Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

38 rocznica Porozumień Katowickich. Posadzili pod Hutą Katowice "Dąb Wolności" [ZDJĘCIA]

PAS, mat. prasowe
Marzena Bugała-Azarko
We wtorek 11 września w Dąbrowie Górniczej odbyły się obchody 38. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego i powstania NSZZ Solidarność. Porozumienie Katowickie było czwartym i ostatnim z tzw. porozumień sierpniowych podpisanych w 1980 roku między ówczesną władzą i strajkującymi robotnikami.

W uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „S” Dominik Kolorz, prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz sygnatariusze Porozumienia Katowickiego: Andrzej Rozpłochowski, Zbigniew Kupisiewicz i Jacek Jagiełka.

Obchody rozpoczęły się o godz. 10 uroczystą mszą świętą w sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu (ul. Kościelna 20). Następnie o godz. 11.30 miała miejsce modlitwa i złożenie kwiatów pod Krzyżem, znajdującym się za bramą główną ArcelorMittal Poland S.A. (wcześniej Huty Katowice).

Później odbyły się uroczystości pod Pomnikiem Porozumienia Katowickiego. W ich trakcie w pobliżu pomnika posadzony został „Dąb Wolności”, jeden ze stu dębów poświęconych przez papieża Franciszka z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„38 lat temu strajkujący w Hucie Katowice uczynili krok na polskiej drodze do wolności i zrzucenia jarzma komunizmu” – napisał w liście do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki. W adresie odczytanym przez wojewodę Jarosława Wieczorka prezes Rady Ministrów podkreślił: „Wolna Polska jednak pamięta o dziedzictwie tysięcy strajkujących w 1980 roku hutników. Pamięta o ich odwadze, o ich uporze. Pamiętamy i dziękujemy przywódcom strajku i wszystkim uczestnikom za ich pragnienie wolności – tak charakterystyczne dla nas, Polaków. […] Idee solidarności i walki o godność, jednoczące wtedy nasz naród, okazały się źródłem siły, której nie zdławiło nawet zbrojne wystąpienie władzy przeciw obywatelom. Wobec tych wartości kruszały mury okalające naszą ojczyznę i inne kraje regionu”

Porozumienie Katowickie zawarte przez Komisję Rządową z Międzyzakładowym Komitetem Robotniczym podpisane zostało 11 września 1980 roku w Hucie Katowice. Dotyczyło ono przede wszystkim realizacji porozumienia podpisanego 31 sierpnia w Stoczni Gdańskiej w odniesieniu do gwarancji powstania i funkcjonowania Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych.

Gwarancje te dotyczyły m.in. zwalniania od pracy osób pełniących funkcje w związkach z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas pełnienia tych funkcji oraz przyznawania przez zakłady lokali niezbędnych do prowadzenia działalności przez struktury związkowe. Uzgodniono także, że informacje o działalności związków będą publikowane w mediach. Kolejny zapis dotyczył zapewnienia Niezależnym Samorządnym Związkom Zawodowym udziału w pracach nad nowymi ustawami m.in. o związkach zawodowych i nowelizacją Kodeksu pracy. Członkom Międzyzakładowego Komitetu Robotniczego oraz osobom wspomagającym MKR zapewniono pełne bezpieczeństwo i swobodę działalności.

W imieniu rządu porozumienie w Hucie Katowice podpisał Franciszek Kaim, Międzyzakładowy Komitet Robotniczy reprezentowali m.in. przewodniczący Andrzej Rozpłochowski oraz wiceprzewodniczący: Jacek Jagiełka i Bogdan Borkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto