Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny wynajem - z umową i podatkiem

Monika Kaczyńska
Umowy najmu okazjonalnego lepiej nadają się np. w przypadku wynajmowania mieszkań studentom
Umowy najmu okazjonalnego lepiej nadają się np. w przypadku wynajmowania mieszkań studentom Polskapresse
Umowa najmu powinna być zawarta na piśmie i zgłoszona w urzędzie skarbowym, wtedy chroni obie strony, a ich prawa i obowiązki są jasno sprecyzowane w przepisach.

- Zanim zdecydujemy się na wynajęcie mieszkania czy domu, na pewno warto dowiedzieć się o podstawowych zasadach wynajmu oraz obowiązkach, które spoczywają na stronach umowy - doradza Karina Mallach, pośredniczka obrotu nieruchomościami, partnerka Grupy 3000. - Umowa najmu regulowana jest przede wszystkim przepisami kodeksu cywilnego. Najem lokali mieszkalnych podlega dodatkowo ustawie z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego - podkreśla.

Czytaj także: Wynajem: jak zabezpieczyć się przed kłopotami ze strony nieuczciwego lokatora?

Nie ma wymogu, aby umowa najmu miała formę pisemną. Jednak dla bezpieczeństwa zarówno wynajmującego, jak i najemcy - lepiej zawrzeć ją w taki sposób. Gdyby doszło do sporu, będzie ona dowodem potwierdzającym przyjęcie określonych ustaleń. Łatwiej wtedy pozbyć się niechcianych lokatorów, którzy podpisując zgłoszoną w urzędzie skarbowym umowę najmu, są zobligowani do przestrzegania zawartych w niej warunków i w razie problemów to nie my, a sąd rozstrzygać będzie wszelkie spory.

W praktyce umowa najmu sporządzona na piśmie to dzisiaj absolutna konieczność i to nie tylko w podstawowej formie, ale rozbudowana o załączniki, takie jak np. spis rzeczy ruchomych, ewentualnych usterek, protokół zdawczo-odbiorczy itp. Należy zawrzeć w niej dokładne dane osobowe stron. Coraz częściej spotykamy się też z żądaniem zaświadczenia od pracodawcy najemcy, z którego wynika, że jest on zatrudniony i będzie w stanie ponosić ustalone opłaty.

Pozostałe elementy to: wysokość czynszu i opłat, termin zapłaty, odsetki za zwłokę, wysokość kaucji, prawa i obowiązki właściciela oraz najemcy, warunki wypowiedzenia itp.

Czytaj też: Wynajmujesz komuś mieszkanie? Uważaj na podatki

W umowie powinny też znaleźć się zapisy dotyczące czasu jej trwania. Wynajmujący często zastanawiają się, na jaki okres wynająć mieszkanie. Podpisując umowę na czas określony, chcemy mieć pewność, że mieszkanie przez ten okres będzie wynajęte, lecz nie wszyscy najemcy chcą podpisać takie zobowiązanie. Popularne są umowy zawierane na czas nieokreślony z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Jest to wygodna forma i wydaje się być korzystna dla każdej ze stron. Jednakże dla właściciela może okazać się bardzo niebezpieczna. Rozsądniej zatem jest zawierać umowy terminowe, bowiem w przypadku nieokreślonego okresu jej trwania, w przypadku eksmisji może zamienić się dla właściciela w koszmar, a w skrajnych przypadkach może nawet nałożyć na właściciela obowiązek do poszukiwania lokalu zastępczego dla najemcy.

Dzięki nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów z dn. 28.01.2010 r. weszły w życie przepisy, które obejmują ochroną wynajmujących, tzw. najem okazjonalny.

- To bardziej skomplikowana umowa, którą z pewnością dobrze sporządzi pośrednik w obrocie nieruchomościami - doradza Karina Mallach. - Różni się ona od zwykłego najmu lokalu mieszkalnego tym, że najemcy nie chronią wszystkie przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów, a wiążące są zapisy umowy najmu oraz kodeksu cywilnego.

Z umowy najmu okazjonalnego może korzystać osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z najmem lokali mieszkalnych, jest właścicielem mieszkania, nie korzysta z niego tylko przejściowo i wynajmuje go na określony czas. W takim przypadku do umowy zawartej z najemcą będą miały zastosowanie przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów.

Czytaj także: Czego szukają lokatorzy oraz wynajmujący?

Umowa ma określone warunki: musi być sporządzona wyłącznie w formie pisemnej, na czas określony nie dłuższy niż 10 lat. Szczególną cechą są obligatoryjne załączniki, które mają gwarantować skuteczną "przymusową wyprowadzkę" lokatora tj. oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym poddaje się on egzekucji i zobowiązuje do opróżnienia i wydania lokalu oraz wskazanie innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji z podpisem notarialnie poświadczonym osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, w którym najemca miałby zamieszkać i oświadczeniem o wyrażeniu zgody na przyjęcie najemcy.

Wynajmujący ma również obowiązek zgłosić fakt zawarcia umowy najmu w urzędzie skarbowym. Niezgłoszenie skutkuje tym, iż przestają obowiązywać przepisy szczególne dla najmu okazjonalnego, a najemcę chronią zapisy ustawy o ochronie praw lokatorów. Takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze dla wynajmujących, ponieważ dużo lepiej chroni ich przed nieuczciwymi najemcami.

Pozornie proste umowy najmu mogą kryć w sobie wiele pułapek, dlatego warto nawiązać współpracę z doświadczonym i godnym zaufania pośrednikiem, który daje gwarancję bezpiecznej i korzystnej transakcji.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto