Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Handlowe Pogoria w Dąbrowie Górnczej ma dokładnie 15 lat! Zobaczcie jak powstawało. Pierwsze zakupy robiliśmy 7 listopada 2008 roku

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wyglądała w czasie budowy CH Pogoria, a tak prezentuje się współcześnie 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądała w czasie budowy CH Pogoria, a tak prezentuje się współcześnie Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE CH Pogoria/Piotr Sobierajski/Polska Press
Centrum Handlowe Pogoria w Dąbrowie Górniczej ma dokładnie 15 lat! Zostało po raz pierwszy otwarte dla klientów 7 listopada 2008 roku. Wtedy mogliśmy zrobić premierowe zakupy, korzystając z promocji i cenowych okazji, jakie zostały przygotowane przez najemców sklepów czy punktów gastronomicznych.


Centrum Handlowe Pogoria wyrosło w środku miasta

To było pierwsze tak ogromne centrum handlowe w Dąbrowie Górniczej. Powstało w części na terenach poprzemysłowych, na których przez dziesięciolecia działała z powodzeniem Huta Bankowa. Do tego zlokalizowane zostało w samym centrum miasta, co było dla wielu zaskoczeniem. Zgodnie z ówczesną praktyką centra handlowe stawiało się bowiem poza ścisłym śródmieściem miast, wręcz na ich obrzeżach. W tym przypadku wszystko wyglądało jednak inaczej.

Więcej zdjęć ZOBACZ TUTAJ

Z czasem dąbrowianie i goście polubili to miejsce, zwłaszcza, że w oczekiwaniu na autobus czy pociąg (stacja kolejowa jest kilkaset metrów dalej) mogli spędzić czas właśnie we wnętrzach ogromnego kompleksu handlowego.

- Przyzwyczaiłam się już do tego, że mamy Pogorię na wyciągnięcie ręki. Nie potrzebna jest wielka wyprawa samochodem, by się tam wybrać. Można dojechać autobusem czy tramwajem, to żaden kłopot. Samo centrum, to nie tylko sklepy czy gastronomia. Po raz pierwszy w mieście pojawiło się też tak nowoczesne kino, z oferty którego chętnie korzystam z rodziną do dziś. Do tego CH Pogoria organizuje mnóstwo atrakcyjnych imprez dla młodszych, starszych. Niech z powodzeniem funkcjonuje przez kolejne lata – podkreśla Halina Namysłowska, mieszkanka Dąbrowy Górniczej.

Centrum Handlowe Pogoria powstało za 125 milionów złotych

Kamień węgielny pod budowę przyszłego Centrum Handlowego Pogoria został wmurowany w kwietniu 2007 roku, u zbiegu ulic Sobieskiego i Przybylaka. W tym wydarzaniu wzięli udział m.in. biskup sosnowiecki Adam Śmigielski, ówczesny prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza, Yann Guen, wiceprezes Mayland Real Estate i Maciej Kiełbicki, dyrektor generalny Real Estate. Potem rozpoczęła się budowa. Nie była łatwa, bo najpierw trzeba było przygotować odpowiednio grunty, na których mieściła się wcześniej stalownia oraz wydziały Huty Bankowej.

Centrum Handlowe Pogoria powstawało wraz z pracami przygotowawczymi dwa lata. Podczas budowy było tu zatrudnionych ponad 4 tysiące osób, a kolejne 1500 miało znaleźć pracę po uruchomieniu tego ogromnego obiektu handlowego. Ciekawostką może być fakt, że do przygotowania ogromnej płyty fundamentowej, na której stanęła konstrukcja zużyto aż 20 tysięcy metrów sześciennych betonu, a na całość budowy kolejnych 13 tysięcy metrów sześciennych.

- Jest to wyjątkowa sytuacja przy tego typu inwestycjach, co spowodowane było usadowieniem budynku na terenach poprzemysłowych, obszarze o nietypowym podłożu geologicznym, na dużych szkodach górniczych – mówił wówczas Paweł Ciach z agencji ProConcept Communications, reprezentującej inwestora, Mayland Real Estate.

Budowa Pogorii wyceniona została na 125 milionów złotych. Przy okazji tego przedsięwzięcia udało się także przebudować nieco układ komunikacyjny w centrum miasta. Wymienione zostało torowisko tramwajowe wraz z podbudową i peronami. Poszerzona została część nawierzchni ul. Przybylaka, wyremontowana została część ul. Sobieskiego oraz skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Powstała również charakterystyczna kładka nad ul. Sobieskiego, dzięki czemu mieszkańcy mogą wejść bezpośrednio z ul. 3 Maja na pierwsze piętro nowego obiektu.

W ramach inwestycji zagospodarowany miał zostać także mieszczący się tuż obok CH Pogoria w parku śródmiejskim zabytkowy Pałac Dezona. Wybudowany został przez dyrektora Towarzystwa Francusko-Włoskiego w Dąbrowie Górniczej dla swojej żony. W czasie II wojny światowej był siedzibą Gestapo, a potem mieścił się tu komisariat milicji, a potem policji. Ostatecznie odnowiona została tylko w 2008 roku zewnętrzna elewacja Pałacyku Dezona, który rok wcześniej został zniszczony częściowo przez pożar. Przez 15 lat nie udało się natomiast zrealizować żadnego z planowanych projektów, który ożywiłby to miejsce, dał mu drugie życie.

Centrum Handlowego Pogoria i kino Helios dla miasta i mieszkańców

Nowe Centrum Handlowe Pogoria zostało poświęcone oraz po raz pierwszy zaprezentowane gościom i mediom 6 listopada 2008 roku. Dzień później – 7 listopada 2008 roku o godzinie 8.00 pierwsi klienci mogli wejść do środka i zrobić zakupy.

A co wtedy na nich czekało? W centrum znalazło się 90 sklepów i punktów usługowych na 30 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Szczególnie ciekawie prezentowała się oferta sklepów odzieżowych, takich jak H&M, KappAhl, Camaieu, Molton, Monari, Triumph, New Yorker, Cubus, Cache Cache, Venezia, CCC. Stroje i akcesoria sportowe kupić można było w ExiSport, sprzęt elektroniczny w Komputroniku i Euro RTV AGD. Swoje salony otworzył też Empik i Smyk. W Pogorii znalazł się także hipermarket Real, który potem zastąpiony został funkcjonującym do dziś Auchanem.

Po zakupach nie zabrakło także okazji do ciekawego spędzenia wolnego czasu. W kinie Helios projekcie filmowe zaplanowano w pięciu salach, w których może zasiąść ponad 800 widzów. Nie zabrakło także kilku restauracji i kawiarni, jak KFC, McDonald’s, Pizza Dominum, Empik Cafe, Van Helder i Ice Cafe.

Do atrakcji centrum należały od początku fontanna z 12 podświetlanymi dyszami, tryskającymi wodą na wysokość 8 metrów, która stała się głównym elementem placu wejściowego oraz ogromne akwarium. Cały wystrój dekoracji centrum nawiązywał do motywów roślinnych, wnętrze obfitowało w elementy drewniane i wykonane z materiałów naturalnych. Do zmieniającego się wizerunku miasta z przemysłowego na przyjazny środowisku i mieszkańcom nawiązywał olbrzymi dąb (symbol Dąbrowy Górniczej), który pojawił się w środku obiektu, tuż obok głównego wejścia. Wokół centrum posadzone zostały w sumie 52 drzewa, 3 tysiące krzewów, 8 tysięcy różnego rodzaju bylin, a kolejnych 121 drzew znalazło się w donicach. W czerwcu 2010 roku tuż obok Centrum Handlowego Pogoria otwarty został market budowlany OBI.

Obecny właściciel CH Pogoria to: NEPI Rockcastle. III. Dziś mamy tu ok. 90 przeróżnych sklepów oraz punktów usługowych i restauracji. Nadal działa kino Helios. W 2019 roku w wyniku rozbudowy i modernizacji obiekt zyskał 1063 metrów kw. nowej powierzchni. Zmodernizowany został również parking.

Centrum Handlowe Pogoria: przemysłowa przeszłość, handlowa przyszłość

„Na tym terenie w latach 1834 – 1995 istniały obiekty Huty Bankowej: wielkie piece, stalownia i odlewnia. Tablicę wmurowano dla upamiętnienia jubileuszu 180-lecia Huty Bankowej”. Napis takiej treści znalazł się na symbolicznej tablicy pamiątkowej, która wmurowana została w maju 2014 roku w fasadę Centrum Handlowego Pogoria. Jej uroczyste odsłonięcie odbyło się z udziałem przedstawicieli m.in. władz miasta, zarządu Huty Bankowej, dyrekcji Centrum Handlowego Pogoria, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego.

A dlaczego to wszystko działo się przed Centrum Handlowym Pogoria? Powstało ono bowiem w miejscu wspomnianych już, dawnych wydziałów oraz stalowni Huty Bankowej. Te z czasem były likwidowane, m.in dlatego, że w Dąbrowie Górniczej od połowy lat 70. minionego wieku działała największa w Polsce Huta Katowice, dziś ArcelorMittal Poland. A rynki zbytu dla produkcji znacznie mniejszej Huty Bankowej zaczęły się z czasem kurczyć. Trzeba było także zmienić nieco profil produkcji, by przetrwać do dziś.

Tablica poświęcona została oficjalnie przez ks. Andrzeja Stasiaka, który podkreślił, że to właśnie w Hucie Bankowej odlane zostały ponownie cztery z pięciu kościelnych dzwonów, które zostały zrabowane przez okupantów. Huta Bankowa powstała w latach 1834-1839. Dziś jest spółką. Produkuje m.in. wyroby walcowane długie, obręcze kolejowe i tramwajowe, pierścienie kutowalcowane.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto