Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eko Święta Bożego Narodzenia

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Do świąt staramy się przygotować najlepiej, jak potrafimy
Do świąt staramy się przygotować najlepiej, jak potrafimy Unsplash
Nadchodzi szczególny czas. Okres świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowy. Przeżyjmy je inaczej, bardziej eko, w zgodzie z naturą. Święta Bożego Narodzenia pragniemy spędzić jak najmilej, w gronie ludzi, których znamy i kochamy. Podarujmy sobie nawzajem wspólny czas, ale i smak!

Partnerzy tematu tygodnia

W tym czasie bardziej niż zwykle lubimy wracać myślami do czasów dzieciństwa, do smaków które znamy od dawna, a które nierozłącznie kojarzą nam się ze świętami, Wigilią i miłymi chwilami z rodziną. To właśnie te wyjątkowe smaki sprawiają, że przypominają nam się święta sprzed lat.

Chcemy, aby na nasz stół trafiły potrawy, których zapach i smak przenosi nas do krainy szczęśliwego dzieciństwaUnsplash

Na co dzień wszyscy jesteśmy zabiegani, ciągle nie mamy czasu dla rodziny, bo zawsze coś, co jest ważniejsze. Wiele osób spotykamy tylko na Wigilię. Często dopiero wtedy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo stęskniliśmy się za rodziną.

Wybieraj to, co najlepsze

Ze wszystkich sił staramy się więc przygotować na ten czas najlepiej, jak potrafimy. Kiedy przedświąteczne porządki już (w miarę) za nami, bierzemy się za zakupy. To dopiero wyzwanie!

Chcemy, aby wszystko było świeże i w jak najlepszym gatunku. Wiadomo, nieba by się przychyliło naszym bliskim, a wkładając w przygotowania całe serce, staramy się pokazać, jak bardzo są dla nas ważni.

Gotuj z miłością

Są smaki i zapachy, które od razu kojarzą nam się z wyjątkowym czasem świątUnsplash

Szukamy więc produktów zdrowych, dzięki którym powstaną smaczne potrawy. Coraz więcej osób docenia i cieszy się na przykład z miodu prosto z pasieki, smacznych i zdrowych kiszonek, czy konfitury bez konserwantów. Chcemy, aby na nasz stół trafiły przepyszne kiełbasy, mięsa i wędliny, których smak i aromat zapewniają naturalne składniki i dawne receptury. Takie, których zapach i smak przenosi nas do krainy dawnej, krainy szczęśliwego dzieciństwa i opiekuńczych ramion ukochanej babci.

Podaruj smak!

Tradycyjne polskie mięsa i wędliny od rodzimego producenta są przygotowane zgodnie ze starymi recepturami, które są gwarancją jakości. Wędliny zawdzięczają niepowtarzalny smak i doskonały aromat wyselekcjonowanemu mięsu oraz specjalnej kompozycji ziół i odpowiednich przypraw, których proporcje stanową ściśle strzeżoną tajemnicę producenta, najlepiej rodzinnej firmy, prowadzonej od pokoleń.

Karp to jedna z najbardziej znanych potraw wigilijnych. W wielu miejscach w Polsce dostęp do świeżych ryb jest utrudniony, a często bywa wręcz niemożliwy. Tymczasem teraz każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, może zamówić przez internet świeżą rybę – nie tylko karpia! - z dostawą do domu.

Można zamówić świeżą rybę z dostawą do domu. To bezpieczne i wygodneUnsplash

Nie ma więc co stać kolejce po karpia! Lepiej wygodnie i łatwo zamówić świeżą rybę z dostawą do domu. To nie tylko znacznie bezpieczniejsza opcja w erze COVID-u, ale również oszczędność czasu, miejsca w lodówce i pewność jakości i świeżości.

Są takie smaki, które są nie do podrobienia i kojarzą nam się tylko z wyjątkowym czasem świąt. Smak i zapach kompotu z suszu zawsze jest kojarzony ze świętami Bożego Narodzenia. Aby dobrze przygotować się do świąt, z pewnością będziemy potrzebować przetworów owocowych i warzywnych, ale też mąki, octu czy oleju. Obecnie nie musimy już wszystkiego robić sami. Wielu producentów oferuje własne, certyfikowane, aromatyczne i ekologiczne owoce i warzywa oraz przetwory własnej produkcji na bazie własnych, ekologicznych upraw. Domowe syropy, soki, dżemy, musy, domowe i zdrowe kiszonki, tradycyjne pikle i suszone grzyby oraz aromatyczne sosy, a nawet octy i oleje roślinne, bogate w NNKT, niefiltrowane i nierafinowane – to wszystko bez trudu znajdziesz w on line.

Wybrani producenci szczycą się wieloletnim doświadczeniem i pasją do zdrowego żywienia, oraz posiadają certyfikaty BIO. Wystarczy wybrać i zamówić, nie trzeba dźwigać zakupów!

Wybierz i zamów

Warto też zaopatrzyć się w świeży nabiał, mleko, sery i jaja. I choć tradycyjne potrawy świąteczne raczej nie uchodzą za lekkostrawne, warto uwzględnić też w jadłospisie wegetarian i wegan, coraz częściej reprezentowanych przez członków naszych rodzin. Przygotowując potrawy na Święta Bożego Narodzenia, dodaj dużo ziół wspomagających trawienie, takich jak np.: imbir, gałka muszkatołowa, rozmaryn, majeranek, koperek, kminek, cynamon. Dobrze mieć w kuchni mięte pieprzową, koper oraz zieloną i czerwoną herbatę, gdyby któryś z gości cierpiał na niestrawność. Dobrze też użyć chrzanu - ułatwia trawienie. We wszystko to zaopatrzysz się bez trudu w sklepach on line.

Dla zapracowanych osób, które praktycznie nie gotują, smaki domowych ciast i pierniczków, będą prawdziwym wzruszeniem. Zamiast mąki pszennej możemy użyć wybraną ciemną mąkę. Mamy ich wiele do wyboru. Cukier możemy zastąpić takimi słodzikami jak ksylitol lub erytrol.

Dzieci czekają na święta cały rok. Możesz sprawić, że będą wyjątkoweUnsplash

On line możemy zamówić również i gotowe dania, które są zdrowe i przygotowane wg tradycyjnych, sprawdzonych receptur, także bezglutenowe czy wege. Bez trudu znajdziesz nie tylko tradycyjny zakwas do barszczu z buraków, ale i – przykładowo - bezglutenowy żurek jaglany, ramen z grzybami, czy orkiszowe ciasteczka z kakao. Dla dzieci, także tych najmłodszych jest mnóstwo zdrowych potraw, począwszy od kaszek, pszennych, ale także razowych, gryczanych czy ryżowych, a skończywszy na zbilansowanych i smacznych warzywnych daniach.

Dla naszych maluchów musimy wybierać produkty zdrowe i bezpieczneUnsplash

Nie każdy jednak ma czas, lub umiejętność, by wigilijny stół zapełnić potrawami z przepisów przechodzących z pokolenia na pokolenie. I tutaj przychodzimy z pomocą: wigilijny catering można... zamówić! Warto znaleźć taki, który tworzony jest z pasji do dobrego jedzenia, zdrowia i troski o środowisko.

Jednak najważniejsze są w kuchni surowce - pozyskiwane z ekologicznej hurtowni, ale również kupowane bezpośrednio u rolników spod Krakowa. Kucharz, który unika półproduktów nadaje potrawom niepowtarzalnych smaków.

Coraz rzadziej spotyka się też fanów kompotu z suszu. Ten można zastąpić sokami! W sezonie można znaleźć soki z burakiem liściowym, szałwią, miętą czy rukwią wodną.

Kiedy ubieramy choinkę?

Prawdziwe święta, to również zapach żywej choinki. Zazwyczaj do wyboru mamy:

jodłę kaukaską,
świerk pospolity,
świerk srebrzysty.
Świerk pospolity jest zwykle najtańszym i najbardziej pachnącym drzewkiem, jednocześnie jednak najmniej wytrzymałym. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli nie lubimy sprzątać igiełek z podłogi.
Ponadto możemy się zastanowić, czy wolimy drzewko ścięte, czy zasadzone w donicy, oraz uważnie przyjrzeć się pniu drzewa (nie powinien być przebarwiony) i kolorze igliwia - im intensywniej, tym świeżej.

Drzewko, przed zamontowaniem w pokoju, najlepiej pozostawić na balkonie na 24 godziny - spowolni to odpadanie igieł. Odpowiednia temperatura pomieszczenia w którym drzewko będzie stało to ok. 20 stopni Celcjusza.

Choinkę zgodnie z tradycją ubieramy rano, przed Wigilią. Jednak nie warto czekać z zakupem do ostatniej chwili! Można wybrać idealną na targu i zarezerwować, a odebrać ją w ustalonym terminie, lub zamówić ze sklepu internetowego i wybrać najdogodniejszy dzień dostawy.

Co zrobić z choinką po świętach? Pozbawioną ozdób możesz zostawić przy śmietniku - firmy wywożące odpady są odpowiedzialne za ich utylizację. Jednak powstają akcje ekologicznych zbiórek choinek, które następnie zostają przetworzone np. na biopaliwo. Sprawdź, czy taka zbiórka nie jest przypadkiem organizowana w Twojej okolicy!

Wegańska i wegetariańska wigilia

Coraz częściej, szczególnie nasze dorosłe dzieci, przestają jeść mięso lub produkty pochodzenia zwierzęcego. Stajemy przed zagwozdką co w takim razie podać na świąteczny stół? I tutaj uspokajamy: nie musi to być pomidor w plasterkach i suchy chleb! Pomysłów jest wiele: boczniaki a' la śledź lub panierowane, ryba po grecku z selera lub kotletów sojowych, wegańskie są też pierogi z kapustą i grzybami (lub ruskie, gdzie zamiast sera stosuje się tofu). Jeśli brakuje Ci pomysłów, albo boisz się, że nie potrafisz tego smacznie upichcić - sklepy internetowe oferują mnóstwo opcji dla wegan i wegetarian!

Postawmy więc na wyjątkowy charakter unikalnych świątecznych potraw. Z pewnością wiemy, czego potrzebują nasi kochani bliscy. Pamiętajmy też, że to od nas samych zależy, jak wspominać będziemy kiedyś wspólne spędzony czas świąt Bożego Narodzenia.

Święta Bożego Narodzenia pragniemy spędzić jak najmilej, w gronie ludzi, których znamy i kochamyUnsplash

Partnerzy Tematu Tygodnia:
- Choinki Świerki Plantacja Parking
- Choinki z Radziszowa
- DELIKATESY Praojców
- ecoAME
- EkoCibus
- EKOCHATKA.PL
- ERBS
- FLYIN' VINTAGE
- Jedynie Natura
- JUSU
- KISZONKI GUSTALIK
- Mała Olejarnia
- market POINT
- MIĘSNY SKŁAD
- MYSTERY OF NATURE
- Olejarnia Gaja
- OLEJE WIELKIE RYCHOWO
- Owocowo
- RAW NEST
- SMACZNA RYBA
- SMAKI TUCHOLI
- SUPER STEK
- WEKOWNIA
- Wyroby tradycyjne Martika
- ZDROWE PRODUKTY
- Zielonym do Góry
- ŻYWE CHOINKI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto