Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

500 tysięcy złotych w tegorocznym budżecie Częstochowy na ścieżki rowerowe

BM, IB
W Częstochowie do 2009 roku miało powstać 35,7 km ścieżek rowerowych
W Częstochowie do 2009 roku miało powstać 35,7 km ścieżek rowerowych Fot. Ar
Pieniędzy wystarczy na rozpoczęcie jednej z dwóch planowanych na najbliższą przyszłość dróg dla rowerzystów. Miejski Zarząd Dróg ma zlecić niebawem zaprojektowanie dwóch ścieżek rowerowych na ul. Jagiellońskiej od Wojska Polskiego do ul. Sabinowskiej z wyłączeniem wiaduktu od długości 2,7 km oraz w ciągu al. Bohaterów Monte Casino, od ul. Jagiellońskiej do ul. Korczaka o długości 1,5 km.

- Projekt ma być gotowy jeszcze w sierpniu - informuje Marta Górska, rzecznik prasowy MZD. - W tegorocznym budżecie na ścieżki przewidziano 500 tys. zł, to pozwoli na rozpoczęcie jesienią jednej inwestycji.

W naszym mieście istnieje obecnie zaledwie 19, 37 km ścieżek rowerowych. Urząd Miasta planowal w związku z tym rozbudowę tras rowerowych w Częstochowie i wydłużenie ich długości - ponad 60 km. Powstał specjalny plan rozbudowy istniejących ścieżek do końca 2009 roku. W pierwszym etapie miało powstać 35, 7 km (za sumę 7 mln 506 tys zł), w kolejnym 27, 8 km ścieżek za kwotę 5 mln 444 tys złotych. Po zrealizowaniu tego planu rowerzyści mieli mieć do dyspozycji łącznie 82, 87 km tras rowerowych.

Częstochowa to nie tylko lokalne trasy rowerowe, przez nasze miasto przebiega również Europejska Trasa Rowerowa biegnąca przez: Ateny - Saloniki - Skopje - Belgrad - Koszyce - Kraków - (Podzamcze - Częstochowa - Mstów) - Warszawa - Wilno - Ryga - Tallin - Helsinki - Przylądek Północny.

Natomiast Jura to wspaniały teren nie tylko dla miłośników wspinaczek, ale także rowerzystów. Co roku przybywa tras rowerowych. Jedna z najmłodszych ścieżek ma blisko 2 kilometry, prowadzi od granic Częstochowy do Odrzykonia, wzdłuż bardzo uczęszczanej drogi krajowej nr 46. Wciąż nie może doczekać się realizacji projekt budowy ścieżki rowerowej od młyna Kołaczew pod Złotym Potokiem do parkingu pod Diabelskimi Mostami.

Na turystykę, także rowerową stawia także inna podczęstochowska gmina - Konopiska. W gminie wytyczono siedem szlaków rowerowych. Wiodą one przez malownicze tereny gminy. Najdłuższy jest szlak Brzozowiec-Aleksandria. Ścieżka ma długość 20,4 kilometra. Poza nią w gminie wytyczono szlaki: Konopiska-Jamki-Leśniaki, Konopiska-Rększowice, Konopiska-Piła-Łaziec, Konopiska-Osiedle Górka-Pole Golfowe-Konopiska.

Trasy tych ścieżek zostały tak pomyślane, aby rowerzysta mógł obejrzeć najciekawsze rejony gminy, a także odwiedzić miejsca ciekawe pod względem przyrodniczym czy rekreacyjnym. Na szlakach tych znajduje się więc na przykład jedno z największych w Europie pól golfowych, zalew w Pająku, a także trakt królewski w Konopiskach. Z tym ostatnim miejscem wiąże się jedna z najciekawszych legend dotyczących naszej gminy.

Mówi ona, że trakt wytyczony został między lipami, które posadzono na pamiątkę wizyty w Konopiskach króla polskiego Jana III Sobieskiego. Władca według przekazów nocował w nieistniejącym już dworze należącym do ojców paulinów w drodze na Wiedeń.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto