Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdobyli pieniądze z Unii

Redakcja
Gmina Żory posiada system kanalizacji sanitarnej, deszczowej i ogólnospławnej, jednak na razie nie obejmuje on całego miasta
Gmina Żory posiada system kanalizacji sanitarnej, deszczowej i ogólnospławnej, jednak na razie nie obejmuje on całego miasta Archiwum Pwik Żory
Po wieloletnich staraniach Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Żory Sp. z o.o., decyzją Komisji Europejskiej, Projekt "Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Żorach" uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Funduszu Spójności. Całkowity koszt inwestycji wynosi blisko 280 mln złotych, w tym udział środków z Funduszu Spójności to 148.364.644 zł.

Gmina Żory posiada system kanalizacji sanitarnej, deszczowej i ogólnospławnej, jednak nie obejmuje on całego miasta. Część kolektorów kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej odprowadza nieoczyszczone ścieki bytowe i deszczowe bezpośrednio do wód powierzchniowych. Kanalizacja sanitarna i ogólnospławna obejmuje 80,38% mieszkańców aglomeracji Żory.

W związku z dynamicznym rozwojem zabudowy jednorodzinnej w wielu dzielnicach miasta w ostatnich latach istnieje duże zapotrzebowanie na usługi odbioru i oczyszczania ścieków. Zwiększenie ilości ścieków do oczyszczenia powoduje również konieczność unowocześnienia i zwiększenia przepustowości Oczyszczalni Ścieków Żory.

Ponadto, część istniejącej sieci wodociągowej charakteryzuje się niezadowalającym stanem technicznym, co wiąże się z koniecznością częstego usuwania awarii i ze stratami wody.

W ramach inwestycji zaplanowane jest wykonanie łącznie około 106 km sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej, około 11 km sieci kanalizacji sanitarnej tłocznej, 21 przepompowni ścieków, 1 pompowni wody, 45 km kanalizacji deszczowej, 17 separatorów, 8 zbiorników retencyjnych, wymiana 60 km sieci wodociągowej, budowa Stacji Uzdatniania Wody oraz rozbudowa i przebudowa istniejącej oczyszczalni ścieków.

W efekcie realizacji Projektu do nowo powstałej sieci kanalizacyjnej zostanie przyłączonych 13.116 osób, co łącznie z istniejącą siecią obejmie 99,08% ogółu mieszkańców Żor.

W fazie przygotowania Projektu w latach 2006-2009 wybudowano nową infrastrukturę wodno-kanalizacyjną pod remontowanymi wówczas drogami wojewódzkimi w kierunkach na Rybnik, Pszczynę i Wodzisław. Obecnie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Żory Sp. z o.o. przystępuje do dalszej realizacji inwestycji. Pozostały do wykonania zakres rzeczowy Projektu został podzielony na 8 kontraktów na roboty budowlane oraz dwa kontrakty usługowe. W drodze przetargów wyłoniono Inżyniera Kontraktu oraz firmę odpowiedzialną za kampanię promocyjną Projektu. Wyłoniono również sześciu wykonawców robót budowlanych. Dwa postępowania przetargowe są w toku.

W najbliższym czasie rozpocznie się etap projektowania sieci wodno-kanalizacyjnej w dzielnicach Śródmieście, Baranowice, Osiny oraz rozpoczną się roboty ziemne w dzielnicach Rój, Rogoźna, Kleszczów. Prawdopodobnie po nowym roku rozpocznie się budowa sieci w dzielnicy Rowień.

Mieszkańcy dzielnic objętych Projektem będą informowani o rozpoczęciu i postępach prac podczas spotkań w dzielnicach, poprzez informacje w lokalnych mediach oraz na stronie internetowej Projektu

www.kanalizacjazory.pl.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto