100 lat DG: uroczysta sesja Rady Miejskiej w PKZ [ZDJĘCIA]

PAS
Uroczysta sesja w PKZ z okazji 100-lecia nadania praw miejskich Dąbrowie Górniczej
Uroczysta sesja w PKZ z okazji 100-lecia nadania praw miejskich Dąbrowie Górniczej PAS
100 lat DG. W środę w Pałacu Kultury Zagłębia miała miejsce uroczysta sesja Rady Miejskiej, poświęcona 100-leciu nadania prawa miejskich Dąbrowie Górniczej. Podczas tego wydarzenia nie zabrakło ciepłych słów m.in. od polityków i prezydentów oraz burmistrzów miast woj. śląskiego (m.in. Zabrza, Sosnowca, Czeladzi, Będzina) pod adresem władz miasta, samorządu lokalnego oraz życzeń kolejnych udanych stu lat dla miasta i jego mieszkańców.

100 lat DG: uroczysta sesja Rady Miejskiej w PKZ [ZDJĘCIA]


Nie zabrakło także historycznego rysu naszego miasta, artystycznych prezentacji oraz prezentów. Jednym z nich był kilkumetrowa sosna, która w specjalnej donicy pojawiła się na pałacowej scenie. To prezent od prezydenta Sosnowca, Arkadiusza Chęcińskiego. Jako dodatek do drzewka władze Dąbrowy Górniczej otrzymały również konewkę.

– Dąbrowa Górnicza była i nadal jest miastem ludzi aktywnych. Wspierajmy tę aktywność, mobilizujmy mieszkańców do tego, by wykazywali się jeszcze większą aktywnością, byli gotowi na współdecydowanie o losach miasta i jego przyszłości. Wówczas o kolejne lata i pokolenia możemy być spokojni. Osobiście spotkał mnie wielki zaszczyt, że przez ostatnie dziesięć lat z wyboru mogę pełnić obowiązki prezydenta miasta. Taki dzień się zdarza raz, jak mówią słowa piosenki. Życzę więc Dąbrowie Górniczej i jej mieszkańcom kolejnych udanych stu lat – stwierdził Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Dąbrowa Górnicza podczas środowych uroczystości została odznaczona oficjalnie Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego. Wręczył ją Kazimierz Karolczak, członek zarządu województwa śląskiego, a dokładnie wpiął w miejski sztandar. – Miasto ma znaczny wkład w rozwój województwa śląskiego. To miasto skazane na sukces, miasto ludzi aktywnych. Serdecznie gratuluję panu prezydentowi, radzie miejskiej, jak i wszystkim mieszkańcom – stwierdził Kazimierz Karolczak. – To są nasze urodziny, bo przecież miasto jest takie, jakich ma mieszkańców. A my jesteśmy osobami aktywnymi, które budują to miasto i dzięki którym nam wszystkim tak pięknie jest z dnia na dzień. Pamiętając o historii, o wszystkich osobach, które były przed nami, o tradycji, życzę nam wszystkim, aby nasze miasto dalej tak pięknie rozkwitało. By nam wszystkim żyło się wspaniale, by nie brakowało nam energii do dalszego rozwoju. I do przekazywania tego, co w tym mieście się wydarzyło kolejnym pokoleniom – podkreśliła posłanka Beata Małecka-Libera.

– Dąbrowa Górnicza jest jednym z tych miast, dzięki którym Zagłębie staje się coraz ważniejsze. Coraz głośnej o nas wszędzie słychać. Jest nie tylko miejscem, ale przede wszystkim silne jest mieszkańcami. Tym, jacy są, jak im się tu żyje. To zasługa wielu pokoleń. To ich praca. Najważniejsze, że jest coraz piękniejsze, że warto tu żyć i pokazywać, że właśnie takie regiony jak ten nasz, są ważne, istotne i otwarte na współpracę, także ze Śląskiem. Życzę wszystkim, by te najbliższe lata były jeszcze piękniejsze, przyjemniejsze – mówiła posłanka Barbara Dolniak.

– Widzę, jak to miasto się rozwija, pięknieje. Ja, jako przedstawiciel starszego brata Sosnowca, podkreślam, że my jako mieszkańcy Zagłębia musimy ze sobą rozmawiać, współpracować i się rozwijać. Działając wspólnie zdolni jesteśmy przenosić góry. Województwo śląskie bez Zagłębia by nie istniało, bo my również jesteśmy motorem napędowym całego regionu. Z Sosnowca przywieźliśmy dla państwa sosnę. Wiem, że będzie pielęgnowana przez kolejne dziesięciolecia i będzie świadkiem tworzącej się historii tego miasta. Wszystkiego najlepszego dla wszystkich mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Bez mieszkańców nie byłoby bowiem samorządu lokalnego – podkreślił Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

– W Zagłębiu stanowimy jedną wielką, zgraną rodzinę. My, jako Czeladź jesteśmy w tej rodzinie najstarsi, doświadczeni. Chętnie będziemy się dzielić się tym doświadczeniem. Gratulujemy młodej Dąbrowie Górniczej tych stu lat. W swoim rozwoju przerosła nas, ale my też wyciągamy z tego wnioski. Jako Zagłębie mam nadzieję, że będziemy stanowić silne ogniwo całego województwa śląskiego. Wszystkim mieszkańcom, panu prezydentowi, radzie miejskiej, życzę samych dobrych decyzji i rozwoju miasta równie dobrego w kolejnym stuleciu – przyznał Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

– Bardzo się cieszymy i gratulujemy z całego serca, że wysiłek, trud i poświęcenie dla tego miasta, zdolność także zjednywania sobie współpracy z różnymi ludźmi, w celu realizacji szlachetnych i pięknych celów, które służą człowiekowi, została dostrzeżona. Został pan wyróżniony, znajdując się wśród najlepszych prezydentów Dąbrowy Górniczej. Wielkie to osiągnięcie. Gratulujemy. Wiemy, że nie byłoby tego, gdyby nie współpracownicy. Pragnę więc z całego serca złożyć moje najserdeczniejsze życzenia. Zwracając się do Boga Wszechmogącego, aby swoim przemożnym płaszczem otaczał Dąbrowę, chronił od niebezpieczeństwem. By tak w tym mieście, pełnym dynamiki i rozwoju, każdemu mieszkańcowi żyło się dobrze, w dobrobycie, pomyślności i zdrowiu. Niech dobry Bóg wspiera wysiłek i radnych, władz, mieszkańców, by to miasto kwitło. By wszystkim tutaj godziwie się żyło – podkreślił dr Grzegorz Kaszak, biskup sosnowiecki.

Podczas sesji w Pałacu Kultury Zagłębia życzenia i kwiaty od Zbigniewa Podrazy oraz przewodniczącej Rady Miejskiej Agnieszki Pasternak odebrała pani Natalia Bilewicz. Dąbrowianka liczy sobie bowiem dokładnie tyle lat, ile Dąbrowa Górnicza, a więc obchodziła setną rocznicę urodzin.

****************************************************************************************************************************************

Trzy pytania do Agnieszki Pasternak, przewodniczącej Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej

Jak mieszka się pani w Dąbrowie Górniczej?

Doskonale mieszka mi się w Dąbrowie Górniczej. Żyję tutaj od pokoleń. Tu mieszkali moi pradziadkowie, dziadkowie, rodzice, ja. Nie wiem, jaką drogę wybiorą dzieci. Mieszkam na pięknych terenach, już lekko zielonych, więc uważam, że Dąbrowa Górnicza jest miastem bardzo przyjaznym do życia. Uważam, że każdy może tu znaleźć swoje miejsce na ziemi.

Jak z perspektywy ostatnich ponad 25 lat, po zmianach systemowych, ocenia pani zmiany w Dąbrowie Górniczej?
Miała pani okazję przyglądać się im m.in. będąc posłanką w parlamencie, czy też teraz, pełniąc funkcję przewodniczącej Rady Miejskiej?

W historii naszego miasta, w tych nowych czasach, kiedy wprowadzona została reforma samorządowa, były bardzo różne okresy. Lepsze i gorsze. Właściwie wszyscy uczyliśmy się, jak zarządzać tym wspólnym dobrem, tą naszą małą ojczyzną. Bez wątpienia okres po wejściu Polski do UE i finanse, które mogliśmy pozyskiwać jako miasto, przyczyniły się do tego, że zaczęło się ono prężnie rozwijać. Dziś jesteśmy bowiem jednym z liderów w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu środków pomocowych. Mieszkańcy których spotykam mówią, że Dąbrowa się zmienia, rozwija i z tego się cieszą.

Jakie zatem w najbliższych latach czekają Dąbrowę Górniczą najważniejsze wyzwania?

Kiedy przemawiał podczas uroczystej sesji burmistrz Czeladzi, pomyślałam sobie, że oba te miasta mają problem z dworcami kolejowymi. Na szczęście te konkretne rozmowy z PKP ruszyły na dobre i to, co stanowi od lat bolączkę władz miasta i radnych Rady Miejskiej ma szansę na szczęśliwy finał. Poza tym przed nami duże wyzwania związane z demografią. Musimy stworzyć w tym mieście takie warunki, by nie była to tylko sypialnia Śląska, ale żeby to było miejsce do życia, mieszkania, spędzania wolnego czasu. Myślę, że inwestorzy lokujący się w naszej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyczynią się również do tego, by ci młodzi ludzie znajdowali tutaj pracę i budowali tutaj swoje miejsce na ziemi.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie