Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej - Ząbkowicach czeka na remont. Kluczowe porozumienie blisko. Kiedy początek prac?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Miasto deklaruje, że wynajmie w odnowionym dworcu pomieszczenia 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Miasto deklaruje, że wynajmie w odnowionym dworcu pomieszczenia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok/Dąbrowskie Inicjatywy Społeczne
Dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej – Ząbkowicach ma być kolejnym w tym mieście, który po remoncie znów będzie służył pasażerom. Sprawdziliśmy, na jakim etapie są zapowiadane prace i co aktualnie dzieje się w tej ważnej dla mieszkańców sprawie. Okazało się, że powoli, ale jednak ustalenia w sprawie rozpoczęcia gruntownej modernizacji tego obiektu posuwają się do przodu.

Dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach: trwają ostateczne ustalenia

- W tej chwili trwają tam niezbędne prace, polegające na zabezpieczeniu tego budynku, ponieważ jego stan się pogorszył. Prowadzone są jednocześnie rozmowy z pracownikami Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej na temat zagospodarowania tego obiektu i wykorzystania jego wnętrz. Kolejnym etapem będzie bowiem przygotowanie konkretnego projektu pod zagospodarowanie dworcowych przestrzeni. Czekamy na ostateczne uzgodnienia. Jeśli wszystko zostanie ustalone, to w czwartym kwartale 2024 roku rozpoczną się prace związane z modernizacją i przebudową dworca w Ząbkowicach – mówi Robert Warwas, poseł na Sejm RP z Dąbrowy Górniczej.

Zobacz zdjęcia kliknij TUTAJ!

Jak dodaje budynek został wpisany do Rządowego Programu Inwestycji Dworcowych, co przekłada się na zabezpieczenie funduszy na to przedsięwzięcie. Stało się to dokładnie 17 maja 2022 roku. Na ten cel przeznaczonych ma zostać kilkanaście milionów złotych z bieżącej edycji tego właśnie programu, który opiewa na sumę dwóch miliardów złotych. Na liście budynków do rewitalizacji znalazło się łącznie 191 obiektów.

- Remont elewacji, jako zabytkowego obiektu, będzie prowadzony pod nadzorem konserwatorskim, ale już jego konkretne zagospodarowanie wewnątrz musi zostać najpierw dokładnie zaprojektowane – podkreśla Robert Warwas.

Kluczowe wydają się zatem być uzgodnienia z władzami samorządowymi, co do przyszłego wynajmu pomieszczeń dworcowych przez miasto.

- Potwierdzamy chęć wynajmu tych powierzchni na dworcu w Dąbrowie Górniczej – Ząbkowicach. Nasze propozycje w tej sprawie zostały przekazane w sierpniu do PKP. Kiedy porozumienie zostanie podpisane i zaakceptowane przez obie strony, wtedy będziemy mogli powiedzieć więcej na temat wykorzystania pomieszczeń w tym budynku – tłumaczy Przemysław Kędzior z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Według wstępnych planów na dworcu mogłaby się znaleźć m.in. placówka pocztowa, która dziś funkcjonuje w budynku Domu Kultury przy ulicy Chemicznej.

Dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach: po zabezpieczeniu konkretne prace budowlane

Dworzec w Ząbkowicach ma zostać całkowicie wyremontowany i znów służyć pasażerom. By ratować rozpadający się budynek z 1856 roku konieczne były wspomniane prace zabezpieczające. Na początek, jeszcze przed konkretnymi pracami zabezpieczającymi, poprawione zostało tymczasowe zabezpieczenie budynku poprzez ułożenie folii na jego dachu oraz wzmocnienie wymagających tego nadproży okiennych. Zamontowana została też siatka od strony miasta w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom poruszającym się w sąsiedztwie budynku.

- Pierwszy etap prac to zabezpieczenie konstrukcji obecnego dworca do czasu rozpoczęcia właściwych prac budowlanych. Chcielibyśmy, żeby te prace zakończyły się do końca bieżącego roku – tłumaczył wiosną tego roku Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych S.A.

Budynek po zabezpieczeniu czekać będzie na obiecany remont, który ma się rozpocząć pod koniec 2024 roku. - Ustalenia z miastem, co do wynajmu powierzchni w tym budynku mają bezpośrednie przełożenie na zakres inwestycji i inne jej uwarunkowania, w tym techniczne. Ich zakończenie jest kluczowe dla dalszego prowadzenia inwestycji – tłumaczył Bartłomiej Sarna.

Przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej właściwego już remontu dworca i wybór wykonawcy prac budowlanych ma zastać ogłoszony jeszcze w tym roku.

- Postępowanie w tym zakresie planujemy ogłosić jeszcze w tym roku. Na ten moment pewne jest to, że będzie to kompleksowa przebudowa dworca z poszanowaniem dla historycznego charakteru dworca. Przy czym niezwykle istotne będą takie aspekty jak komfort podróżnych, dostępność dworca dla osób z niepełnosprawnościami, bezpieczeństwo oraz wdrożenie na dworcu rozwiązań proekologicznych. Szerzej o zakresie inwestycji opowiemy po zakończeniu prac nad dokumentacją projektową – tłumaczył Bartłomiej Sarna.

Dworzec w Dąbrowie Górniczej – Ząbkowicach to zabytek

Budynek dworca w Ząbkowicach od 4 stycznia 2021 roku jest na stałe wpisany do rejestru zabytków do czego przyczyniła się m.in., akcja „Ratujmy dworzec”, zainicjowana przez stowarzyszenie Dąbrowskie Inicjatywy Społeczne i lokalną społeczność. Dworzec powstawał przez kilka lat, a jego budowa zakończyła się w 1867 roku. Na stacji znajdowała się także m.in. przepompownia wody do parowozów.

Przez dziesięciolecia z powodzeniem służył pasażerom, a przez stację przewijały się codziennie setki podróżnych. Z czasem wszystko się zmieniło, aż na początku XX wieku wiele budynków dworcowych z czasem popadło w ruinę. Nie było pomysłu na to, jak je wykorzystać. Podobny los spotkał ten w Ząbkowicach, gdzie kasa biletowa została zamknięta w 2011 roku.

W 2019 roku przed dworcem powstało centrum przesiadkowe. Pojawiły się miejsca postojowe dla samochodów (łącznie 20), chodnik i droga rowerowa wzdłuż ul. Dworcowej, strefa taxi, parking rowerowy oraz przystanek autobusowy. Inwestycję za nieco ponad 3,2 mln zł zrealizowała Eurovia. Wiosną tego samego roku oddany został mieszkańcom i pasażerom tunel pod torami kolejowymi, który połączył dwie części dzielnicy.

Miasto, po konsultacjach z mieszkańcami, ma w planach zwiększenie miejsc parkingowych wokół dworca. To konieczne, kiedy zakończy się remont i przebudowa budynku dworca kolejowego, co może nastąpić według ostrożnych szacunków w 2025 roku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto