Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zostań dawcą szpiku - przyłącz się do akcji w Częstochowie

BR/mat. prasowe
Zostań dawcą szpiku kostnego! Fundacja DKMS Polska oraz współpracownicy RE/MAX Polska postanowili połączyć swoje siły w walce o ludzkie życie. Już 24 i 25 maja w 17 biurach firmy RE/MAX zlokalizowanych w 16 miastach Polski jednocześnie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Inicjatorem organizacji wspólnej rejestracji potencjalnych dawców jest Pani Ewa, Dyrektor Regionalny RE/MAX Polska Południe w Bielsku-Białej. Trzy lata temu na białaczkę zachorowała siostrzenica Pani Ewy. W ciągu jednego dnia życie rodziny legło w gruzach. Po ciężkiej chemioterapii lekarze zdecydowali, że jedyną szansą dla pacjentki jest przeszczepienie szpiku kostnego. Na szczęście udało się znaleźć zgodnego dawcę. Dziś siostrzenica Pani Ewy cieszy się życiem. Wszystko za sprawą „kogoś”, kto postanowił bezinteresownie oddać cząstkę siebie, aby ratować ludzkie życie.

– Moja siostrzenica ma się dobrze i czerpie z życia garściami. Dziękujemy dawcy, dzięki któremu żyje. Wierzymy, że wspólnie możemy odnieść sukces w postaci nowych zarejestrowanych dawców, dlatego angażujemy się w organizację akcji rejestracji – mówi Pani Ewa, inicjatorka akcji „RE/MAX Wspólnie Przeciw Białaczce”.

Zaraz po tym jak siostrzenica wróciła do zdrowia okazało się, że Pani Gabrysia, współpracownik, oddała komórki macierzyste dla pacjenta z Kanady.
Z każdym miesiącem do akcji przyłączały się kolejne biura RE/MAX z innych miast. W lutym podczas konferencji RE/MAX Polska w Ożarowie Mazowieckim, podjęto decyzję, że w dniach 24 i 25 maja wolontariusze z firmy RE/MAX wspólnie z Fundacją DKMS Polska przeprowadzą ogólnopolską akcję rejestracji angażującą niemal wszystkie biura RE/MAX. Dotychczas w organizację Dni Dawcy Szpiku zaangażowało się 140 wolontariuszy z 17 miast Polski. Wszystkich łączy hasło „I Ty możesz uratować Komuś życie”. Wolontariusze edukują oraz zachęcają mieszkańców miast do podjęcia świadomej decyzji o rejestracji.

Do akcji rejestracji przyłączyli się także dawcy szpiku z miast, w których - w ramach projektu – odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Jedną z takich osób jest Kamil z Bielska-Białej, który oddał szpik dla 50-letniego pacjenta: „Szczęście ogromne. Pomyślałem, że moja misja została zakończona. Z mojej strony zrobiłem wszystko co mogłem, aby pomóc choremu. I zrobiłbym to jeszcze nie jeden raz, jeśli zaszłaby taka potrzeba.”

Wierzymy w to, że dzięki projektowi „RE/MAX Wspólnie Przeciw Białaczce” uda się poprawić sytuację osób chorych na białaczkę w naszym kraju. Liczymy na to, że rejestracja potencjalnych dawców organizowana wspólnie z RE/MAX Polska zaowocuje kolejnymi uratowanymi istnieniami ludzkimi,
a tym samym zmienimy świat na lepsze!

Zostań dawcą szpiku!

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data: 24-25.05.2013
Godziny: 10:00 – 17:00
Miejsce: RE/MAX Trend Nieruchomości
Adres: ul. Daszyńskiego 12, 02-200 Częstochowa

Niezbędne informacje:

1. Kto może zostać dawcą?

Dawcą może zostać osoba:

 pomiędzy 18 a 55 rokiem życia,
 ogólnie zdrowa
 ważąca minimum 50kg i o wskaźniku masy ciała (BMI) nie przekraczającym 40,
 przebywająca na stałe na terytorium Polski
 wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL

2. Istnieją dwa sposoby pobierania komórek macierzystych bądź szpiku do przeszczepienia.

I. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – w Polsce stosowane w ok. 80% pobrań do przeszczepów
 Dawca otrzymuje przez okres 5 dni wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu). Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które specjalną metodą można następnie pobrać bezpośrednio z krwi.
 Metoda ta znana jest na świecie od 1998 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane.
 Podczas zażywania leku wystąpić mogą grypopodobne symptomy.
 Zabieg pobrania komórek z krwi obwodowej trwa około 3-4 godzin.

II. Pobranie szpiku kostnego
 Szpik pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy). Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera ok. 5% szpiku kostnego i podaje pacjentowi.
 Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni.
 Po pobraniu szpiku dawca może przez kilka dni odczuwać lokalny ból, podobny jak przy stłuczeniach.
 Szpik kostny dawcy ulega kompletnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni.

3. Pamiętaj!

Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.

Więcej informacji: www.dkms.pl, tel.: (22) 331 01 47, email: [email protected]

4. Kontakt

Z wyrazami szacunku

Tomasz Oćwieja
Koordynator ds. Rekrutacji Dawców
Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska
Tel. +48 22 572 30 15
email: [email protected]

Beata Ścigała
Koordynator Lokalny Dnia Dawcy
RE/MAX Trend Nieruchomości
Tel. (34) 366 77 77, 537446707
email: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto