Akademia WSB: studia MBA dla przedsiębiorczych. Teraz w systemie online

OPRAC.: PAS
Studia Master of Business Administration (MBA) pogłębiają umiejętności managerskie, niezbędne dla osób działających na nowoczesnym i dynamicznie rozwijającym się rynku pracy. Niektórzy słuchacze studiów MBA w Akademii WSB (AWSB) rozpoczęli je stacjonarnie, ale z powodu pandemii, kontynuują naukę online. Jak oceniają tę zmianę i dlaczego zdecydowali się na studia MBA?

Studia Master of Business Administration pozwalają rozwijać i pogłębiać te kompetencje managerów, które pomagają im zarządzać złożonymi sytuacjami w firmie, co przybliża ich do osiągania sukcesów w ciągle zmieniającym się świecie biznesu Warto podkreślić, że wśród managerów, absolwenci MBA zajmują najwyższe pozycje w rankingach zarobków.

Program MBA rozwija umiejętności analityczne, przywódcze, interpersonalne i strategiczne, w tym m.in. z zakresu zarządzania projektami i zarządzania zmianą. Zajęcia prowadzone w ramach programu MBA w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej mają na celu wykształcenie u słuchaczy umiejętności globalnego spojrzenia na stan oraz funkcjonowanie przedsiębiorstwa w środowisku międzynarodowym. Partnerem kierunku studiów Master of Business Administration w AWSB jest EY Academy of Business.

- MBA to kompleksowy program kształcenia adresowany do przedstawicieli kadry zarządzającej, poszukujących najnowszych i praktycznych rozwiązań z obszaru budowania i realizacji strategii firmy. Ciekawe formy zajęć, jak np. action learning, gry strategiczne, analiza branżowych case studies, kadra dydaktyczna z wieloletnim doświadczeniem menedżerskim sprawia, że zdobywana przez słuchaczy wiedza może być bezpośrednio aplikowana w firmach, które reprezentują – wyjaśnia dr Marcin Lis, prorektor ds. studenckich i współpracy z otoczeniem Akademii WSB.
 
MANAGEROWIE CHCĄ BYĆ MASTER, POMIMO PANDEMII

Liczba managerów zainteresowanych studiami Master of Business Administration stale rośnie. Słuchacze studiów podyplomowych na kierunku MBA, podobnie jak wszyscy studenci, musieli zmierzyć się z nową rzeczywistością i kontynuować naukę online.

Większość z nich ocenia jednak tę zmianę bardzo dobrze i jest pozytywnie nastawiona do tego typu rozwiązania. Jedną z takich osób jest Bartłomiej Twardosz – dyrektor ds. e-commerce w firmie W. Kruk S.A.

- Motywacją do podjęcia studiów na tym kierunku była dla mnie chęć poznania praktycznych i sprawdzonych rozwiązań dla biznesu. Od wielu lat pracuję w digital, nie przypuszczałem, że z uwagi na pandemię studia rozpoczęte stacjonarnie kontynuować będziemy online. Jak widać, dla innowacyjnej uczelni oraz nowoczesnej kadry menadżerskiej nie jest to żadną przeszkodą – tłumaczy dyrektor z W. Kruk.

W przypadku Iwony Łobejko – dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, podjęcie decyzji o studiach MBA było podyktowane chęcią podnoszenia kompetencji w zakresie nowoczesnego zarządzania: - Zdobycie nowej wiedzy w tej dziedzinie w połączeniu z doświadczeniem, pozwala na pełnienie zawodowej funkcji na najwyższym poziomie – informuje.

Wcześniej kursy na platformach zdalnych zwykle stanowiły uzupełnienie zajęć w tzw. kontakcie, dziś umożliwiają pełne przeniesienie studiowania do Internetu. W Akademii WSB zdalnie prowadzone są zajęcia na studiach pierwszego i drugiego stopnia, studiach podyplomowych, w ramach szkoły doktorskiej oraz seminarium doktorskiego.

- W ostatnim czasie każdego z nas dotknęły skutki pandemii, z którymi musieliśmy sobie poradzić, a jednym z sektorów, na które wpłynęła epidemia jest właśnie edukacja, która w szybki sposób musiała wymyślić sposób na dalsze kształcenie. Szkolenie w trybie online na pewno nie jest proste zarówno, dla prowadzącego, który potrzebuje interakcji z uczniem, jak i dla samego uczącego się. Natomiast biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich się znaleźliśmy uważam, że system edukacji zdalnej sprawdził się bardzo dobrze w AWSB. Spotkania były prowadzone bardzo profesjonalnie i rzeczowo – ocenia właściciel Kancelarii Radcy Prawnego Rafał Kolano, słuchacz kierunku MBA w AWSB.

STUDIA NA HAMAKU

Zmianę nauczania stacjonarnego na zdalne pozytywnie ocenia także Olga Kwaśniak-Cieślik – zastępca kierownika działu marketingu Kopalnia Soli Bochnia: - Nie odczuwałam braku kontaktu z wykładowcami, chętnie zabierałam głos i zadawałam pytania. Bezpośredni kontakt z ludźmi dla mnie jest bardzo ważny, ale najważniejsze jest zdrowie. Każda forma zajęć mi odpowiada, natomiast nauczanie zdalne w moim przypadku spowodowało  oszczędność czasu i pieniędzy (dojazd ok. 200 km, nocleg w hotelu itp.) Uważam, że niektóre zajęcia w formie online mogłyby być kontynuowane nawet po pandemii – mówi. 

Oszczędność czasu jako kluczową zaletę nauki online podaje też Anna Ujma - pełnomocnik prezydenta miasta Żory: - W skali jednego semestru zyskujemy kilkadziesiąt godzin - co daje kilka dni. Czas zwykle wykorzystywany na dojazdy na uczelnię, zamieniliśmy na rozmowy z rodziną, trening czy spacer z psem. Dużą zaletą nauki online jest także komfort. Osobiście brałam udział w e-zajęciach, leżąc w hamaku czy siedząc w ogrodzie. Nie musiałam rezygnować z zajęć, kiedy nie czułam się najlepiej. Można uczyć się z domu, co jest szczególnie korzystne z punktu widzenia osób chorych i z niepełnosprawnościami – ocenia urzędniczka, słuchaczka MBA w AWSB.

Zdaniem Anny Ujmy e-learning stanowi znakomitą odpowiedź na problem wykluczenia edukacyjnego. Ponadto gwarantuje odpowiedni poziom nauki i łatwo jest zweryfikować postępy studenta. – Obecnie programy e-learningowe są tak precyzyjne, że bez problemu da się przeprowadzać wiarygodne egzaminy online – dodaje Anna Ujma.

BEZPOŚREDNIE RELACJE MUSZĄ POCZEKAĆ

Część słuchaczy zwraca uwagę na fakt, że pomimo sprawnego przeniesienia studiów w tryb online i możliwości kontynuacji nauki na bardzo wysokim poziomie kształcenia, nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu.

- Bardzo lubię koleżanki i kolegów z mojego roku, stąd brakuje mi rozmów z nimi "face to face". Nic nigdy nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Z wielką przyjemnością spotkałabym się na auli z wykładowcami. Kadra Akademii WSB to wykwalifikowani specjaliści, ale przede wszystkim to miłe osoby, które chętnie dzielą się swoją wiedzą także podczas kuluarowych rozmów – tłumaczy Anna Ujma.

Aspekt ten odkreśla także przedstawicielka Zagłębiowskiego Centrum Onkologii: - Osobiście bardziej odpowiada mi studiowanie stacjonarne, studia w trybie online uniemożliwiają bezpośredni kontakt z ekspertem przekazującym wiedzę, który moim zdaniem jest bardzo ważny. Natomiast cieszę się, że pomimo pandemii mam możliwość kontynuowania studiów zdalnie – podkreśla Iwona Łobejko.

Rafał Kolano również jest zdania, że bezpośredni kontakt prowadzącego z uczniem jest bardzo ważny: - Jedynym minusem edukacji zdalnej jest brak bezpośredniego kontaktu, który sprzyja budowaniu relacji i wymianie poglądów, opinii, ale na to przyjdzie czas po wygaszeniu pandemii – podsumowuje właściciel Kancelarii Radcy Prawnego Rafał Kolano.

PRZYSPIESZONA TRANSFORMACJA CYFROWA

Obecnie Akademia WSB prowadzi rekrutację na studia podyplomowe, które z założenia realizowane będą wyłącznie zdalnie w ramach takich platform jak clickmeeting, Zoom i wielu innych, również w wirtualnych laboratoriach, umożliwiających pracę w czasie rzeczywistym na oprogramowaniu licencyjnym uczelni. Wśród kierunków studiów podyplomowych, które w pełni będzie można ukończyć online, znalazły się m.in.: Master of Business Administration (partner kierunku: EY Academy of Business), Manager w świecie VUCA, Cloud Computing, Data Scientist - Big Data i systemy zaawansowanej analizy danych czy Prawo dla menedżerów. Uczelnia sukcesywnie planuje poszerzać ofertę kierunków online.

Studia podyplomowe prowadzone wyłącznie online to nowość i odpowiedź na rzeczywistość wymagającą zarówno ograniczenia kontaktu bezpośredniego, jak i rozwoju adekwatnego do czasów przyspieszonej transformacji cyfrowej. Zajęcia rozpoczną się już 29-30 sierpnia br.

Warto podkreślić, że wymienione kierunki to przede wszystkim intensywny warsztat praktyczny, stanowiący spójny, kompleksowy program rozwijania umiejętności menedżerskich w najważniejszych obszarach funkcjonowania firmy. Ofertę AWSB w zakresie studiów podyplomowych znaleźć można na stronie: https://rekrutacja.wsb.edu.pl/studia-podyplomowe

Jesienny sojusznik Polaków. Dynia!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie