Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Plastycznych świętował 40-lecie! [ZDJĘCIA]

PAS, mat ZSP
Dariusz Nowak, mat. ZSP
Zespół Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej świętował swoje 40-lecie. Uroczysta gala jubileuszowa odbyła się w Pałacu Kultury Zagłębia 5 października.

Wszystko zaczęło się o godz. 11. Nie zabrakło wspomnień, wyróżnień i życzeń kolejnych lat udanej edukacji „artystycznych dusz”, które często mają swoją wizję świata i otaczającej ich rzeczywistości. O godz. 14 nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy prac uczniów dąbrowskiego Plastyka, a dwie godziny później miało miejsce spotkanie absolwentów i zwiedzanie budynku szkoły Zespołu Szkół Plastycznych. Całość zwieńczył „Bal absolwenta”, który zgromadził chętnych w dąbrowskiej Villi Modzie.

Uczniowie ZSP kształcą się w ramach specjalności: techniki graficzne, reklama wizualna oraz formy użytkowe ze specjalizacją szkło artystyczne i witraż. W szkole, poza pracowniami do nauki przedmiotów ogólnokształcących, funkcjonują pracownie przedmiotów artystycznych: rysunku i malarstwa, rzeźby, szkła artystycznego i witrażu, podstaw fotografii i filmu, podstaw projektowania – kompozycji, reklamy wizualnej i grafiki warsztatowej. Nauka kończy się maturą i zdobyciem tytułu „plastyk”.

Dąbrowska szkoła powstała 20 czerwca 1978 roku jako pięcioletnie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w budynku przy ul. Kosmonautów 8. Początkowo dzieliło siedzibę ze Szkołą Podstawową nr 13. Naukę rozpoczęło czterdzieści osób. Z każdym rokiem uczniów przybywało, dlatego konieczne były remonty, pozwalające dostosować budynek do potrzeb i specyfiki szkoły. Zespół uczniów i nauczycieli pracował sprawnie i w 1983 roku miały miejsce pierwsze obrony prac dyplomowych oraz egzaminy maturalne. Dwa lata później szkoła na pół roku zmieniła siedzibę z powodu problemów z centralnym ogrzewaniem.

W grudniu 1992 roku w dąbrowskim Pałacu Kultury odbyła się pierwsza aukcja prac uczniów Plastyka. Impreza tak się spodobała, że od tej pory organizowana jest cyklicznie. Aukcja stała się swoistym świętem szkoły, ponieważ daje też okazję do zabawy, jako że często wiąże się z określonym tematem przewodnim i wymaga od organizatorów odpowiedniego stroju (przebrania), a nieraz i zachowania parateatralnego.

W 1998 roku szkoła obchodziła jubileusz 20-lecia szkoły. Od tego roku nosi ona imię Tadeusza Kantora. Nadanie imienia poprzedziły burzliwe dyskusje wśród uczniów i nauczycieli, bo faworytów było kilku. Długo w „rankingu” prowadził Wyspiański, ale ostatecznie wygrał Tadeusz Kantor.

Po reformie szkolnictwa Plastyk otworzył swe podwoje również dla młodszych adeptów sztuki i w 1999 r, obok liceum, zaczęła funkcjonować Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych, a całą placówkę nazwano Zespołem Szkół Plastycznych. Nowe liceum czteroletnie zastąpiło dawne, w którym nauka trwała 5 lat.

Uczniowie szkoły odnoszą liczne sukcesy w konkursach, a ich prace prezentowane są podczas licznych wystaw w całym regionie i nie tylko. Życzymy Plastykowi i jego wychowankom wielu nietuzinkowych pomysłów i kreacji artystycznych oraz kolejnych jubileuszy. Wszak pół wieku już za 10 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto