75-lecie II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej - ZDJĘCIA! Świętowanie, piękne wspomnienia i serdeczne życzenia

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego świętuje 75-lecie 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego świętuje 75-lecie Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Dąbrowa Górnicza. II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego świętuje 75-lecie. Z tej okazji w piątek 2 czerwca szkoła wypełniła się byłymi nauczycielami, absolwentami oraz gośćmi, zaproszonymi na jubileuszowe obchody. Było wiele wspomnień, miłych momentów oraz życzeń kolejnych udanych edukacyjnych lat, dzięki którym kolejne pokolenia „żeromszczaków” będą spełniać swoje zawodowe marzenia.

II LO im. Stefana Żeromskiego: jubileuszowe uroczystości, goście i życzenia

Jubileuszowe obchody rozpoczęła 2 czerwca msza św. w kościele św. Barbary. Potem wszyscy goście pojawili się w dąbrowskiej szkole, gdzie odbyła się jubileuszowa uroczystość.

Zobacz zdjęcia z jubileuszowych uroczystości kliknij TUTAJ!

- Każdy jubileusz łączy tradycję z nowoczesnością, a doświadczenie z młodością, Jednak i dawniej, i dziś nasza szkoła nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością, tworzoną przez kolejne pokolenia uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, którzy oddali swoje umiejętności właśnie tej szkole. Entuzjazm, a przede wszystkim serce – podkreśliła Elżbieta Rudzka, dyrektor II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej.

- Dzięki takim ludziom wychowankowie naszego liceum nie zadawali pytania – czy, ale jak dążyć do doskonałości. Wokół naszej placówki zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne. Liczba tych osób jest bardzo długa. To osoby, które na trwałe zaznaczyły swoją obecność w historii naszej szkoły. To oni ją tworzyli, oni ją rozwijali i wspierali. Ten jubileusz przypomina, że w naszej szkole najważniejszy jest uczeń. Duszą szkoły jest nauczyciel i wychowawca. Wsparciem rodzice, a dumą szkoły są absolwenci. Mogę śmiało stwierdzić, że 75 lat naszej szkoły, to lata pracy kilkuset pedagogów, kilkudziesięciu roczników uczniów. W ciągu tych lat doczekaliśmy się kilku tysięcy absolwentów. Mamy niewątpliwe szczęście, że swoim uczniom za przykład możemy postawić nie pomniki, a zwykłych ludzi, których zdjęcia możecie podziwiać w tablach na korytarzach naszej szkoły – dodała.

Działalność szkoły została uwieńczona wieloma sukcesami w konkursach, olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych. - Wychowankowie, którzy odnoszą sukcesy, są dla nasz wszystkich powodem do dumy, ale przede wszystkim są prezentem, jaki otrzymuje nasz dzisiejszy jubilat – II LO im. Żeromskiego. Do szkoły wkraczają nowe technologie, ale nadal najważniejszy jest młody człowiek, który pełen ufności wkracza w mury naszej szkoły. Staramy się sprawić, aby uwierzył w swoje siły, nie bał się marzyć i sięgać gwiazd – podkreśliła Elżbieta Rudzka.

Życzenia dalszych sukcesów edukacyjnych, na kolejne lata, złożyli dyrekcji i pracownikom II LO im. Stefana Żeromskiego goście, a wśród nich m.in. poseł na Sejm RP Robert Warwas, posłanka na Sejm RP Barbara Dolniak, senator RP Beata Małecka-Libera, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej Bożena Borowiec, przewodnicząca Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej – dr Agnieszka Pasternak – absolwentka II LO im. Żeromskiego. Gratulacje popłynęły także m.in. ze strony Akademii WSB, Śląskiego Kuratorium Oświaty, a także przedstawicieli Rady Rodziców w dąbrowskiej szkole.

- Mam to szczęście, że bywam w murach tej szkoły po kilka razy w roku. I zawsze się cieszę na kolejne wspólne spotkania z nauczycielami dziś uczącymi, a dziś dodatkowo cieszę się z tego faktu, że widzę nauczycieli, którzy mnie uczyli. Ten czas wspomnień odżywa jeszcze bardziej. Wkraczamy w mury tej szkoły, jako nastolatki, pełni wiary w możliwość zmiany świata, wiary w nowe odkrycia. Przychodzimy i otrzymujemy od Państwa solidną dawkę wiedzy, ale również społecznych kompetencji i życiowej mądrości, które towarzyszą nam przez całe dorosłe życie. Ciesze się, że kończyłam właśnie to liceum. Myślę, że rodzina „żeromszczaków” będzie się z każdym kolejnym rokiem powiększała. Te cztery lata, które tu spędziłam, to były jedne z najpiękniejszych, beztroskich chwil w moim życiu, choć uczyć się oczywiście trzeba było. I to bardzo – przyznała dr Agnieszka Pasternak.

- Szkoła jest jedną z najstarszych w regionie, a jej dorobek jest naprawdę duży. Młodzież może liczyć na wsparcie, fachowe przekazywanie wiedzy. Niedawno w szkole powstał klub historyczny, gdzie mieliśmy okazję współpracować. Za nami także konkurs historyczny, którego laureaci pojadą za tydzień do Sejmu RP, zobaczą Warszawę, ale mamy też dla nich niespodzianki. Gratuluję całej kadrze zaangażowania, bo szkoła rozwija dziś wśród uczniów liczne pasje, zainteresowania. Dzięki nauce w tej szkole, uczniowie świetnie poradzą sobie w dorosłym życiu. Życzę dalszego rozwoju, osiągnięć i sukcesów – podkreślił Robert Warwas.

II LO im. Stefana Żeromskiego: podziękowania i wspomnienia

Absolwentką II LO im. Stefana Żeromskiego (uczyła się tu w latach 1974-78) jest m.in. dr nauk med. Beata Wróbel, specjalistka z zakresu ginekologii i seksuologii. W trakcie jubileuszowego spotkania podziękowała za te wszystkie lata w szkolnych ławkach oraz przekazaną doskonale wiedzę Ewie Tęczy, swojej byłej nauczycielce biologii.

- Prof. Ewa Tęcza jest dla mnie wzorem nauczyciela, chciałam jej za to serdecznie podziękować. Od matury minęło 45 lat. Byłam uczennicą zawsze w sprzeciwie, niezgodzie z wieloma rzeczami. Postawa pani profesor sprawiła, że nie zostały we mnie stłamszone wszystkie moje talenty, a potem przez całe życie mnie wspierała – podkreśliła dr nauk med. Beata Wróbel.

- Przepracowałam 36 lat. Na profilu biologiczno-chemicznym, ale nie tylko. Mam wśród swoich wychowanków wielu wybitnych ludzi. Są to lekarze, prawnicy, farmaceuci, stomatolodzy. Jestem z nich dumna. Może czasem czuli, że za dużo wymagam, ale ta ciężka praca przynosiła efekty. Jestem szczęśliwa, że mogę tutaj dziś być. Dziękuję moim wychowankom, uczniom, Jesteśmy z panią doktor Beatą w stałym kontakcie, bardzo się z tego cieszę. Dziś to ja leczę się u moich wychowanków. Kocham tę szkołę. Mam Facebooka i ja wszystko wiem, co się tutaj dzieje – przyznała Ewa Tęcza.

Nie zabrakło kwiatów i podziękowań dla byłych dyrektorów, wicedyrektorów oraz nauczycieli oraz jubileuszowego tortu. Wszyscy mieli także okazję zobaczyć film, prezentujący historię II LO im. Stefana Żeromskiego oraz zmiany, jakie zachodziły w trakcie tych 75 lat. A były one spore, bowiem szkoła była rozbudowywana a potem zmieniła swoją siedzibę i w 1972 roku przeniosła się z ul. Mireckiego do nowego budynku przy dzisiejszej ul. Górniczej.

Uczniowie II LO zaprezentowali również program artystyczny, dzieląc się ze zgromadzonymi na widowni gośćmi swoimi talentami artystycznymi.

II LO im. Stefana Żeromskiego: taka to była historia

Jak czytamy w książce " 50 lat II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej", wydanej z okazji 50 rocznicy założenia szkoły, szkoła swe początki wywodzi od Ogólnokształcącej Szkoły Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Stopnia Podstawowego i Licealnego - pierwszej w mieście szkoły świeckiej, która powołana została do życia 1 września 1948 roku. Mieściła się w budynku przy ulicy Mireckiego. Na przestrzeni lat szkoła ta wielokrotnie zmieniała swoją nazwę, będąc jednocześnie szkołą podstawową i średnią. Dopiero od 1966 roku funkcjonuje nazwa: II LO im. Stefana Żeromskiego.

Szkoła w pierwszych latach istnienia kierowana była przez dyrektora Edwarda Zwetlera oraz jego zastępców Piotra Morycza i Tadeusza Nielepca, którzy wspólnie z zatrudnionymi w szkole nauczycielami wypracowali nowatorskie metody pracy z młodzieżą. Starano się zapewnić uczniom nie tylko wysoki poziom nauczania, ale także poprzez organizowanie zajęć świetlicowych, sportowych oraz kółek zainteresowań takich jak: biologiczne, fizyczno - chemiczne, muzyczne i sportowe, stwarzano możliwości rozszerzania zainteresowań młodzieży, zagospodarowywano jej czas wolny. Zajęcia w szkole trwały od godziny 8 rano do 18 wieczorem. Korzystając z finansowych dotacji Towarzystwa Przyjaciół Dzieci zorganizowano dożywianie młodzieży, dzięki któremu uczniowie mogli spędzać wiele godzin w budynku szkolnym.

Gmach szkoły okazał się jednak szybko za ciasny i dlatego podjęto decyzję jego rozbudowy o dwa skrzydła. Wobec obiektywnych trudności, jakimi były szkody górnicze i woda podskórna, pierwotne plany mówiące o budowie basenu uległy zmianie i zamiast niego zbudowano aulę, salę gimnastyczną, nowe boiska i dokonano ogrodzenia terenu szkoły.

Tym budowlanym inwestycjom przewodniczył nowy dyrektor szkoły Jan Kucia, który pełnił swe obowiązki w latach 1952 - 1956. Dzięki jego zaangażowaniu udało się wyposażyć szkolne pracownie w nowe pomoce naukowe, co podniosło poziom nauczania i przyczyniło się do wzrostu rangi i znaczenia szkoły w mieście. Do najbardziej zasłużonych w tym okresie pedagogów zaliczyli się: Irena Bojarska, Wacław Bargieł, Krystyna Kowalczewska, Jan Kucia, Amelia Molenda, Marian Osieja, Władysław Soboń, Irena Tabakowska i inni.

1 września 1956 roku stanowisko dyrektora Szkoły objął Władysław Soboń, który sprawował je do roku 1973. 9 maja 1959 roku odbyły się uroczystości nadania szkole imienia. Patronem szkoły został Stefan Żeromski i jego imieniem tytułuje się ta placówka po dziś dzień. Niezwykle ważnym dla istnienia szkoły okazał się rok 1963, kiedy to ze względu na likwidację szkół TPD, oddzielono Szkołę Stopnia Podstawowego i przeniesiono do budynku przy ulicy Czapińskiego, nazywając Szkołą Podstawową Nr 4. Stopień licealny im. Stefana Żeromskiego pozostawiono budynku przy ulicy Mireckiego.

Kolejnym przełomowym wydarzeniem w życiu szkoły było przeniesienie jej siedziby do nowego budynku przy obecnej ul. Górniczej, co nastąpiło w 1972 r. Adaptacja nowego budynku wypełniła ostatni rok pracy dyrektorowi Władysławowi Soboniowi, który w 1973 r. odszedł na emeryturę. W roku szkolnym 1973/74 nowym dyrektorem liceum została Halina Pytel. Stanowisko zastępcy dyrektora do roku 1980 sprawował profesor Marian Osieja, a od roku 1981 funkcję tę pełniła Urszula Kwiecień.
W latach siedemdziesiątych zmodernizowano wiele pracowni przedmiotowych, utworzono nowoczesne, jak na tamte lata, laboratorium językowe, pracownie chemiczną, fizyczną, historyczną, matematyczną, biologiczną. W 1974 roku podpisano umowę o współpracy liceum z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Na mocy tej umowy pracownicy Wydziału Biologii prowadzili cykl comiesięcznych wykładów dla młodzieży klas o profilu biologiczno-chemicznym. Młodzież uczestniczyła również w wycieczkach do rezerwatów przyrody, gdzie pod okiem pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego przeprowadzała praktyczne ćwiczenia.

W latach osiemdziesiątych na terenie szkoły podjęto prace modernizacyjne, których efektem było powstanie dodatkowych pracowni przedmiotowych języków obcych oraz sali fotograficznej i harcówki. W 1988 roku oddano do użytku pierwszą salę komputerową. Dzięki pomocy Koksowni "Przyjaźń", która pełniła w tym okresie funkcję zakładu opiekuńczego i zaangażowaniu Komitetu Rodzicielskiego wybudowano nowe skrzydło budynku, w którym znalazły swoje miejsce szatnia i magazyny, co rozwiązało wieloletni problem niepraktycznych i nieestetycznych szafek na ubrania, które znajdowały się dotychczas na korytarzach szkolnych.

Inicjatorką tych i wielu innych działań zmierzających do modernizacji szkoły była Halina Pytel. W czasie jej 17-letniego okresu pełnienia funkcji dyrektora szkoły zostały zrealizowane przedsięwzięcia jak: utworzenie Szkolnej Izby Tradycji i Perspektyw, wzbogacenie ceremoniału szkoły, powstanie Klubu "Przyjaźń", zainicjowanie tradycji organizowania klasowych i szkolnych Zjazdów Absolwentów (co 10 lat od 1968 roku), podjęcie akcji "Szklanka mleka dla każdego ucznia", uruchomienie szkolnego radiowęzła, organizowanie obozów sportowych letnich i zimowych.

W 1990 roku Halina Pytel przeszła na emeryturę. W pamięci nauczycieli i uczniów zapisała się jako wymagający dyrektor, a jednocześnie życzliwy innym i oddany swej pracy człowiek. Doskonały organizator pracy dydaktycznej, stawiający dobro ucznia na miejscu nadrzędnym.

Od 1990 do 2015 roku funkcję dyrektora szkoły pełnił Sławomir Włodarczyk. Stanowisko zastępcy dyrektora sprawowała Urszula Kwiecień, po której funkcję tę objęła Mariola Babiarz. Stanowisko wicedyrektora piastowały również Klarysa Sosnowska i Karolina Gwóźdź. W latach 2015-2022 stanowisko dyrektora szkoły piastował Piotr Pakuła, którego w pracy wspierał na stanowisku wicedyrektora Karol Zawada. Dziś nad wszystkim, co dzieje się w szkolnych murach czuwa Elżbieta Rudzka wraz ze swoją zastępczynią Joanną Prychodko.

Inauguracja roku akademickiego w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie