Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagłębiowski Park Linearny: ruszają konsultacje społeczne, jak ma wyglądać park Zielona?

PAS, TOS, KK, mat. prasowe
Tak park Zielona wygląda obecnie. Co trzeba zmienić?
Tak park Zielona wygląda obecnie. Co trzeba zmienić? PAS
Zagłębiowski Park Linearny. Sosnowieckie Egzotarium i park Zielona czekają na modernizację już bardzo długo. Szansą na zmiany w palmiarni oraz na terenach parkowych w Dąbrowie Górniczej jest udział w unijnym projekcie „Zagłębiowski Park Linearny". To wspólna inicjatywa miast położonych w dolinie rzek Przemszy i Brynicy tworzących obszar funkcjonalny mający specyficzne problemy, będące wynikiem przemian społeczno-gospodarczych.

Zagłębiowski Park Linearny: ruszają konsultacje społeczne, jak ma wyglądać park Zielona?

Partnerstwo zostało zawiązane formalnie w 2013 roku umową, którą podpisali reprezentanci siedmiu jednostek samorządu terytorialnego: Dąbrowa Górnicza (lider), Sosnowiec, Będzin, Psary, Sławków, Siewierz oraz powiat będziński. Sektor gospodarczy reprezentuje Zagłębiowska Izba Gospodarcza, naukowy Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej oraz organizacje pozarządowe tj. Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Sosnowcu, Stowarzyszenie Ziemia i My Centrum Edukacji Ekologicznej, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Miejski w Dąbrowie Górniczej, Speleoklub Dąbrowa Górnicza, Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Ekologiczno-Sportowych ODFRONTU, Stowarzyszenie Reumatyków i ich Sympatyków „SOMA”, Stowarzyszenie Projekt Dorotka, Towarzystwo Przyjaciół Grodźca. Wsparcie przy realizacji jest udzielone również przez Inkubator Społecznej Przedsiębiorczości w Dąbrowie Górniczej oraz Związek Miast Polskich.

Obszary objęte projektem Zagłębiowskiego Parku Linearnego w poszczególnych gminach:

Park Zielona w Dąbrowie Górniczej;
Park miejski z Egzotarium w Sosnowcu;
Park Rozkówka, Małpi Gaj i Brzozowica w Będzinie;
Tereny zielone w Siewierzu (przy średniowiecznym zamku oraz nad rzeką Przemszą)
tereny rekreacyjno-sportowe nad rzeką Białą Przemszą w Sławkowie;
Park w Górze Siewierskiej w gminie Psary.

Celem projektu jest wypracowanie w ramach konsultacji społecznych wizji zagospodarowania tych wszystkich przestrzeni publicznych. W pierwszym etapie, w czerwcu i na początku lipca, przeprowadzone zostaną badania ankietowe wśród mieszkańców Zagłębia.

Teraz mieszkańcy sami mogą podpowiedzieć władzom miasta, jakie te miejsca mają być, by spełniały ich oczekiwania. - Rozpoczynamy badania ankietowe w terenie w miastach i gminach, które biorą udział w całym projekcie. To socjologiczny projekt badawczy, w ramach którego chcemy dowiedzieć się, jak mieszkańcy oceniają zieloną infrastrukturę w swoich miastach i czego im w tym zakresie brakuje - mówi Katarzyna Jurczak z Biura Funduszy i Projektów Unijnych Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. - Zapytamy jak żyje się w Zagłębiu, w jaki sposób mieszkańcy korzystają z zielonych terenów i jak spędzają tam wolny czas oraz o to, co należałoby poprawić. Innymi słowy, zapytamy, jakiego chcą Zagłębia. To pozwoli nam zdiagnozować stan obecny i określić kierunki działania – dodaje.

W ramach konsultacji zaplanowano również spotkania z osobami niepełnosprawnymi oraz spotkania i debaty z mieszkańcami poszczególnych miast i gmin. Podczas cyklu konsultacji społecznych z mieszkańcami będą mogli oni wypowiedzieć się na temat obszarów i zobaczyć wstępne koncepcje zagospodarowania terenów. Całość ma potrwać do końca września. Wówczas ogłoszony zostanie końcowy raport.

Na jego podstawie urzędnicy ogłoszą konkurs na koncepcje urbanistyczne miejsc biorących udział w projekcie. Zdanie mieszkańców, którzy z danych terenów zielonych korzystają na co dzień, będzie dla nich wiążące.
Co ciekawe, lista parków, które mogą być zrewitali-zowane w ramach Zagłębiowskiego Parku Linearnego, wcale nie jest zamknięta.

- W trakcie konsultacji może się okazać, że mieszkańcy chcieliby też modernizacji innych terenów. Możliwa będzie więc zamiana lub rozszerzenie listy - podkreśla Katarzyna Jurczak.

Obecnie w trakcie budowy jest serwis internetowy www.praklinearny.pl poświecony tematyce projektu, gdzie znajdą się wszystkie niezbędne informacje z nim związane oraz harmonogram konsultacji społecznych.

Strona stanowić będzie miejsce konsultacji zagospodarowania poszczególnych elementów Parku, a także wyrażania opinii. Na stronie zostaną zamieszczone również ankiety internetowe, które dadzą możliwość do głosowania mieszkańcom m.in. nad: projektami do realizacji, nazwami obiektów, najlepszymi z ich punktu widzenia rozwiązaniami przestrzennymi.

W siedzibach jednostek samorządu terytorialnego, partnerów oraz instytucjach, z którymi współpracują będą dostępne plakaty i ulotki informacyjno- promocyjne. Do dyspozycji zainteresowanych będą również pracownicy urzędów, którzy są zaangażowani w realizację projektu i posiadają wiedzę o poszczególnych etapach jego realizacji.

Od 26 do 29 czerwca odbędą się pierwsze badania ankietowe. Ankieterów będzie można spotkać m.in. w Parku Zielona, przy Centrum Sportów Letnich i Wodnych oraz w centrum przy PKZ oraz w Parku Hallera. Zapraszamy do rozmów i wyrażania swych opinii!

Projekt w liczbach:

całkowita wartość: 2.685.375,00 zł
wartość kosztów kwalifikowanych: 2.685.375,00 zł
wartość dofinansowania: 2.282.568,75 zł

Poziom finansowania:

Środki EOG: 85,00%

Budżety gmin: 15,00%

Projekt pn.: „Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy” w ramach wdrażanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Programu Regionalnego „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego”, dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i środków krajowych na lata 2009-2014

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto