To ma być przełomowy rok dla woj. śląskiego pod względem budowy dróg. Powstanie autostrada A1 i do 2023 roku S1.

To ma być przełomowy rok dla województwa śląskiego. Rozpoczną się ostatnie inwestycje, które zakończą planowane od wielu lat drogowe budowy o ponadlokalnym znaczeniu. Mowa o autostradzie A1 i drodze ekspresowej S1. Ich budowa nie tylko pozwoli na komfortowe podróżowanie, ale też - na co liczą władze regionu - pobudzi rozwój gospodarczy, tworząc np. możliwości budowy przy tych trasach firm, centrów logistycznych, stacji benzynowych czy restauracji.

Zniknie Gierkówka, a zastąpi ją autostrada A1 - takie zmiany czekają Śląski

Autostrada A1 nie jest jeszcze kompletna. Obecnie możemy nią podróżować od granicy z Czechami w Gorzyczkach do Piekar Śląskich, apotem od Tuszyna do Gdańska (konkretnie do węzła Rusocin, skąd drogą ekspresową S6 w parę minut dojedziemy do Gdańska). Dopełni szczęścia, czyli zakończenia budowy A1, brakuje 57-kilometrowego odcinka od Pyrzowic do Częstochowy i80-kilometrowego odcinka z Częstochowy do Tuszyna. Ale Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach wciągu ostatnich kilkunastu miesięcy rozstrzygnęła przetargi na budowę A1 od Pyrzowic do węzła Rząsawa, czyli do Częstochowy. Ten 57-kilometrowy odcinek podzielono na cztery części. Wszystkie kontrakty już się rozpoczęły, choć ostatni z kilkumiesięcznym poślizgiem. Powodem opóźnień w rozpoczęciu prac było podejrzenie zmowy cenowej wśród firm biorących udział w przetargu.

„Gierkówka” zniknie z mapyGdy autostrada A1 będzie już kompletna, zmieni się znacznie układ dróg w naszym regionie. Od Częstochowy do Łodzi nie będzie już bezpłatnej drogi krajowej numer 1. „Jedynka” lub inaczej „gierkówka” w tym miejscu po prostu zniknie z mapy. Zastąpi ją płatna A1. Jednak nie oznacza to, że nie będzie już bezpłatnej alternatywy drogowej dla osób chcących jechać na północ Polski ze Śląska. Jednym ze sposobów ominięcia planowanej jako płatnej autostrady A1, będzie skorzystanie z drogi krajowej nr 91, od Częstochowy do Tuszyna. DK91 biegnie prawie równolegle do obecnej trasy DK1.

Przeczytaj cały materiał na stronie SlaskPlus.pl

Zobacz również jak powstaje autostrada A1:
Zobacz jak budują autostradę A1 - odcinek H Woźniki - Zawodzie [ZDJĘCIA lotnicze]

Moto

Komentarze (23)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

:-) (gość)

A1 - "Obecnie możemy nią podróżować od granicy z Czechami w Gorzyczkach do Piekar Śląskich" - jak to do Piekar Śląskich? Przecież już dawno można nią dotrzeć aż do węzła z S1 w Pyrzowicach!

Tip (gość)

Ciekawe tylko ile bedzie kosztowac przejazd A1 z Katowic do Gdańska ? Pewnie ponad 100 zł a i jeszcze trzeba wrócic to kolejna stówka czyli wychodzi 200 zł za sam przejaz a gdzie jeszcze koszty paliwa, przeciętny Kowalski i tak bedzie jechał bocznymi drogami a autostrady? no cóż tylko dla bogaczy

R (gość)

A co z A4 bis (A4''. Południową Obwodnicą Autostradową Metropolii Górnośląskiej, Północną Obwodnicą Tychów)? Przecież w strategii województwa jest.

Marcin K (gość)

W artykule jest błąd.Napisane jest: " Obecnie możemy nią podróżować od granicy z Czechami w Gorzyczkach do Piekar Śląskich (to sie zgadza),apotem od Tuszyna do Gdańska(...) ".
Otóż nie od Tuszyna do Gdańska tylko od Piotrkowa Tryb do Gdańska.
Tuszyn znajduje sie między Głuchowem a Rzgowem,Łodzią (obecnie na drodze krajowej nr 91,wcześniej była to DK1-nazwa drogi została zmieniona po tym jak oddali do użytku brakujący odcinek A1 kolo Łodzi (od Strykowa do Gluchowa)- tzw. wschodnią obwodnice Łodzi).

Piotr (gość)

"apotem", "dopełni szczęścia", "i80-kilometrowego", "wciągu"...
Takiego nagromadzenia błędów w tak krótkim fragmencie już dawno nie widziałem. Panie A. Dziedzic, gratulacje. Pisanie w ten sposób to jawne lekceważenie czytelnika.

irasiad (gość) (OCPSW)

Trola to masz w spodniach chłopcze, a co do złodziei to złodziei trzeba wsadzić do pierdla... Ale niestety jest tak że w polsce teraz jest ZZZP czyli złodziej złodzieja złodziejem pogania, niezależnie od ugrupowania. Pisuar tak jak i po pokazali, że dbają jedynie o swoj czubek nosa, wszystko dla swojego interesu, jedni robią to oficjalnie, inni pod osłonką pobożności, jedno bagno...

paczaj (gość)

Co za cep to pisał. Takie redaktorzyny powinno się zwalniać! To nie jest zadanie czytelników, żeby wytykać błędy twórcy, tym powinien zajmować się odpowiedni człowiek, ale widać brakło pinindzy na etat.
"takie zmiany czekają Śląski"; "apotem"; " Dopełni szczęścia"; "i80-kilometrowego"; "wciągu"...
Pomijając już bzdury o zwinięciu asfaltu z Gierkówki (bo tak jest napisany artykuł, inaczej się tego nie da zrozumieć). Ta droga jest częścią E75, i co, tak po prostu sobie ją przerwą w środku?