Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bazylika NMP Anielskiej: są pieniądze na dalszy remont

PAS, mat. prasowe
PAS, arc, Michał Radka
Bazylika NMP Anielskiej. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej dąbrowscy rajcy zgodzili się na udzielenie dotacji na prace konserwatorskie prowadzone w zabytkowej bazylice Matki Boskiej Anielskiej.

Bazylika NMP Anielskiej: są pieniądze na dalszy remont


Kolejne fundusze z budżetu miasta, tym razem w kwocie 250 tys. zł, przeznaczone zostaną na konserwację elewacji ceglanej i kamiennego detalu architektonicznego wieży bocznej południowej wraz ze ścianą łączącą z wieżą główną. W zeszłym roku, na renowację i zabezpieczenie tego zabytku, z miejskiej kasy przekazano 500 tys. zł.

Współczesna bazylika wyrosła na kościele pw. św. Aleksandra, który dziś stanowi jej boczną kaplicę. Budowa trwała w latach 1898 – 1912. Bazylika NMP Anielskiej to dziś jeden z symboli Dąbrowy Górniczej. Kościół konsekrował w 1912 r. biskup kielecki Augustyn Łosiński. W 1952 roku kościół został odnowiony i rozbudowany. Odnowione zostały też polichromie. Jedno z ważniejszych wydarzeń w historii świątyni to rok 1968 i koronacja łaskami słynącej figury Matki Bożej Anielskiej. Na koronację zgodził się ówczesny papież Paweł VI. Korony papieskie na skronie Jezusa i Maryi włożyli kardynał Stefan Wyszyński i kardynał Karol Wojtyła, który wówczas jeszcze pełnił funkcję metropolity krakowskiego. W 2012 roku miały tu miejsce liczne wydarzenia, związane ze 100-leciem konsekracji dąbrowskiej bazyliki.

A jak wygląda dziś sytuacja z zabytkami w naszym mieście? Dwa lata temu wprowadzona została Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Dąbrowa Górnicza. Ma teraz formę otwartego wykazu i zbioru kart adresowych zabytków nieruchomych z terenu całego miasta. Okazało się, że po skatalogowaniu i opisaniu wszystkich obiektów, które mają historyczną wartość, jest ich całkiem sporo. Zebrane zostały bowiem aż 493 budynki, między innymi kapliczki, kamienice, kościoły, przydrożne krzyże czy zakładowe magazyny i hale.

– Takie rejestry prowadzi Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego. Natomiast o tym, czy coś wpisać do rejestru czy skreślić, decyduje wojewódzki konserwator zabytków – wyjaśnia Lucyna Stępniewska z dąbrowskiego Urzędu Miejskiego.

Współcześnie w Dąbrowie Górniczej mamy więc sześć zabytków w rejestrze zabytków, 482 obiekty (budynki mieszkalne i przemysłowe, krzyże przydrożne, kapliczki, urządzenia przemysłowe) w Gminnej Ewidencji Zabytków oraz 88 stanowisk archeologicznych.

– Każdy obiekt ma swoja kartę. Jest tam jego zdjęcie, podane są współrzędne geograficzne, adres, użytkowanie, mapa z zaznaczeniem, stan zachowania. Nie brakuje także wytycznych konserwatorskich, czyli najpilniejszych postulatów w stosunku do poszczególnych obiektów, jak na przykład jego ścisła ochrona – informuje Lucyna Stępniewska.

Najbardziej charakterystyczne zabytki w naszym mieście to m.in. Pałac Kultury Zagłębia oraz bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej. To także: kaplica p.w. Św. Katarzyny w Ujejscu z 1784 roku, kaplica z XVIII wieku w Trzebiesławicach, kościół pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego w Gołonogu oraz młyn wodny z XVIII wieku w Ratanicach.

W Gminnej Ewidencji Zabytków znalazły się natomiast m.in. budynki dawnej kolonii Huty Bankowej na Zielonej, domy kolonii robotniczej przy ul. Pogoria, willa dyrekcji dawnego Towarzystwa Francusko – Rosyjskiego przy ul. 3 Maja 35, budynek dawnej szkoły podstawowej przy ul. Dąbrowskiego 21, kilka domów drewnianych przy ul. Pustynnej, budynki Sztygarki przy ul. Legionów Polskich 69, kościół pw. NMP Częstochowskiej w Łęce, budynki kolejowe i dworzec przy ul. Stacyjnej, hale fabryczne i magazynowe w ZTS Ząbkowice ERG oraz domy pracowników byłej Huty Szkła Gospodarczego przy ul. Sikorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto