Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

45 lat temu Huta Katowice rozpoczęła produkcję stali. SITPH i ArcelorMittal Poland uczcili to wydarzenie specjalną konferencją

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Dąbrowa Górnicza. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego (SITPH) z okazji 45. rocznicy uruchomienia produkcji w Hucie Katowice zorganizowało specjalną konferencję. Wśród zaproszonych gości znaleźli się byli i obecni pracownicy huty, również kierownicy i dyrektorzy. Patronat nad wydarzeniem, które miało miejsce w gościnnych progach Akademii WSB, objął prezes zarządu ArcelorMittal Poland Sanjay Samaddar.

W latach 70. do Dąbrowy Górniczej przyjechali ludzie z Pomorza, Dolnego Śląska, Podlasia, od Lublina i od Tatr. To tutaj miała bowiem powstać największa polska huta stali – jak mówią słowa piosenki – „Huta Katowice - wszystkich polskich hut królowa”. Powstała, a ta ogromna rzesza młodych ludzi stopiła się w jej załogę.

57 miesięcy – tyle trwała budowa Huty Katowice od chwili zatwierdzenia projektu do czasu pierwszego wytopu stali. 2 grudnia 1976 roku rozpalony został wielki piec nr 1. Dzień później, 3 grudnia – miał miejsce pierwszy spust surówki – pierwsze 30 ton. W tym roku mija 45 lat od tych wydarzeń, a huta w Dąbrowie Górniczej wciąż produkuje stal. Od 2004 roku jest częścią międzynarodowego koncernu - ArcelorMittal.

- Dzisiaj świętujemy 45. rocznicę uruchomienia produkcji w Hucie Katowice. Wielu z uczestników konferencji brało w tym olbrzymim przedsięwzięciu bezpośredni udział, wielu podejmowało pracę w hucie w latach późniejszych, wielu z nas przez dekady ją wspierało. Wszystkich nas łączy hutnictwo – nie tylko jako zawód, ale także jako pasja – powiedział Włodzimierz Bednarski, prezes dąbrowskiego oddziału SITPH.

- Jestem niezmiernie dumny z tego, że długie lata byłem pracownikiem mojej huty, szkoliłem naszych następców i że w ramach SITPH mogę dalej pracować na rzecz hutniczej społeczności. Wszystkim, którzy zechcieli uczcić z nami jubileusz, dziękuję za uczestnictwo w tym wydarzeniu, za wspomnienia i sentymentalną podróż w czasie - dodał.

Jak przyznał Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej budowa Huty Katowice to było wielkie przedsięwzięcie gospodarcze i logistyczne, gdzie oczy całego kraju były zwrócone na Dąbrowę Górniczą.

- To był potężny impuls do rozwoju naszego miasta. Huta to matka żywicielka, jak często wśród dąbrowian powtarzamy. Nie znam rodziny w Dąbrowie Górniczej, która nie byłaby związana z Hutą Katowice. To pokazuje jej wpływ na całą społeczność lokalną oraz nasz region - dodał Marcin Bazylak.

- Im jesteśmy starsi, tym cenniejsze są dobre wspomnienia. Mamy prawo, ale i obowiązek sprawić, aby te wspomnienia o naszym życiu i naszej pracy zostały przekazane kolejnym pokoleniom. Bądźcie zdrowi! – napisał do zgromadzonych Zbigniew Szałajda, który przez 6 lat był dyrektorem naczelnym Huty Katowice.

- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy bezpośrednio lub pośrednio byli w budowę Huty Katowice zaangażowani, tym którzy ją uruchamiali, dbali o inwestycje, o rozwój zakładu i o jego pracowników. W ArcelorMittal Poland wysoko cenimy te osiągnięcia i chcemy kontynuować produkcję stali w Polsce i w Dąbrowie Górniczej. Dowodem na to są inwestycje przekraczające 8,5 mld zł, które zrealizowaliśmy od czasu prywatyzacji – zaznaczył Sanjay Samaddar, dyrektor generalny i prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

  • Kalendarium budowy huty

  • wrzesień 1971 - pierwsze decyzje prezydium zarządu PZPR o rozpoczęciu przygotowania inwestycji, która uporządkuje cały krajowy sektor hutnictwa

  • 6-11 grudnia 1971 - VI zjazd PZPR. Tutaj zapada oficjalnie decyzja o budowie między Gołonogiem, Ząbkowicami Będzińskimi, Łośniem i Strzemieszycami największej huty w Polsce

  • 14 kwietnia 1972 - na placu budowy wbita zostaje w ziemię symbolicznie pierwsza łopata. To początek prac budowlano-montażowych zakładu o roboczej nazwie Huta Centrum

  • 1974 - odznaczenie Budowy Huty Katowice Orderem Sztandaru Pracy I klasy

  • 1975 - początek pracy pierwszego wydziału mechaniczno-konstrukcyjnego

  • maj 1976 - utworzono Kombinat Metalurgiczny Huta Katowice, w którego skład oprócz Huty Katowice w budowie weszły również Huta im. Feliksa Dzierżyńskiego w Dąbrowie oraz Zakłady Koksownicze im. Powstańców Śląskich w Zdzieszowicach.

  • 30 września 1976 - rozruch walcowni półwyrobów

  • 2 grudnia 1976, godz. 7:00 - rozpalenie Wielkiego Pieca nr 1

  • 3 grudnia, godz. 4:20 - pierwszy spust 30 ton surówki z Wielkiego Pieca nr 1

  • 10 grudnia, godz. 21:00 - rozruch stalowni, rozpoczęcie wygrzewania konwertora tlenowego nr 1

  • 11 grudnia, godz. 9:10 - pierwszy wytop 300 ton stali z konwertora tlenowego nr 1

  • Kombinat w liczbach

  • 3000 ciężarówek i ponad 200 koparek, zgarniarek i ładowarek pracowało na placu budowy

  • 100 podstawowych przedsiębiorstw budowało nową inwestycję. Były one zgrupowane w 21 zjednoczeń oraz pięć resortów

  • 1,5 miliona metrów sześciennych betonu zostało wyprodukowanych i wylanych podczas stawiania kolejnych konstrukcji i hal

  • 11 tysięcy kilometrów wyniosła długość kabli i przewodów, które zostały zamontowane na placu budowy i w poszczególnych obiektach Huty Katowice

  • 450 tysięcy ton konstrukcji, maszyn i urządzeń pojawiało się na budowie

  • 142 dostawców z całej Polski dostarczało na plac budowy swoje wyroby, maszyny i urządzenia

  • 40 mostów drogowych można byłoby zbudować z konstrukcji, która wykorzystana została przy budowie hal jednej stalowni

  • 6400 ton surówki miał produkować jeden wielki piec w ciągu doby. Rocznie miała to być wielkość rzędu 2,2 mln ton

  • 500 ton stali na godzinę miał produkować jeden konwertor stalowni

  • 800 ton ważył specjalny wagon wraz z surówką, która przewożona była z wielkich pieców do stalowni

  • 250 metrów wysokości ma komin aglomerowni

  • 98 metrów wysokości ma wielki piec wraz z obudową

45 lat temu Huta Katowice rozpoczęła produkcję stali. SITPH ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto