60-lecie Szkoły Podstawowej nr 22 w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach! Z tej okazji otrzyma nowy sztandar. Szkoła ma ciekawą historię

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Szkoła Podstawowa nr 22 w Dąbrowie Górniczej - Ząbkowicach świętuje swoje 60-lecie 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Szkoła Podstawowa nr 22 w Dąbrowie Górniczej - Ząbkowicach świętuje swoje 60-lecie Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE SP 22
Dąbrowa Górnicza. Szkoła Podstawowa nr 22 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Ząbkowicach w tym roku świętuje swoje 60-lecie. Jubileuszowe uroczystości odbędą się w czwartek 25 maja.

Szkoła Podstawowa nr 22 w Dąbrowie Górniczej: nowy sztandar i jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 22 w Ząbkowicach to jedna z tak zwanych „tysiąclatek”. Zbudowana w ramach programu „1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego” funkcjonowała w takim kształcie do reformy w 1999 roku. W tym czasie jej mury opuściły tysiące uczniów, którzy właśnie tutaj zdobywali wiedzę, dającą im podstawy do nauki w szkołach średnich czy zawodowych. Potem w jej murach powstało Gimnazjum nr 9. W tym czasie placówka przeszła gruntowną modernizację.

Zobacz zdjęcia SP 22 kliknij TUTAJ!

Od 2017 roku ząbkowicka placówka edukacyjna jest ponownie Szkołą Podstawową nr 22 im. Marii Skłodowskiej-Curie. Jej położenie w tzw. „zielonej dzielnicy” Dąbrowy Górniczej stanowi o obliczu placówki. Tutaj uczyli się dziadkowie, rodzice, członkowie rodzin dzisiejszych uczniów.

Aneta Szyszkowska, od 2022 roku kierująca szkołą, jest z nią związana od ponad 20 lat. Zna i rozumie jej specyfikę. Z dumą i satysfakcją obserwuje, jak placówka się rozwija, staje się nowoczesna.

- Ważna jest dla nas rodzinna atmosfera, zbudowana dzięki współpracy i zaufaniu w relacjach między nauczycielami, uczniami i rodzicami – podkreśla Aneta Szyszkowska.

Ukoronowaniem obchodów 60-lecia będzie uroczystość, podczas której szkoła otrzyma sztandar, ufundowany przez Radę Rodziców i sponsorów. W jubileuszowych obchodach uczestniczyć będą zaproszeni goście, parlamentarzyści, dąbrowscy radni, władze samorządowe miasta, przedstawiciele Śląskiego Kuratorium Oświaty, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, przedstawiciele Kościoła oraz lokalna społeczność.

Szkoła Podstawowa nr 22 w Dąbrowie Górniczej wychowała całe pokolenia, początki nie były łatwe

Historia Szkoły Podstawowej Nr 22 w Dąbrowie Górniczej, którą przygotowała Jadwiga Jurek, dyrektor SP nr 22 w latach 1972–1989, jest bardzo ciekawa. Jest to jedna z trzech szkół w Ząbkowicach. Placówka ta dawniej mieściła się w małym budynku kolejowym i nazywana była więc potocznie – „kolejówką”. Budynek szkoły był pozbawiony jakichkolwiek podstawowych wygód. Nie było toalet, sali gimnastycznej, jadalni, boiska sportowego.

- Kiedy rozpoczęłam pracę w tej szkole, po ukończeniu Liceum Pedagogicznego, przydzielono mi wychowawstwo w IV klasie, która liczyła 56 uczniów. Pensum godzin nauczyciela wynosiło 36. Oprócz procesu nauczania nauczyciel prowadził dodatkowe zajęcia z uczniami mającymi trudności w nauce, odwiedzał ich w domach. Dzięki uprzejmości dyrekcji Domu Kultury korzystaliśmy z sali gimnastycznej. Ogromną radością była nowa szkoła – „tysiąclatka”. Zarejestrowana jako szkoła nr 479 na liście Szkół Pomników na 1000-lecie państwa polskiego. Szkołę oddano do użytku młodzieży 2 czerwca 1963 roku – wspomina Jadwiga Jurek.

Kierownik – dyrektor szkoły Bolesław Cichor miał wiele ciekawych pomysłów i inicjatyw. Organizował pracownie przedmiotowe: zajęć technicznych dziewcząt – pracownię krawiecką z pełnym wyposażeniem maszyn, pracownię gospodarstwa domowego, pracownię zajęć technicznych chłopców, pracownię fizyczno – chemiczną, stołówkę, sklepik. Powiększony został rejon szkoły, zwiększyła się liczba uczniów i nauczycieli. Nauczyciele angażowali się w przygotowanie uczniów do konkursów przedmiotowych i zawodów sportowych. Nauczycielem wielce zaangażowanym w dziedzinie sportu była Maria Śliwa.

- W 1972 r. zostałam mianowana na stanowisko dyrektora szkoły. Największy rozkwit szkoła zyskała, kiedy budowana była Huta Katowice. Zaludnione zostało nowe osiedle. Zwiększyła się liczba uczniów i kadry pedagogicznej – podkreśla Jadwiga Jurek.

Na potrzeby szkoły wielkim wysiłkiem adaptowano pomieszczenia mieszkalne w bloku osiedlowym HK. Okręgowe Przedsiębiorstwo Lasów Państwowych przekazało budynek dla uczniów klas I-III. Dzięki temu zajęcia nie odbywały się na trzy zmiany. Pomieszczenia – klasy lekcyjne należało wyposażyć.

- Osobiście zawsze jeździłam do CEZAS-u, wybierając odpowiedni sprzęt, zapewniający uczniom dogodne warunki do nauki. Transport mebli z CEZAS-u zapewniały Zakłady Tworzyw Sztucznych „ERG” – zakład opiekuńczy szkoły. Pomocą szkole służyły inne miejscowe zakłady pracy: Huta Szkła Okiennego, Huta Szkła Gospodarczego, Huta Katowice i Budostal 4. Zakłady te przeprowadzały bieżące naprawy w szkole, udostępniały autokary do przewozu uczniów na wycieczki. Udostępniały swoje ośrodki wczasowe na „zielone szkoły” dla uczniów klas III. Byliśmy jedną z pierwszych szkół, organizujących taki wypoczynek uczniów w Tęgoborzu, Międzybrodziu i Dziwnówku – wspomina była dyrektor SP 22.

Szkoła Podstawowa nr 22 w Dąbrowie Górniczej na łamach Dziennika Zachodniego

Od 1975 roku uczniowie brali udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, zdobywając czołowe lokaty. W latach 1986-1987 w szkole uczyło się aż 1067 uczniów w 36 oddziałach, w tym klasa sportowa o profilu piłka siatkowa. Kadra pedagogiczna to: 44 nauczycieli plus 5 nauczycieli emerytów. Na wicedyrektorów szkoły powołano Danutę Cichor i Alinę Dybę.

W 1987 roku „Dziennik Zachodni” z okazji Dnia Edukacji zamieścił notatkę o spotkaniu 12 najlepszych szkół województwa katowickiego w uznaniu osiągnięć ponadprzeciętnych efektów dydaktyczno – wychowawczych w rozwijaniu i wyzwalaniu zdolności młodzieży. Wśród wymienionych szkół była także SP nr 22 w Dąbrowie Górniczej.

W 1988 roku szkoła zajęła II miejsce w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego konkursu „Młodość – Trzeźwość”. Nagroda dla szkoły wyniosła 200 tysięcy złotych.

- Z wykorzystaniem dobrze wyposażonej pracowni zajęć technicznych dziewcząt uczennice z panią Stanisławą Migdał przygotowywały przetwory na zimę dla szkolnej stołówki, o czym także pisano w gazecie. Pan Jarosław Świtała – solista i choreograf baletu Opery Śląskiej w Bytomiu, prowadził społecznie dziecięcy zespół baletowy „Tik, tiki, tiko”, który reprezentował szkołę w uroczystościach szkolnych i środowiskowych. Z zajęć tych zadowoleni byli rodzice dzieci jak i sami uczniowie – podkreśla Jadwiga Jurek.

Jedna z klas w latach 70. minionego wieku. Zdjęcie ze szkolnych kronik

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNESP 22

Osiągnięciem szkoły była pracownia z maszynami dydaktycznymi dla 32 uczniów i pulpitem nauczyciela. Była to pierwsza pracownia w wydziale oświaty. Została zakupiona przez Zakłady Tworzyw Sztucznych „ERG”. Opiekę i instruktaż pracowni prowadziła Jolanta Solipiwko.

- Organizowaliśmy dla uczniów spotkania z artystami i pisarzami, np. poetką Ireną Hanzlówną, Kornelią Dobkiewiczówną i Marią Wardasówną oraz Danielem Olbrychskim. Wielu nauczycieli rozpoczęło studia magisterskie i zdobywało stopnie specjalizacyjne. Praca w studium nauczycielskim Stanisławy Migdał „Miasta powiatu będzińskiego i ich funkcje” została przekazana do zbiorów biblioteki Muzeum Sztygarka. Dumni jesteśmy z naszych uczniów, którzy są absolwentami m.in. Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Wojskowej Akademii Technicznej – wspomina była dyrektor SP nr 22.

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie