Byli włodarze Dąbrowy Górniczej mogą za kratkami spędzić nawet 10 lat!

Aldona Minorczyk-Cichy
Jeden z zarzutów dotyczy budowy Centrum Administracji, zwanego przez dąbrowian pałacem urzędników. Olgierd Górny
Jeden z zarzutów dotyczy budowy Centrum Administracji, zwanego przez dąbrowian pałacem urzędników. Olgierd Górny
Członkowie byłego zarządu Dąbrowy Górniczej zamiast na sali obrad mogą niebawem spotkać się w którymś ze śląskich więzień. Na razie na pewno przez co najmniej kilka miesięcy, a może i lat, 11 osób zawiadujących jednym z ...

Członkowie byłego zarządu Dąbrowy Górniczej zamiast na sali obrad mogą niebawem spotkać się w którymś ze śląskich więzień. Na razie na pewno przez co najmniej kilka miesięcy, a może i lat, 11 osób zawiadujących jednym z największych miast regionu będzie się spotykać na sali sądowej. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach postawi im w najbliższych dniach zarzuty niegospodarności w administrowaniu finansami publicznymi. Chodzi o kwotę 273 mln zł!

Śledztwo w tej sprawie dotyczy m.in. prywatyzacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz budowy Centrum Administracji. Na prywatyzacji miasto i przedsiębiorstwo, w którym samorząd ma ponad połowę udziałów, stracili 53,5 mln zł. Zaś budowa, jak się okazało zbędnego, pałacu dla urzędników kosztowała dąbrowian aż 219 mln zł.

– Jedenastu urzędnikom postawimy zarzuty niegospodarnego administrowania finansami publicznymi. Jako że chodzi o kwoty wielkich rozmiarów, grozi im od minimum roku do 10 lat pozbawienia wolności. Części osób zostaną postawione zarzuty popełnienia dwóch przestępstw – mówi prok. Sławomir Świderek z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Tych jedenastu urzędników to m.in. Marek L., były prezydent miasta, jego trzech zastępców (Tomasz S., Krzysztof B., Andrzej K.), Iwona B., była sekretarz miasta, Bożena D., była naczelnik strategicznego wydziału planowania przestrzennego i przedsięwzięć publicznych oraz inni członkowie zarządu miasta (Tadeusz O., Stanisław S., Czesława F., Bożena S., Bożena P.). Wysłano im już zawiadomienia o konieczności stawienia się przed organami ścigania i wysłuchania zarzutów.

34 proc. MPWiK (jednego z najlepiej wyposażonych i najnowocześniejszych przedsiębiorstw tego typu w województwie) zostało sprzedane poniżej wartości niemieckiej spółce AQUA gmbh. Firma ta została wybrana wbrew opinii członków komisji przetargowej, którzy forowali inną spółkę. Mimo że miasto miało nadal ponad połowę udziałów w spółce, to aż 51 proc. rocznej dywidendy szło do kieszeni Niemców.

Dodatkowo biegli uznali, że spółka była po prostu drenowana. Niemcy za doradztwo brali gigantyczne pieniądze. Mogły to robić inne spółki funkcjonujące na polskim rynku, za dużo mniejsze pieniądze.
Na dodatek przedsiębiorstwo windowało ceny wody dla miasta na taki poziom, by uzyskać planowane zyski. Zarząd miasta godził się na to.

Drugi zarzut dotyczy budowy Centrum Administracji, zwanego przez dąbrowian pałacem urzędników. Już w styczniu 2003 roku Regionalna Izba Obrachunkowa uznała, że ówczesny prezydent Marek L. podpisał umowę niekorzystną dla miasta. W kontrakcie z wykonawcą Centrum Administracji – kieleckim Mitexem zapisano, że projekt, budowa i eksploatacja budynku warta jest 106 mln 480 tys. zł, co stanowiło 26 mln 840 tys. euro. Spłaty oraz wysokość czynszu uzależnione zostały od aktualnego kursu złotego w stosunku do euro. Rocznie biurowiec kosztuje dąbrowskich podatników około 17 mln zł. Prokuratura kwestionuje potrzebę budowy takiego budynku i wytyka szereg nieprawidłowości przy podejmowaniu decyzji przez były zarząd miasta.

– Zarząd miasta doprowadził do zmiany projektu inwestycyjnego oraz podjął szereg innych niekorzystnych dla miasta czynności. W ten oto sposób powstało obciążenie dla budżetu w wysokości 219 mln zł – mówi prok. Sławomir Świderek.

To nie koniec
Gliwicka „okręgówka” nadal bada sprawę obrotu nieruchomościami w Dąbrowie Górniczej za czasów Marka L. oraz budowę aquaparku. Nie wiadomo, czy i w tych dwóch sprawach nie zostaną postawione zarzuty.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie