Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Objęli ochroną stare książki

(wian)
Krystyna Kozdroń prezentuje album „Moderne Kunst in Meister-Holzschnitten” znajdujący się w zbiorach biblioteki.
Krystyna Kozdroń prezentuje album „Moderne Kunst in Meister-Holzschnitten” znajdujący się w zbiorach biblioteki.
W Dziale Książki Dawnej Miejskiej Biblioteki Publicznej liczącym sobie około siedmiu tysięcy książek, znajdują się pozycje wydane do 1956 roku. - Dąbrowska biblioteka jako jedna z pierwszych w śląskim regionie ...

W Dziale Książki Dawnej Miejskiej Biblioteki Publicznej liczącym sobie około siedmiu tysięcy książek, znajdują się pozycje wydane do 1956 roku.

- Dąbrowska biblioteka jako jedna z pierwszych w śląskim regionie objęła ochroną prawną książki wydane do 1945 , a nawet do 1956 roku. W związku z tym powstał osobny dział - mówi Krystyna Kozdroń. kierowniczka Biblioteki Głównej.

W dziale znajdują się książki szczególnej urody, min. przepiękne albumy malarstwa Jacka Malczewskiego czy ciężki Wielki Atlas Geograficzny pochodzący z około 1904 roku. Najbardziej interesujące są jednak książki pochodzące z trzech kolekcji: Zofii i Stanisława Bocianowskich z Dąbrowy Górniczej, Marii Bożeny Machoń, też mieszkanki Dąbrowy Górniczej oraz Józefa Macieja Brodowicza, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, żyjącego w latach 1790-1885.

- Do kolekcji Marii Bożeny Machoń należą min. czasopisma obecnie nigdzie już nieosiągalne, jak "Tygodnik Ilustrowany" z XIX wieku, czy "Biesiada Literacka" - podkreśla Krystyna Kozdroń.

Niezwykle liczne zbiory Bocianowskich obejmują książki o tematyce wojennej, słowniki, pamiętniki, dotyczące Zagłębia i samej Dąbrowy Górniczej. - W księgozbiorze posiadamy chociażby grafiki Brunona Schultza. To o tyle ciekawa pozycja, że Schultz niszczył swoje prace - mówi Kozdroń.

Do kolekcji Brodowicza należą także encyklopedie, słowniki, książki o tematyce historycznej, geograficznej, pozycje przyrodnicze oraz zbiorowe wydania dzieł Słowackiego, Mickiewicza czy Bolesława Prusa.

Niektóre z książek, jak te pochodzące z kolekcji krakowskiego profesora, zostały ocalone przed zniszczeniem. Osoba posiadająca kolekcję Józefa Brodowicza nie znała historycznej wartości zbioru i wykorzystywała egzemplarze jako materiał opałowy. Dostęp do starodruków jest możliwy po skierowaniu pisma do dyrekcji.

- Odnowę tych starodruków sfinansowało Ministerstwo Kultury w latach 90. Książki odgrzybiono, naprawiono oprawy i ubytki - dodaje kierowniczka.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto