Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagłębiowska Konferencja Historyczna w dąbrowskim Muzeum [ZDJĘCIA]

mat. prasowe
Pod patronatem profesora Adama Gierka i prezydenta Zbigniewa Podrazy, przy wypełnionej do ostatniego miejsca sali Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, odbyła się Zagłębiowska Konferencja Historyczna.

Jej hasło brzmiało - „Zagłębie u progu odzyskania niepodległości w 1918 roku”. Organizatorami konferencji były Zagłębiowskie Oddziały Stowarzyszenia „Pokolenia” z Dąbrowy Górniczej, Będzina i Sosnowca, przy udziale Muzeum Miejskiego „Sztygarka". Przed konferencją delegacje organizatorów złożyły wiązanki kwiatow i zapaliły symboliczne znicze na grobach znanych działaczy niepodległościowych i młodzieżowych oraz pod pomnikami upamietniającymi walkę o niepodległość.Minutą ciszy uczczonono ich pamieć.

Gości przywitał prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza, a całość prowadził szef Miejskiej Komisji Historycznej "Pokolenia" Maciek Gadaczek. Wśród obecnych byli m.in. kadra samoorządowa miasta, z wiceprezydatami Marcinem Bazylakiem i Damianem Rutkowskim oraz wielu byłych działaczy społecznych i ruchu młodzieżowego Zagłębia Dąbrowskiego.

Wstępne referaty do dyskusji wygłosili – prof. Zygmunt Woźniczka („Czerwone Zagłębie”), dyrektor Muzeum „Sztygarka” Arkadiusz Rybak („Działalność niepodległościowa Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej w Zagłębiu Dąbrowskim”), dyrektor Instytutu Zaglębia Dąbrowskiego - profesor Dariusz Nawrot („Legiony Polskie w Zagłębiu Dąbrowskim”) oraz Zbigniew Jaskiernia („Działalność lewicowych organizacji młodzieżowych Zagłębia Dąbrowskiego w latach 1918 – 2018”).

Podstawowa konkluzja byłą taka, że podstawę kadrową legionów Józefa Piłsudskiego, dzięki którym wybiliśmy się na niepodległość, tworzyli szkoleni w Zagłębiu i pochodzący z tego regionu bojowcy PPS. W sumie ich ilość szacuje się obecnie aż na 2500. Fakt ten był przez wiele lat przemilczany i ukrywany. Referenci zwracali uwagę na potrzebę utrwalenia pamięci o takich postaciach jak poseł na Sejm i przedwojenny prezydent Sosnowca Aleksy Bień oraz pierwszy prezydent Dąbrowy Górniczej po odzyskaniu niepodległości Adam Piwowar.
Takich ludzi i wydarzeń było znacznie więcej a elementy wiedzy na ten temat należy uwzględniać szczególnie w edukacji regionalnej. W części artystycznej wiązankę pieśni patriotycznych zaprezentowali: Marta Gabryś i Rafał Kozieł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto