Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WSB Dąbrowa Górnicza: praca to nie towar, handel ludźmi to przestępstwo

PAS, mat. prasowe WSB
Handel ludźmi to coraz bardziej powszechne zjawisko - mówili uczestnicy konferencji
Handel ludźmi to coraz bardziej powszechne zjawisko - mówili uczestnicy konferencji mat. WSB
WSB Dąbrowa Górnicza. Tylko na przestrzeni lat 2010-2012 w Polsce ujawniono ponad pół tysiąca przypadków handlu ludźmi. Rzeczywista skala zjawiska jest jednak nie do końca znana. Co więcej, zdaniem specjalistów jeszcze kilkanaście lat temu Polska była ważnym punktem na szlaku handlarzy ludźmi. W latach 90-tych z Polski wywodziło się wiele ofiar tego procederu, potem stała się ona zarówno krajem tranzytowym jak i docelowym. W europejskich statystykach Polacy obok Rumunów i Bułgarów najczęściej padają ofiarami handlu ludźmi.

WSB Dąbrowa Górnicza: praca to nie towar, handel ludźmi to przestępstwo

- Walka z niegodziwym procederem jakim jest niewątpliwie handel ludźmi i zapobieganie temu zjawisku to obowiązek każdego z nas. Nie tylko z punktu widzenia przepisów prawa. To przede wszystkim obowiązek moralny – mówiła prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, otwierając Międzynarodową Konferencję „Praca ludzka jako przedmiot handlu”. Wydarzenie miało miejsce 19 listopada 2014 r.

Współorganizatorem konferencji była Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. – Wydawać by się mogło, że niewolnictwo i handel ludźmi to przeszłość. Jak wynika z naszych doświadczeń oraz moich rozmów z przedstawicielami Policji z innych krajów, takie twierdzenie to niestety tylko teoria. Konferencja, którą organizujemy dziś wspólnie z WSB to próba zwrócenia uwagi na problem, wymiany dobrych praktyk i podjęcia społecznej dyskusji – mówił gen. Krzysztof Jarosz, komendant wojewódzki Policji w Katowicach.

Z kolei prof. dr hab. Zbigniew Lasocik, kierownik Ośrodka Badań Handlu Ludźmi Uniwersytetu Warszawskiego wygłosił wykład pt. „Rola podmiotów rynku pracy, w tym pracodawców, agencji pośrednictwa, związków zawodowych w kontekście współczesnego zjawiska pracy przymusowej”. Prelegent w swoim wystąpieniu podkreślał, nie tylko konieczność wprowadzenia odpowiednich rozwiązań prawnych i systemowych.

– Proszę zwrócić uwagę w jaki sposób w mediach, w języku codziennym mówimy np. o transferach piłkarzy. W treści pojawiających się komunikatów sportowcy występują jako przedmioty handlu lub wymiany między klubami. Społeczna akceptacja dla tego typu komunikatów rodzi wiele niebezpieczeństw – zwracał uwagę prof. Lasocik.

W konferencji uczestniczyli, m.in.: Piotr Spyra, wicewojewoda śląski, Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej oraz blisko 300 przedstawicieli służb mundurowych (w tym z Polski, Białorusi, Ukrainy, Holandii, Czech i Słowacji), działacze organizacji pozarządowych zajmujących się ofiarami handlu ludźmi: Hanna Mongard, FairWork (Holandia), dr Laura Koba, La Strada – Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, Anna Jurkiewicz, Fundacja ITAKA, siostra Anna Bałchan, Stowarzyszenie PoMOC w Katowicach, a także studenci, mieszkańcy i osoby zainteresowane problematyką współczesnego niewolnictwa.

Koordynatorami wydarzenia byli: prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik, prorektor ds. Nauki WSB oraz nadkom. Dawid Kaszuba, naczelnik Wydziału Prewencji KWP Katowice.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto