każde mieszkanie ma swój garaż, kotłownie, pomieszczenie gospodarcze, ogródek i miejsce parkingowe. Takie mieszkanie kosztuje 359 tysięcy złotych – mówi Krzysztof Rożko z biura deweloperskiego Musiał Group. – Te mieszkania są prawie w całości bezczynszowe. Tu opłaty miesięczne będą wynosić około 100 – 150 zł. Ten budynek już się buduje. Można rezerwować te mieszkania. Będą gotowe we wrześniu tego roku – dodaje.

W Będzinie powstaje Osiedle Rycerskie, w pobliżu Urzędu Miejskiego. – Kiedy tylko dowiedzieliśmy się, że jest możliwość zabudowania tego gruntu, postanowiliśmy działać. Znaleźliśmy inwestora, który kupił ten teren. Tam będzie ponad 100 mieszkań w trzech segmentach plus duża część usługowo-handlowa na parterze. To centrum będzie więc wyglądało zupełnie inaczej. Na trzy etapy podzielona została budowa, sprzedaż mieszkań już się rozpoczęła – podkreśla Krzysztof Rożko.

Rynek deweloperski generalnie przeżywa ostatnio odrodzenie. Co się na to złożyło?

- Bardzo dużo osób wycofuje pieniądze z innych rodzajów inwestowania, m.in. z giełdy. Wiele osób chciało także inwestować w kryptowaluty, ale też się z tego wycofały. Dlatego spora grupa postanowiło inwestować pieniądze swoich przedsiębiorstw w nieruchomości. Kupują mieszkania inwestycyjnie – mówi Radosław Musiał, właściciel biura deweloperskiego i szef Musiał Group. – Metraże od 45 do 55 metrów sprzedają się niemal natychmiast. Są wykupywane przez firmy, a koszty zakupu po jego wynajęciu zwracają się całkowicie po około ośmiu, dziewięciu latach. Jest możliwość amortyzacji, odliczenia vatu. Przedsiębiorcy kupują po kilka mieszkań, w różnych lokalizacjach, nie tylko w jednym konkretnym bloku. To powoduje, że klienci indywidualni często mają problemy z tym, by zdążyć z rezerwacją mniejszych lokali. Tak więc trzeba się często spieszyć – dodaje.

Nie każdego stać jednak na kupno mieszkania w nowym budownictwie, często wybieramy więc lokale w blokach z wielkiej płyty. Jakie tu obowiązują dziś trendy? – Pojawiło się na rynku bardzo wiele osób, które skupują te stare mieszkania, podnoszą jego standard i sprzedają z zyskiem. To są zazwyczaj generalne remonty, z pomocą architektów wnętrz, wykorzystaniem fajnych materiałów. Pomimo tego, że budynek jest z lat 80-ych, to takie mieszkania niczym nie ustępują tym w nowym budownictwie. I to się dziś sprzedaje – mówi Radosław Musiał.

– Cały czas prowadzimy też program – zamień stare mieszkanie na nowe. Zostawiają nam klienci stare mieszkanie, zlecając jego sprzedaż, a w tym czasie dopłacają różnicę, często korzystając z kredytów i kupują nowe – dodaje.Dom

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Antydebil (gość)

W Wodzisławiu Śląskim też będą tyskie mieszkania rosły. Na razie wycinają wszystkue drzewa i będą lali wodą. Mówią że wyrosną nowe bloki jak grzyby.

Zagłebiak (gość)

Stare mieszkania po generalnym remoncie wychodzą taniej niż nowe w stanie surowym, a do tego są nowocześnie wykończone i urzadzone oraz najczęściej w bardzo dobrych lokalizacjach Nowe lokale mieszkalne i tak trzeba wykańczać za bardzo duże pieniądze, a mit o bezczynszowce wychodzi w pierwszych miesiącach ;)