Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będą nowe ścieżki rowerowe w Żorach

Katarzyna Śleziona
Na nowe ścieżki czekają cykliści z klubu "Wandrus"
Na nowe ścieżki czekają cykliści z klubu "Wandrus" fot. arc
W Żorach, w porównaniu z sąsiednim Rybnikiem, czy Jastrzębiem, nie ma wytyczonych szlaków rowerowych z prawdziwego zdarzenia. Są tu jedynie nieoznakowane trasy, którymi miłośnicy dwóch kółek robią sobie eskapady. Popularne są wycieczki szlakiem zabytków, np. murów obronnych albo tzw. osobliwości przyrodniczych. Rowerzyści jeżdżą np. do Dębu Maryjnego na Kleszczówce.

Jednak już wkrótce żorzanie będą mogli korzystać z wytyczonych szlaków. W ciągu miesiąca urzędnicy opracują projekt nowych ścieżek rowerowych. Wielka w tym zasługa konkursu "Pieszo i na rowerze", który przez ostatnie dwa lata był organizowany przez magistrat. Każdy uczestnik konkursu mógł wytyczyć własną ścieżkę rowerową i zgłosić swój pomysł. Urzędnicy zebrali wszystkie prace i korzystając z sugestii mieszkańców, przygotowują projekt. - Zdajemy sobie sprawę, że nasze miasto nie ma za wiele ścieżek rowerowych. Dlatego wkrótce wytyczymy i oznakujemy nowe. Na projekt i jego realizację mamy zarezerwowaną w budżecie kwotę 200 tysięcy złotych. Zależy nam, aby wybraną trasę dobrze wkomponować w plan przestrzenny miasta i promować jego walory krajoznawcze, przyrodnicze, turystyczne i historyczne. Będziemy oczywiście bazować na zwycięskich pracach nadesłanych na konkurs - mówi Dorota Marzęda, rzeczniczka żorskiego magistratu.

Z planów urzędników cieszy się Maciej Pindur, szef żorskiej grupy kolarskiej Pik Netmetis. - To dobra wiadomość i ukłon w stronę młodszych i starszych rowerzystów. Wszyscy na tym skorzystają - mówi Maciej Pindur.

On sam lubi jeździć w okolice Palowic, nad Zalew Rybnicki, a także w stronę Suszca. Tymczasem za kilka dni żorska grupa zaczyna starty w Trzebnicy w tegorocznym cyklu maratonów. W tym sezonie chce zrobić awans o 10 miejsc i wskoczyć do pierwszej "dwudziestki".


Trasy godne polecenia

* Trasa do dawnej kopalni ZMP w Roju
Rowerzyści z Żor chętnie jeżdżą w stronę kopalni ZMP w Roju. Zazwyczaj punktem startowym jest żorski rynek. Potem trasa wiedzie z centrum w kierunku ulic: Folwareckiej, Miłej, Kwiatowej, Jesionek, Łąkowej i przez las Rajszczok w stronę dawnej kopalni ZMP w Roju. Długość trasy to ok. 6 km.

* Trasa zielona
Zaczyna się na Błoniach w rybnickiej dzielnicy Paruszowiec-Piaski w rejonie kościoła p.w. św. Jana Sarkandra. Dalej ścieżka prowadzi do Gotartowic (większość trasy przejeżdżamy przez las), dalej do Szczejkowic i Żor, gdzie podziwiać można fragmenty XIII-wiecznych murów obronnych i zabytkowy stary cmentarz. Długość trasy: 14,5 km.

* Trasa czerwona, Szlak im. Oskara Michalika
Zaczyna się na Błoniach w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Dalej przez las prowadzi do Przegędzy. Po drodze można podziwiać głaz Oskara Michalika, który jest pomnikiem przyrody. W Przegędzy warto zobaczyć także kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz dom drewniany z XIX wieku. Długość trasy: 5,7 km.

* Trasa niebieska "Pętla"
Z Błoni wyruszamy do Kamienia. W lesie zobaczyć można na jednym z drzew małą kapliczkę, wykonaną z małych, drewnianych patyczków. Z dzielnicy Kamień cykliści kierują się do Stodół, na teren ośrodka sportowego nad Zalewem Rybnickim. Dalej ścieżka prowadzi z powrotem na Błonie. Długość tej trasy wynosi: 37,2 km.

* Trasa zielona numer 13
Z Błoni wyruszamy w kierunku dzielnicy Chwałowice. Po drodze mijamy zabytkowe osiedle robotnicze zbudowane dla potrzeb położonej nieopodal Huty "Silesia" i kopalnię Chwałowice. Ścieżka dalej wiedzie do Jankowic Rybnickich, gdzie można zobaczyć m.in. "Studzienkę", czyli sanktuarium maryjne. Potem kierujemy się w stronę Jastrzębia. Długość: 8 km.

* Trasa żółta numer 323 "pielgrzymkowa"

Trasa rozpoczyna się w Jankowicach w rejonie drewnianego kościółka p.w. Bożego Ciała, który pochodzi z około 1670 roku. Dalej ścieżka prowadzi do dzielnicy Popielów i dalej, do sąsiedniego Pszowa. Długość trasy: 17,4 km.

* Trasa żółta - 316 Y
Liczy sobie 52 km i przebiega przez teren 4 gmin powiatu wodzisławskiego. Umożliwia połączenie tras biegnących wokół Rybnika z pętlą rowerową Euroregionu Śląsk Cieszyński. Przebiega przez następujące miejscowości: Wodzisław Śl. -Turza-Turzyczka-Kolonia Fryderyk -Gorzyczki -Gorzyce-Osiny - Syrynka-Zawada-Pszów - Lubomia-Buków-Bluszczów -Rogowiec-Odra.

* Trasa czerwona - 320 Początek bierze nad Zalewem Rybnickim przy ośrodku wodnym "Kotwica". Potem przez Zebrzydowice prowadzi drogą leśną do Buzowic, a w dalszej kolejności do Rydułtów.
Po pokonaniu krótkiego odcinka trasy w Gaszowicach raz jeszcze wjeżdżamy na teren miasta Rydułtowy, pokonując leśny fragment trasy i jedziemy w stronę Pszowa.

* Trasa zielona - 322
Ścieżka Rydułtowy-Pszowskie Doły-Krzyżkowice bierze swój początek w Rydułtowach. Później kierujemy się w stronę Pszowskich Dołów. Stamtąd udajemy się polną drogą w kierunku Krzyżkowic.

* Ścieżka czarna - 324
Rozpoczyna się w Wodzisławiu Śl. Następnie biegnie w kierunku Mszanej do granicy Gołkowice-Zavada oraz do przejścia turystycznego w Skrbeńsku. Po stronie czeskiej liczy niecałe 10 km i biegnie aż do Karviny, łącząc się z tzw. "Permonikovą Trasą". Długość ścieżki to 25,5 km.

* Trasa czarna - 284
Stanowi odgałęzienie trasy nr 320, prowadzi aż na teren powiatu rybnickiego.
Początek bierze w Rydułtowach przy osiedlu Na Wzgórzu.
Trasa biegnie w kierunku Czernicy, w której to miejscowości można zwiedzić drewniany spichlerz oraz zespół pałacowo-parkowy.

Ścieżka ta łączy się ze ścieżką 320.

Do ponownego rozgałęzienia dochodzi po przejechaniu ok. 1,3 km - kieruje się w stronę miejscowości: Piece i Szczerbice aż do Buzowic.

Po przejechaniu prawie pięciokilometrowego odcinka dojeżdżamy ponownie do ścieżki nr 320 - jest to odcinek końcowy trasy 284.

Opracowanie: DOBO, KUB, KAKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto