Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzin: rozpoczął się 25. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek ZDJĘCIA, WIDEO

PAS
25. Miedzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek trwa w Będzinie
25. Miedzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek trwa w Będzinie Piotr Sobierajski
Od czwartku 10 stycznia w Będzinie odbywa się największy kolędowy przegląd w Polsce. Najpiękniejsze kolędy i pastorałki, najlepsi wykonawcy z kraju i zagranicy znów zagwarantują szczery uśmiech i wiele wzruszeń. Pierwszy dzień przesłuchań finałowych już od początku pokazał, że poziom jest naprawdę wysoki, a zaprezentowane utwory niebanalne, okraszone przeróżnymi aranżacjami.

Na scenie zaprezentowała się m.in. 7-letnia Sandra Grabowska z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach. - Dziś zaprezentowałam Kolędę dla Piotra i Za kominem świerszczyk spał. Długo się przygotowywałam do tego występu. Śpiewam od małego, lubię występować na scenie. Nie miałam więc tremy. Jeśli się nie uda nic zdobyć, to przyjadę tutaj chętnie za rok – stwierdziła Sandra Grabowska.

Podczas występu w Będzinie kibicowali małej artystce m.in. dziadkowie. - Cały czas wspieramy wnuczkę. Od małego zdradza talenty muzyczne, podśpiewuje sobie. Tak samo było, kiedy tu jechaliśmy. W MDK-u w Kielcach uczęszcza od dłuższego czasu na lekcje śpiewu i dostała nominację, by reprezentować na festiwalu Kielce. Myślę, że występ poszedł Sandrze świetnie i z pewnością zasłużyła na nagrodę lub wyróżnienie – przyznała Małgorzata Grabowska, babcia Sandry.

W czwartek 10 stycznia na scenie zaprezentowali się też m.in. solista Krystian Gizicki z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, solistka Karolina Polak z Jasielskiego Domu Kultury, Zespół Wokalno-Instrumentalny Kapela z Ceramicznej ze Szkoły Podstawowej nr 355 w Warszawie, Zespół Wokalny Sing Kids z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Orzechu, Zespół Pieśni i Tańca Małe Zagłębie ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Będzinie oraz Schola liturgiczna z parafii pw. Jana Chrziciela w Tuczępach.

25. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika – w tym roku pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy – rozpocznie się właśnie dziś 10 stycznia 2019 r. Od czwartku do soboty (czwartek i piątek od 9.00 do 20.30, w sobotę od 9.00 do 17.00) w Państwowej Szkole Muzycznej przy ul. Sportowej będą odbywały się przesłuchania finałowe 139 najlepszych zespołów i solistów spośród 1625, którzy w grudniu startowali w odbywających się w Polsce i za granicą eliminacjach.

- Na naszej scenie przez 3 dni będzie można usłyszeć 346 kolęd i pastorałek – tych tradycyjnych polskich, które tak lubimy śpiewać, jak i kompozycji nowoczesnych i zagranicznych – wszystko w różnorakich aranżacjach, bowiem uczestnicy co roku zaskakują nas swoimi pomysłami i poziomem. Śpiewać będą dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, chóry i młodzieżowe kapele, soliści i grupy wokalne – mówi rzecznik Festiwalu, Jarosław Ciszek.

Występy wykonawców oceniać będzie jury w skład którego wchodzą prof. dr hab. Benedykt Odya (przewodniczący, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) oraz prof. dr hab. Teresa Krasowska (Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu i adiunkt Instytutu Muzyki UMCS w Lublinie) i ks. dr hab. Paweł Sobierajski (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach). Wybitni eksperci z branży muzycznej wyłonią zwycięzców poszczególnych kategorii oraz zdobywców tej wyjątkowej nagrody – Grand Prix Festiwalu, która w tym roku wynosi aż 10 tysięcy złotych i została ufundowana przez prezydenta miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego

Podsumowaniem tej edycji, ale i dotychczasowej historii Festiwalu będzie spektakularny jubileuszowy Koncert Galowy, który w niedzielę, 13 stycznia, o godzinie 16 odbędzie się w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Osiedlu Syberka (ul. bpa Adama Śmigielskiego 2). Jego reżyserem jest Dariusz Wiktorowicz, który zabierze widzów w nostalgiczną i dowcipną podróż w czasie. Najciekawsze wykonania tej edycji wzbogacą przygotowane z festiwalowych archiwaliów filmy oraz występy laureatów z poprzednich lat. Bogata oprawa artystyczna koncertu gwarantuje niezapomniane przeżycia!

Wstęp na całość przesłuchań i Koncert Galowy jest wolny i otwarty dla wszystkich melomanów. Dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału organizatorzy we współpracy z Fundacją Warsztat Wiedzy przygotowali transmisję całości przesłuchań i koncertu na żywo stronie internetowej www.mfkip.pl

Partnerem Strategicznym Festiwalu jest Polska Spółka Gazownictwa. Jednym z patronów medialnych festiwalu jest Dziennik Zachodni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto