Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Agnieszka Zielińska publikacje: Nowa Wieś - wszystko, co musicie o niej wiedzieć

PAS, mat. prasowe
Publikacja A.Zielińskiej ukazuje losy miejscowości Nowa Wieś na szerokim tle historii Zagłębia i Śląska.
Publikacja A.Zielińskiej ukazuje losy miejscowości Nowa Wieś na szerokim tle historii Zagłębia i Śląska.
Agnieszka Zielińska publikacje. W Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej 29 maja 2014 roku odbyła się promocja książki naszej redakcyjnej koleżanki Agnieszki Zielińskiej pt. "Nowa Wieś w gminie Mierzęcice - miejscowość odmienna od wszystkich".

Agnieszka Zielińska publikacje: Nowa Wieś - wszystko, co musicie o niej wiedzieć

Wydawcami publikacji są Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego "Nowa Wieś i Okolice" i Muzeum Miejskie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej. Książka była współfinansowana z funduszy unijnych i ze środków Wspólnot Leśno-Gruntowych w Nowej Wsi, lokalnego mecenasa kultury i sportu.

Publikacja ukazuje miejscowość, której rodowód sięga wczesnego średniowiecza, na szerokim tle historycznym i kulturowym. Na rozwój miejscowości wpłynęło bycie częścią samodzielnego Księstwa Siewierskiego, a potem w XIX i XX wieku bliskość polskich granic z Niemcami i Cesarstwem Rosyjskim oraz tradycje Śląska i Zagłębia. W XX wieku miejscowość należała do powiatów zawierciańskiego i będzińskiego.

- Książka to efekt mojej pracy publicystycznej, rozmów z mieszkańcami, przedstawicielami takich stowarzyszeń jak OSP, które działa tu od 1917 roku, Koła Gospodyń Wiejskich, istniejącego od 1929 roku, czy prężnego Koła nr 13 Polskiego Związku, Emerytów Rencistów i Inwalidów oraz GKS "Strażak" Mierzęcice-Nowa Wieś znanego każdemu miłośnikowi lokalnego sportu. Wielką pomocą służyło oczywiście też Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego. Podbudową naukową było studiowanie publikacji zwartych, gazet i czasopism oraz dokumentów, zdjęć; zasobów Archiwum Państwowego w Katowicach, czy Archiwum Kapitulnego w Krakowie - tłumaczy autorka.

Agnieszka Zielińska przy pisaniu książki współpracowała także ze specjalistą prawa administracyjnego prof. Czesławem Martyszem z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, historykiem profesorem Zdzisławem Nogą z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, folklorystą i filologiem prof. Dionizjuszem Czubalą, historykami Śląska i Zagłębia dr Arkadiuszem Kuzio-Podruckim i Arkadiuszem Rybakiem.

Warto dodać, że w książce znalazły się reprodukcje pocztówek z marynistycznej kolekcji redaktora "Dziennika Zachodniego" Adama Daszewskiego.

W uroczystej promocji 29 maja wzięli udział przedstawiciele władz miasta Dąbrowa Górnicza i gminy Mierzęcice, reprezentanci stowarzyszeń społecznych, Lokalnej Grupy Działania "Brynica to nie granica" z Pyrzowic, instytucji kultury oraz dzieci i młodzież z terenu gminy Mierzęcice. Zebrani mogli zwiedzić ekspozycje muzeum oraz zabytkową kopalnię ćwiczebną. W części artystycznej wystąpił Bartosz Praski, młody artysta z sąsiedniego Sławkowa, student I roku filologii angielskiej z językiem japońskim, który sam pisze teksty swoich utworów i komponuje do nich muzykę.

Przypomnijmy Agnieszka Zielińska, z wykształcenia antropolog kultury, od 1995 roku związana z "Dziennikiem Zachodnim", opublikowała w 2012 roku monografię pt. "Niezdara - miejscowość pogranicza życie i dorobek kulturowy", a w 2009 r. tom poezji "Toast za zapominanie".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto