Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy znak rozpoznawczy dzielnicy Larysz-Hajdowizna. Zobacz jak wygląda konstrukcja

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Nowy znak rozpoznawczy dzielnicy Larysz-Hajdowizna.
Nowy znak rozpoznawczy dzielnicy Larysz-Hajdowizna. Szymon Kwiatkowski
W dzielnicy Larysz-Hajdowizna na rondzie przy ulicy Laryskiej oraz ulicy Ptasiej powstała konstrukcja, która będzie nowym symbolem dzielnicy. Prócz podświetlonych napisów „Larysz” i „Hajdowizna” zobaczymy tam również powitanie w czterech językach oraz zegar. Jak wygląda konstrukcja?

W naszym mieście każda dzielnica ma swój odrębny klimat oraz ciekawą historię. To taka mała ojczyzna, która razem z innymi dzielnicami tworzy Mysłowice. Rada Dzielnicy Larysz-Hajdowizna zaprojektowała konstrukcję, która będzie nowym znakiem rozpoznawalnym dzielnicy.

Nowy symbol dzielnicy

Larysz-Hajdowizna jest jedną z najstarszych dzielnic w Mysłowicach. To właśnie tutaj powstała jedna z najstarszych kopalń w województwie śląskim, czyli Dar Karola, o czym przypominają stojące wzdłuż ulicy Laryskiej Familoki.

Na rondzie w centrum Larysza przed świętami 23 grudnia powstała nowa konstrukcja, której kluczowymi elementami jest zegar, napis „Larysz” i „Hajdowizna” oraz tekst powitań w 4 językach: polskim, angielskim, niemieckim oraz śląskim. Dodatkowo znak podświetla się na niebiesko oraz żółto automatycznie po zapadnięciu zmroku. Koszt całego projektu wynosił około 14 tysięcy złotych i był finansowany przez budżet Rady Dzielnicy Larysz-Hajdowizna.

Lokalny i regionalny charakter tego miejsca ma podkreślać żółto-niebieska kolorystyka naszego znaku – podkreśla dr Tomasz Ćwienk, pomysłodawca konstrukcji oraz radny dzielnicy Larysz-Hajdowizna.

Skąd pomysł na instalację zegara?

Ważną rolę odgrywa tu umieszczony prawie 5 metrów nad ziemią zegar, który również jest podświetlony. Skąd taki pomysł? Z odpowiedzią na to pytanie śpieszy dr Tomasz Ćwienk.

To miejsce ma łączyć, dlatego też w projekcie chciałem uwzględnić zegar, jako nawiązanie do zegara, który przeszło pół wieku temu odmierzał czas na wieży w budynku szkoły. Zegar na rondzie ma łączyć przeszłość z przyszłością, odmierzając czas kolejnym pokoleniom — tłumaczył pomysłodawca.

Oficjalne podłączenie zegara

Na ten moment zegar nie jest jeszcze podłączony, ale jego oficjalne uruchomienie ma nastąpić przed nowym rokiem, czyli 31 grudnia. Jak informował nas Tomasz Ćwienk zegar będzie posiadał radiową synchronizację godzin tak samo, jak najbardziej znane zegary w Europie.

Dodatkowo dzięki wykorzystaniu wzorca czasu DCF77, którego sygnał jest stabilizowany za pomocą cezowego zegara atomowego znajdującego się w laboratoriach Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB) w Brunszwiku - dokładność zastosowanego zegara będzie zakładać maksymalną różnicę 1 sekundy na 1 milion lat pracy.

Zobacz, jak wygląda konstrukcja:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto