Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dąbrowskim Parku Hallera. Zobaczcie zdjęcia

PAS
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Dąbrowie Górniczej
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Dąbrowie Górniczej PAS
W niedzielę 1 marca 2020 roku cała Polska po raz kolejny wypełniła się amatorami biegania i aktywnego wypoczynku. W gronie tych ponad 350 miast oraz miejscowości nie mogło zabraknąć również Dąbrowy Górniczej, która już po raz piąty przyłączyła się do projektu„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Trasa biegła główną aleją Parku Hallera, a do pokanania był dystans 1963 metrów. To data śmierci ostatniego żołnierza wyklętego Józefa Franczaka - „Lalka”. Jak podkreślali organizatorzy niedzielnych zmagań biegowych z Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej trasa wyznaczona została w tym dąbrowskim parku, bowiem znajduje się w nim aleja, upamiętniająca 30-lecie działalności TPDG, a tuż obok mieści się rondo, noszące imię Żołnierzy Wyklętych.

Bieg rozpoczął się o godzinie 10, a biuro zawodów czynne było dwie godziny wcześniej. Uczestnicy biegu otrzymali tak zwany pakiet startowy, w którym były materiały informacyjne o żołnierzach wyklętych oraz koszulki. Każdy, kto dotarł do mety dostał również pamiątkowy medal. Czekał też na niego ciepły posiłek. Na trasę wyruszyło kilkudziesięciu zawodników. Nawet tych najmłodszych, którym dane było pokonać parkowe alejki w wózku. Nie zabrakło też doświadczonych, starszych biegaczy. Część osób zdecydowała się natomiast pokonać 1963 metry z kijkami do nordic walkingu lub na rowerze.

W dąbrowskim biegu wzięli udział m.in. uczniowie III LO im. gen. W. Andersa w Dąbrowie Górniczej, członkowie stowarzyszenia Rowerowa Dąbrowa oraz podopieczni stowarzyszenia Krokus. Nie zabrakło też dąbrowskich radnych oraz dąbrowskiego posła na sejm RP Roberta Warwasa. Przed biegiem rozgrzewkę poprowadziła Aleksandra Nabiałek, czyli FitOlaa, która jest instruktorką fitnessu.

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto