Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza najstarszy cmentarz: zabytkowe grobowce na Starocmentarnej

Piotr Sobierajski
Najstarszy cmentarz w Dąbrowie Górniczej: tu spoczywają zasłużeni dla miasta i regionu
Najstarszy cmentarz w Dąbrowie Górniczej: tu spoczywają zasłużeni dla miasta i regionu PAS
Dąbrowa Górnicza najstarszy cmentarz. W piątek Wszystkich Świętych. Będziemy odwiedzać groby swoich najbliższych, przyjaciół, znajomych. Wielu z nas wybierze się pewnie także na cmentarz przy ul. Starocmentarnej, najstarszą nekropolię w mieście, która powstała już w 1891 roku.

Dąbrowa Górnicza najstarszy cmentarz: zabytkowe grobowce na Starocmentarnej

Warto przy tej okazji poznać nieco faktów z historii tego miejsca, bowiem można tutaj spotkać naprawdę wyjątkowe miejsca i nagrobki. Wiele z nich wymaga jednak odrestaurowania i właśnie w tym celu 1 i 2 listopada będzie tutaj prowadzona przez Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej specjalna kwesta. A wszystkie zebrane dzięki temu fundusze przeznaczone zostaną właśnie na ratowanie zabytkowych grobowców.

Sam cmentarz powstał około 1887 roku i jego powstanie łączyło się ze staraniami o odłączenie od parafii Św. Trójcy. Wcześniej zmarli chowani byli bowiem w Będzinie. Wówczas wytyczono cmentarz, który służył parafii pod wezwaniem św. Aleksandra, a potem NMP Anielskiej. Dziś przynależy do parafii św. Barbary. Teren cmentarza należał pierwotnie do władz górniczych Zachodniego Okręgu Górniczego, które przekazały go wspólnocie parafialnej.

– Dąbrowa szybko się rozwijała, dlatego już w 1914 roku zabrakło miejsca dla kolejnych pochówków i cmentarz został zamknięty. Dopiero w 1957 roku został przekazany parafii pod wezwaniem św. Barbary. Od 1985 roku rozpoczęło się porządkowanie terenu cmentarza, a od 1990 roku ponownie odbywają się tutaj pochówki – opowiada Arkadiusz Rybak, prezes TPDG i dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka.

Dąbrowa Górnicza najstarszy cmentarz: zasłużeni dla miasta i regionu

Na miejscu zobaczymy m.in. groby Adama Piwowara, pierwszego prezydenta Dąbrowy Górniczej oraz jego ojca Leopolda Piowara, członka komitetu budowy bazyliki. Tu spoczywa Julian Polcer, budowniczy Zachodniego Okręgu Górniczego i projektant pierwszego dąbrowskiego kościoła pw. św. Aleksandra, stanowiącego dziś cześć bazyliki NMP Anielskiej oraz Korneli Kozłowski, urzędnik górniczy, pierwszy historyk górnictwa z DG. Znajdziemy tu również m.in. nagrobek Edwarda Miętki, bojownika PPS-u, a także wiele innych, z przełomu XIX i XX wieku. Współcześnie nekropolia zmienia z każdym dniem swój wygląd, o co dbają jej administratorzy, Grażyna i Henryk Głowaccy. – Pracy jest sporo, ale widać konkretne efekty, a to nas wszystkich cieszy. Kiedyś wszystko było zarośnięte, trudno się było tu odnaleźć. Dziś wygląda to wszystko inaczej – podkreśla Henryk Głowacki.

Dąbrowa Górnicza najstarszy cmentarz: kwesta na ratowanie grobowców


Kiedy będzie można wspomóc ratowanie nagrobków?

Arkadiusz Rybak, prezes Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej: Przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej i wolontariusze będą kwestować przy ul. Starocmentarnej 1 i 2 listopada. Będzie można nas tu spotkać w godzinach 10 -16. Wszystkie zebrane fundusze przeznaczymy na odnowienie mających wielką wartość historyczną nagrobków.

Pierwsze efekty tych zabiegów już widać.

Arkadiusz Rybak: Tak, odnowiliśmy całkowicie nagrobek powstańca styczniowego Mikołaja Dziubka. Trzeba było wykonać wszystko od nowa, bo praktycznie się rozpadał. Teraz m.in. czeka na odnowienie płyta nagrobna kolejnego powstańca styczniowego, Aleksandra Popiela.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto