Budżet wielkich szans?

Piotr Sobierajski
Skarbnik miasta, Janina Bronikowska-Radosz, omawia budżet z prezydentem Jerzym Talkowskim.
Skarbnik miasta, Janina Bronikowska-Radosz, omawia budżet z prezydentem Jerzym Talkowskim.
Założenia tegorocznego planu finansowego nie różnią się zbyt od tych z lat ubiegłych, choć w niektórych działach wydatki znacznie się zwiększyły. Dochody budżetu miasta w tym roku zaplanowano na 372, 4 mln zł i będą o ...

Założenia tegorocznego planu finansowego nie różnią się zbyt od tych z lat ubiegłych, choć w niektórych działach wydatki znacznie się zwiększyły. Dochody budżetu miasta w tym roku zaplanowano na 372, 4 mln zł i będą o 10 mln zł mniejsze niż przed rokiem. Najwięcej pieniędzy, bo 92 mln zł, wpłynie do miejskiej kasy z udziału w podatkach, stanowiących dochód budżetu państwa. Subwencja ogólna wyniesie 78 mln zł, a dotacja celowa z budżetu państwa ponad 28 mln zł.

— Tegoroczne dochody rzeczywiście są niższe niż przed rokiem. Wynika to z faktu mniejszej o 15 mln zł subwencji z ministerstwa. W porównaniu do roku ubiegłego dostaniemy także z budżetu państwa o 12 mln zł niższą dotację na zadania własne. Mniejszą wartość niż początkowo zakładaliśmy możemy osiągnąć ze sprzedaży udziałów w EC Nova. Pomimo różnicy w dochodach i wydatkach budżet jest jednak zrównoważony, do czego przyczyni się planowany kredyt inwestycyjny 30 mln złotych — wyjaśnia Janina Bronikowska-Radosz, skarbnik miasta.

— Budżet musieliśmy oprzeć na konkretnych wyliczeniach, ale zawsze może być tak, że uda nam się wygospodarować jakieś trzy, cztery miliony dodatkowych funduszy. Wiele założeń może ulec zmianie. Cały czas ściśle monitorujemy wpływy i wydatki. Informacje takie otrzymuje dwa razy dziennie — dodaje Jerzy Talkowski, prezydent miasta.

W budżecie znalazło się też 18 mln zł wolnych środków, czyli nadwyżki pochodzącej z rozliczeń kredytów z lat ubiegłych. Rezerwa budżetowa to nieco ponad 3,5 mln zł.

Oświata dominuje
Tegoroczne wydatki będą o ponad 25 mln wyższe niż dochody i wyniosą 397,9 mln zł. W roku ubiegłym różnica ta sięgała około 20 mln zł.

Zadania własne pochłoną 368 mln zł, w tym wynagrodzenia i pochodne ponad 150 mln zł, dotacje ponad 21 mln zł, a pozostałe wydatki ponad 111 mln zł. Wydatki bieżące powiatu wyniosą natomiast ponad 67 mln zł.

Niemal jedną trzecią tegorocznego budżetu pochłonie oświata. W większości wydatki zostaną pokryte z subwencji oświatowej, która wyniesie 71 mln zł. Prawie 22,5 mln zł trzeba też było zarezerwować na spłatę rat kredytów i pożyczek. To o 6 mln zł więcej niż przed rokiem.

Na transport i łączność zarezerwowano 27, 6 mln zł, przewyższając ubiegłoroczne nakłady o 12 mln zł. W sumie aż 15 mln zł więcej ma zostać spożytkowane na inwestycje. 14, 7 mln zł na kulturę fizyczną i sport to o 2 mln zł więcej niż rok temu.

Udane inwestycje?
Koszty administracji publicznej (48,7 mln zł) są mniej więcej takie same. Podobnie jak nakłady na pomoc społeczną. O 15 mln zł mniejsze fundusze przeznaczono natomiast na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska.

W tym roku Dąbrowa Górnicza planuje wydać na inwestycje i zakupy inwestycyjne więcej niż rok temu.

— Przeznaczyliśmy o 10 milionów zł więcej. Ze 107 mln zł chcemy zrealizować bardzo wiele zadań, które pozwolą na zmodernizowanie i rozbudowanie m. in. Pałacu Kultury Zagłębia, Muzeum Miejskiego Sztygarka oraz adaptację byłego kina Ars na potrzeby młodzieżowej sceny muzycznej. Swoją nowoczesną siedzibę będzie też miała Miejska Biblioteka Publiczna. Na dużą skalę chcemy kontynuować termomodernizację szkoł, która obejmie co najmniej dziewięć placówek — mówi Talkowski.

Miasto pozyskało także 17 mln zł w ramach kontraktu regionalnego z budżetu państwa i z Unii Europejskiej. Fundusze te zostaną przeznaczone na budowę drogi do sławkowskiego euroterminala wraz z wiaduktem. Pieniędzy wystarczy także na budowę kanalizacji oraz stworzenie centrum szkoleniowego dla byłych hutników.

Złożono także pięć wniosków o fundusze europejskie. Jest nadzieja na wsparcie budowy m.in. sieci szerokopasmowego internetu wartego 12 mln zł.


Na co pożyczą?
Kredyt na tegoroczne zadania inwestycyjne wyniesie 30 mln zł. Trafią na:

• 500 tys. zł budowa strzelnicy miejskiej,
• 1 mln zł budowa budynków socjalnych,
• 5 mln zł przebudowa budynku przy ul. Kościuszki 25 na bibliotekę,
• 2 mln zł przebudowa Muzeum Miejskiego Sztygarka wraz z likwidacją szkód górniczych,
• 1 mln zł rozbudowa stadionu Damel,
• 2,8 mln zł prace modernizacyjno-remontowe i adaptacyjne na terenie Ośrodka Sportów Letnich Zielona,
• 6 mln zł modernizacja dróg publicznych,
• 1 mln zł przebudowa i zabudowa wentylacji w PKZ,
• 1,2 mln zł budowa nowych miejsc parkingowych na terenie miasta,
• 2,5 mln zł modernizacja ciągów pieszych.

Co zbudują?
W planie zadań inwestycyjnych w 2006 r. znalazły się m.in.:
• 2 mln 853 tys. przebudowa budynku przy ul. Kościuszki 25 na MBP,
• 400 tys. zł termomodernizacja Domu Kultury w Ząbkowicach,
• 200 tys. zł budowa schroniska dla bezdomnych zwierząt,
• 1 mln zł budowa nowych miejsc parkingowych,
• 800 tys. zł rozbudowa obiektu sportowego przy ul. Konopnickiej 29,
• 250 tys. zł budowa nurkowiska na Pogorii III,
• 150 tys. zł budowa basenu olimpijskiego,
• 311 tys. zł budowa Eurocampingu w Błędowie. •

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie