Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: zima i mróz dają się we znaki. Policjanci i strażnicy miejscy sprawdzają teren. Jak można pomóc osobom w potrzebie?

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Policjanci sprawdzają w Dąbrowie Górniczej miejsca, w których mogą przebywać zimą osoby potrzebujące pomocy 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Policjanci sprawdzają w Dąbrowie Górniczej miejsca, w których mogą przebywać zimą osoby potrzebujące pomocy Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KMP DG
Wraz z początkiem stycznia ścisnął mróz, spadł też śnieg. To trudny czas dla osób, które mają stałego dachu nad głową. Często od naszej reakcji zależy, czy bezdomni przetrwają trudny zimowy czas. Żeby pomóc, nieraz wystarczy jeden telefon. Miejsca, gdzie mogą przebywać osoby wymagające pomocy kontrolują także policjanci oraz strażnicy miejscy.

Dąbrowscy dzielnicowi dokładnie sprawdzają miejsca, gdzie przebywają bezdomni. Już od jesieni prowadzą wzmożone działania prewencyjne i niosą pomoc w zakresie wsparcia tych osób. Dlatego widok policjantów, zwłaszcza dzielnicowych, znanych bliżej mieszkańcom, przy pustostanach, opuszczonych budynkach, pomieszczeniach gospodarczych, ogródkach działkowych nie powinien specjalnie dziwić.

- Wszyscy musimy pamiętać, że osoby szczególnie wymagające troski w tym ciężkim, zimowym czasie mogą skorzystać z noclegowni, schronisk, ośrodków pomocy. W tych miejscach niejednokrotnie osoby te mogą również liczyć na ciepłe napoje i posiłek. Wspólnie dbajmy o to, aby nikomu nic złego się nie stało - podkreśla podkom. Bartłomiej Osmólski z dąbrowskiej Komendy Miejskiej Policji.

- Dzięki takim działaniom bezpieczeństwo tych osób jest dużo większe. Warto pamiętać, że tutaj każdy może okazać się pomocny. Wystarczy telefon na alarmowy numer 112 i wskazanie miejsca, gdzie taka osoba przebywa. Nie bądźmy obojętni. Tutaj każdy może uratować życie. Warto przy tym skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „Bezdomność”. Tam też warto sygnalizować o miejscach przebywania bezdomnych - dodaje.

Dąbrowa Górnicza: gdzie i na jaką pomoc mogą liczyć osoby w potrzebie

O to, by bezdomni przebywający na terenie Dąbrowy Górniczej bezpiecznie przeżyli zimę dbają pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, streetworker, pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz strażnicy miejscy. Na co dzień współpracują ze sobą, wymieniają się informacjami i udzielają pomocy potrzebującym. Zgłoszenia w sprawie osób bezdomnych Straż Miejska przyjmuje pod numerem 986.

Do końca marca działać będzie także specjalna infolinia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego – pod numer 987 może dzwonić każdy, kto wie, że dana osoba potrzebuje pomocy, jak również ci, którzy wiedzą, gdzie przebywają bezdomni.

W razie potrzeby bezdomni mogą skorzystać ze schronienia, gorącego posiłku, pomocy finansowej oraz opieki zdrowotnej. Na terenie miasta funkcjonuje bowiem noclegownia z ogrzewalnią, schronisko dla osób bezdomnych oraz schronisko dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi.

Noclegownia i Ogrzewalnia dla Bezdomnych Caritas Diecezji Sosnowieckiej mieści się przy ul. Łącznej 31 (tel. 32 268 89 82). Do 31 marca noclegownia czynna jest codziennie w godz. 18:00-8:00. Do noclegowni osoby bezdomne przyjmowane są na zasadzie interwencji, bez konieczności posiadania jakiegokolwiek skierowania z zastosowaniem jedynie kryterium trzeźwości. Przy noclegowni na ul. Łącznej 31 od godziny 16.00 osoby bezdomne mogą skorzystać ze świetlicy.

Osoby bezdomne, posiadające ostatnie miejsce zameldowania na terenie Dąbrowy Górniczej, na podstawie decyzji MOPS mogą korzystać ze schronienia i wyżywienia w:vSchronisku dla Bezdomnych z usługami opiekuńczymi Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego, przy ul. Wapiennej 17 (placówka jest czynna całodobowo) oraz w Schronisku dla Bezdomnych Caritas Diecezji Sosnowieckiej, przy al. Zwycięstwa 6. Placówka ta także jest czynna całodobowo.

Przy schronisku (al. Zwycięstwa 6) działa łaźnia, która jest czynna w środę w godz. 15:00-19:00. Łaźnia zapewnia środki higieniczne, ręcznik, bieliznę osobistą, możliwość wyprania lub wymiany odzieży. W nagłych przypadkach kąpiel możliwa jest od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 do 15:00 po telefonicznym uzgodnieniu ze streetworkerem. Streetworker Marcin Włodek (571 332 393) przyjmuje od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-9:00 przy al. Piłsudskiego 2 (III piętro, pokój nr 313).

W późniejszych godzinach streetworkera można spotkać na ulicy. Streetworker pomaga na co dzień osobom bezdomnym przebywającym w różnych na ulicach, klatkach schodowych, boksach śmietnikowych, ławkach, węzłach ciepłowniczych itp. Jego zadaniem jest informowanie bezdomnych o możliwościach skorzystania z pomocy, motywowanie do zmian postaw i przekonań tych osób, niejednokrotnie również towarzyszenie tym osobom w trakcie załatwiania różnych spraw.

Osobom bezdomnym, ubogim i zagrożonym wykluczeniem społecznym oferowane jest wsparcie, psychologa (udziela pomocy także osobom uzależnionym i ich rodzinom), doradcy zawodowego, działających w ramach Klubu Integracji Społecznej (ul. Łączna 31), który funkcjonuje przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej. W miarę potrzeb osoby bezdomne mogą liczyć także na wsparcie specjalistów innych placówek, fundacji i stowarzyszeń działających na terenie miasta.

Koordynatorami działań na rzecz osób bezdomnych na terenie gminy jest Centrum Zarządzania Kryzysowego i komendant dąbrowskiej Straży Miejskiej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto