Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zorganizowana grupa przestępcza i narkotyki. Zatrzymany groźny przestępca i jego wspólnik z Dąbrowy Górniczej

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Zorganizowana grupa przestępcza trudniła się wytwarzaniem i handlem narkotykami 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zorganizowana grupa przestępcza trudniła się wytwarzaniem i handlem narkotykami Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KWP Katowice/Prokuratura Rejonowa w Sosnowcu
Policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali mężczyznę poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania. Był on ścigany za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienie 18 innych przestępstw, w tym założenie trzech plantacji konopi indyjskich. Mężczyzna, będący czołową postacią w tej grupie przestępczej, został namierzony i zatrzymany przez śląskich „łowców głów" w jednej z opolskich wsi, gdzie wraz ze wspólnikiem z Dąbrowy Górniczej założył kolejną plantację. Sprawa miała swój początek w 2021 roku, kiedy to zatrzymani zostali w tej sprawie pierwsi przestępcy.

Chcieli się dorobić na handlu marihuaną. Był podejrzany o 18 przestępstw

38-letni mieszkaniec Koziegłów poszukiwany był na podstawie listu gończego, wydanego przez I Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu. Miał on zostać tymczasowo aresztowany na trzy miesiące w związku z działalnością zorganizowanej grupie przestępczej, która trudniła się nielegalną uprawą konopi indyjskich, a także handlem narkotykami na dużą skalę. Mężczyzna podejrzany jest w sumie o 18 przestępstw, w tym założenie co najmniej trzech plantacji konopi indyjskich na terenie województwa śląskiego.

We wrześniu 2022 roku sprawa została przejęta przez policjantów z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP w Katowicach. Śląscy „łowcy głów", specjalizujący się w poszukiwaniach najbardziej niebezpiecznych przestępców ustalili, że 38-latek może ukrywać się w krajach Beneluksu.

- W związku z tym za mężczyzną został wydany Europejski Nakaz Aresztowania. Okazało się, że poszukiwany wrócił jednak do kraju, gdzie ukrył się na terenie jednej ze wsi w województwie opolskim. Właśnie tam namierzyli i zatrzymali go śląscy „łowcy głów" – informują śląscy policjanci.

Wpadł on wraz ze swoim 40-letnim wspólnikiem z Dąbrowy Górniczej na terenie posesji, gdzie razem założyli kolejną plantacje konopi indyjskich. W trakcie oględzin śledczy zabezpieczyli specjalne urządzenia do nagrzewania i nawadniania roślin oraz 176 samych nielegalnych krzewów. Mężczyźni byli bardzo zaskoczeni swoją wpadką i nie stawiali oporu przy zatrzymaniu. Poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania mężczyzna trafił już do zakładu karnego.

Tak to się wszystko zaczęło

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu w grudniu 2021 roku poinformowała, że prowadzi śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się uprawą ziela konopi indyjskich i wytwarzaniem znacznych ilości marihuany.

Postępowanie zostało wszczęte po tym, jak funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu zlikwidowali plantacje konopi indyjskich w miejscowości Krzykawka (woj. małopolskie) oraz w Zawierciu. Plantacje znajdowały się w prywatnych domach jednorodzinnych. Uprawą roślin zajmowali się 53–letnia kobieta i 35–letni mężczyzna, którym w procederze hodowli roślin i wytwarzania marihuany pomagały inne ustalone osoby.
Likwidacja plantacji konopi indyjskich 

22 września 2021 roku funkcjonariusze z sosnowieckiej Komendy Policji, weryfikując pozyskane informacje, przeszukali jeden z domów w miejscowości Krzykawka, w województwie małopolskim. Policjanci ujawnili nielegalną uprawę konopi indyjskich, na której rosło 171 krzewów tych roślin. Większość z nich była gotowa do zbioru i mogła dostarczyć znacznej ilości środka odurzającego w postaci marihuany. Podczas przeszukania zabezpieczony został sprzęt wykorzystywany do prowadzenia plantacji w postaci lamp szklanych, wentylatorów, napowietrzaczy oraz nagrzewnic, a także blisko 3 kg gotowego suszu marihuany. Na terenie nieruchomości ujawniono też nielegalne, dokonane z pominięciem urządzeń pomiarowych, przyłącze do sieci energetycznej.

Kolejna plantacja marihuany została zlikwidowana przez policjantów 24 września 2021 roku w Zawierciu. Tym razem w wyniku przeszukania stróże prawa zabezpieczyli ponad 130 krzewów konopi, dwa worki z zawartością gotowego suszu marihuany, a także kompletne wyposażenie służące do uprawy konopi indyjskich.

Zatrzymania podejrzanych, zarzuty i ustawowe zagrożenie karą

Wówczas w śledztwie występowało czworo podejrzanych, w tym dwie osoby zatrzymane na plantacjach w Krzykawce i w Zawierciu. Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu prokurator ogłosił im zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 k.k.), wytwarzania znacznych ilości środków odurzających w postaci marihuany oraz uprawy znacznych ilości ziela konopi innych niż włókniste (art. 53 ust. 3 w zw. z art. 63 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii). 

Przestępstwo wytwarzania znacznych ilości narkotyków zagrożone jest karą grzywny i karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Tymczasowy areszt i zabezpieczenie majątkowe

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Sosnowcu zastosował wobec wszystkich podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

W toku postępowania zabezpieczony został majątek na mieniu podejrzanych. Zajęte zostały ich trzy samochody, a także pieniądze, które zostały przy nich zabezpieczone w wyniku przeprowadzonych przeszukań. W przypadku jednej z osób zabezpieczenie objęło cztery garaże oraz dom.

Od 2021 roku zlikwidowane zostały już trzy plantacje konopi indyjskich. Jak dowiedzieliśmy się w sosnowieckiej prokuraturze dwie zatrzymane osoby zostały już skazane prawomocnymi wyrokami, a dwie kolejne wyrokami nieprawomocnymi. Aktualnie w tej sprawie zatrzymanych zostało 9 osób, w tym m.in. dilerzy oraz osoby, które zajmowały się uprawą zakazanej prawem rośliny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto