Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZSP nr 4 Ruda Śląska: Uczniowie "Tołstoja" świętowali 70-lecie szkoły [ZDJĘCIA]

MN, UM
W piątek w MCK w Rudzie Śląskiej uczniowie ZSP nr 4 im. Tołstoja świętowali 70-lecie szkoły. Podczas uroczystości wspominano początki szkoły, czas rozkwitu i przemiany jakie zachodziły na przestrzeni lat. Na widowni zasiedli dzisiaj dyrektorzy większości szkół ponadgimnazjalnych z Rudy Śląskiej, uczniowie i nauczyciele z ZSO nr 4 oraz przedstawiciele władz miejskich.

„Tołstoj” świętuje 70 lat istnienia! Dzisiaj w Miejskim Centrum Kultury wspominano początki szkoły, czasy jej rozkwitu oraz przemiany jakie dokonywały się na przestrzeni lat. – Życzę, by szkole wiodło się jak najlepiej, realizacji planów oraz wyzwań. Ruda Śląska jest z was dumna – podkreślał wiceprezydent Michał Pierończyk.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 to szkoła z historią. Uroczyste jej poświęcenie oraz otwarcie odbyło się 18 marca 1945 r. Co istotne, placówka ta była pierwszą polską szkołą zawodową, otwartą po zakończeniu działań wojennych. Początkowo nosiła nazwę Szkoła Dokształcająca Zawodowa przy Kopalni Wanda – Lech w Nowym Bytomiu. Przez ostatnie 70 lat kilkakrotnie te nazwę zmieniano. Obecna, funkcjonuje od roku 1999. W roku 2005 z okazji 60 rocznicy powstania szkoły nadano jej imię wielkiego rudzianina, górnika, artysty rzeźbiarza – Piotra Latoski.

Na widowni zasiedli dzisiaj dyrektorzy większości szkół ponadgimnazjalnych z Rudy Śląskiej, uczniowie i nauczyciele z ZSO nr 4 oraz przedstawiciele władz miejskich. Na sali dominowały życzenia wszelkiej pomyślności i dalszego rozwoju. - Zawsze byliście wpisani w tradycje Rudy Śląskiej i dla Rudy Śląskiej uczyliście się, za co jesteśmy wam wdzięczni – mówił Kazimierz Myszur, przewodniczący Rady Miasta.

Przez 70 lat istnienia szkoły ukończyło ją niemal 6000 uczniów. - Pierwsi uczniowie, jacy rozpoczęli u nas edukację mieli 15-16 lat i kształcili się na kierunkach elektryk oraz cieśla górniczy. Elektryk jest naszym sztandarowym kierunkiem. Przez te 70 lat nie uległ żadnej zmianie. To zawód, który nadal jest bardzo pożądany na rynku pracy - mówił Henryk Markowski, dyrektor ZSP nr 4. – Nasza szkoła przez te 70 lat pozostała tym, czym była na początku - miejscem nauki, wychowania, pracy i tolerancji wobec innych. W szczególny sposób cenimy sobie atmosferę panującą w szkole – dodaje.

Obecnie szkoła kształci nie tylko w tradycyjnych zawodach takich jak: elektryk, sprzedawca, krawiec czy fryzjer. W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynku pracy, wprowadzono również takie zawody jak: logistyk, mechatronik, operator cnc, realizator nagrań i nagłośnień czy technik obsługi portów i terminali.

Na kierunku logistyka w „Tołstoju” kształcą się m.in. Sergiusz Stefan oraz Marcin Olszynka. – Szukałem szkoły w obrębie kilkunastu kilometrów, która prowadziłaby ciekawe kierunki, a „Tołstoj” wydawał mi się bardzo interesujący – wspominał Marcin. - Kierunki, na których się uczymy to kierunki nowoczesne, stworzone dla branż, które w Polsce dopiero się rozwijają. Liczymy, że pracę po nich znajdziemy – dodał Sergiusz.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto