Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki Dzień Pszczół. Zrób pszczołom prezent! Załóż kwietną łąkę dla tych pożytecznych owadów

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Wielki Dzień Pszczół. Zrób pszczołom prezent! Załóż kwietną łąkę dla tych pożytecznych owadów
Wielki Dzień Pszczół. Zrób pszczołom prezent! Załóż kwietną łąkę dla tych pożytecznych owadów Galeria Solna
Pisaliśmy już, że 8 sierpnia międzynarodowo świętują koty. Ta data jest także Wielkim Dniem Pszczół. Einstein mawiał, że kiedy znikną pszczoły, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia. Dbając o żywotność populacji tych pożytecznych owadów, warto zakładać kwietne łąki.

Wielki Dzień Pszczół obchodzony jest od 2013 roku. Celem ustanowienia tego święta jest ochrona tych owadów przed wyginięciem.

Jaworznickie ule

Hodowla pszczół znana jest człowiekowi od tysięcy lat. Nasi przodkowie podbierali miód dzikim pszczołom. Rodziny pszczele to gatunki pszczół miododajnych. W Jaworznie działają dwa pszczelarskie koła terenowe. 43 pszczelarzy zrzeszonych jest w kole Jaworzno, do którego należy 600 uli. W drugim z jaworznickich kół, w Ciężkowicach, działa 21 pszczelarzy. Mają pod opieką 293 ule.

Kwietne kobierce dla owadów miododajnych

Łąki kwietne to coraz częstszy sposób na zagospodarowanie przydomowych i miejskich trawników. To także zbawienna przestrzeń dla wielu owadów, w tym pszczół. Dodatkowym atutem takiego zielonego zakątka jest fakt, że nie wymaga on szczególnej pielęgnacji, podlewania i koszenia, jak np. trawa. W sklepach ogrodniczych kupić można gotowe mieszanki nasion na łąkę kwietną. W zamian otrzymujemy kobierzec najróżniejszych gatunków kwiatów. Pachną, cieszą oko i przyciągają pożyteczne owady.

ABC zakładania kwietnej łąki

  • Zakładanie łąki najlepiej rozpocząć na przełomie kwietnia i maja.
  • Miejsce siewu powinno być dość dobrze nasłonecznione i, aby nie zdeptać łąki, położone na uboczu ogrodu.
  • Nasiona wysiewamy równomiernie i tylko lekko wklepujemy w glebę.
  • W razie suszy nawadniamy wysianą łąkę.

Gatunki roślin dobrane do warunków

Dobór roślin na naszą łąkę powinien zależeć od naturalnych warunków panujących w naszym ogrodzie, czyli między innymi nasłonecznienia i wilgotności. Na suchym terenie najlepiej sprawdzą się gipsówka, lebiodka pospolita, goździk piaskowy i kropkowany, rogownica polna, macierzanka, szałwia łąkowa, dzwonek okrągłolistny. Wilgotną glebę polubi koniczyna białoróżowa, bodziszek łąkowy, niezapominajka błotna, mięta polna, wiązówka błotna, rzeżucha łąkowa, złocień właściwy i żywokost lekarski. W warunkach pośrednich bujnie zakwitnie koniczyna biała i czerwona, chaber łąkowy, mak polny, łubin, krwawnik, wiesiołek czworokątny, złocień właściwy i nachyłek lancetowaty. Odpowiedni dobór roślin do warunków panujących w naszym ogrodzie sprawi, że łąka nie będzie wymagała od nas ani podlewania, ani nawożenia, jedynie okazjonalnego koszenia. Kosimy rzadko, dopasowując do kwitnienia roślin!

Łąki kwietne odwiedza wiele gatunków pszczół, motyli, chrząszczy, a nawet jaszczurek czy ptaków. W sklepach ogrodniczych można znaleźć mieszanki nasion zawierające kwiaty o zwiększonej produkcją pyłku i nektaru. Miododajna łąka kwietna zapewnia pszczołom dostęp do różnorodnego pokarmu przez cały sezon. Chcąc jeszcze bardziej urozmaicić swój ogród, można w pobliżu łąki ustawić kilka domków dla owadów.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto