Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Byli związani z Dąbrową Górniczą i Powiatem Będzińskim. Odeszli w 2018 i 2019 roku. Dziś ich wspominamy

PAS
pixabay
Ceniliśmy ich, szanowaliśmy, byli naszymi przyjaciółmi, ludźmi życzliwymi i pogodnymi. Aż trudno uwierzyć, że nie ma ich już wśród nas. Żyją jednak w naszej pamięci, na trwałe zapisali bowiem swój ślad w historii miast, gmin, mniejszych miejscowości.

Dziś wspominamy tych, którzy odeszli od nas na przestrzeni ostatniego roku, od listopada 2018 roku, a którzy związani byli z Dąbrową Górniczą i Powiatem Będzińskim.

Marek Drożyński
zmarł 25 kwietnia 2019 roku. Urodził się w 1947 roku. To były wiceprezydent Dąbrowy Górniczej w latach 1996-99. W latach 1990 – 2006 był radnym Rady Miejskiej, a w latach 1994 – 1996 oraz 1999 – 2001 jej przewodniczącym. Był także długoletnim członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Po zakończeniu pracy w lokalnym samorządzie zajął się m.in. działalnością społeczną, uczestniczył co roku w spotkaniu wigilijnym, organizowanym dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa zarządu wojewódzkiego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Katowicach. Nabożeństwo żałobne zostało odprawione 27 kwietnia w kościele p.w. św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej – Gołonogu. Spoczął na sosnowieckim cmentarzu w Klimontowie - Porąbce.

Joanna Zięba zmarła 6 grudnia 2018 roku. Była pierwszą dyrektorką SP nr 34, dziś wchodzącej w skład Zespołu Szkół nr 4 im. Królowej Jadwigi na Łęknicach w Dąbrowie Górniczej. Wspólnie z nauczycielami i pracownikami szkoły z zaangażowaniem i oddaniem stworzyła warunki do nauki dla dzieci i młodzieży w nowo oddanej placówce. Dyrektorem szkoły była od 1 września 1992 r. do 2002 roku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 8 grudnia na cmentarzu parafialnym Opatrzności Bożej w Bielsku Białej Jaworze.

Stanisław Stolarczyk zmarł w lipcu 2019 roku. Urodził się w 1948 roku. Był dąbrowskim przedsiębiorcą, wieloletnim prezesem zarządu Stowarzyszenia Promocji Dzielnicy Strzemieszyce oraz prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Dekarzy.

Mirosław Słomczyński zmarł 18 października 2019 r. w wieku 85 lat. To rodowity siewierzanin, dziennikarz prasowy i telewizyjny, autor i współautor książek biograficznych, m.in. „Tematy i klimaty. Dziennikarskie wspominki”, „Jednej to kuźni ludzie”, „Generał z kryką”, „Od hajera do premiera”, „Pasjonat. Ciekawość życia prof. Artura Stojko, luminarza polskiej apiterapii”. Był współtwórcą programu regionalnego TV Katowice i ogólnopolskich widowisk telewizyjnych. Przez trzy kadencje był członkiem Rady Programowej Oddziału TVP w Katowicach. Za zasługi dla Siewierza otrzymał z rąk burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Zdzisława Banasia nagrodę “MAGNUM MERITUM PRO REGIONIS ET URBIS SEVIORIS”.

Ryszard Liszczyk zmarł 23 grudnia 2018 roku. Żył 90 lat. W jego życiorysie największe znaczenie odegrały dwa miasta, Czeladź – gdzie się urodził, chodził do szkoły, a potem pracował oraz Wojkowice, gdzie mieszkał od wielu lat. Był chodzącą historią Czeladzi I prawdziwym mieszczaninem. Zbierał różne dokumenty, archiwalia domowe. Był członkiem i stałym bywalcem spotkań klubu genealogicznego, Klubu Rodów Czeladzkich i Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi. Fascynowała go historia jego własnej rodziny, której drzewa genealogiczne tworzył przez wiele lat. Od 1947 roku należał do harcerstwa. Uczestniczył w projektowania wielkich przedsięwzięć budowlanych, jak np. Huty Katowice. W 2009 roku został uhonorowany Orderem św. Stanisława, utworzonym w 1965 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego I reaktywowanym w latach 90-ych minionego wieku. Jego laureatami są osoby zaangażowane w działania społeczne i regionalne. W 2011 roku został laureatem nagrody burmistrza Czeladzi - “Pierścień Saturna”.

Henryk Domagała zmarł 7 stycznia 2019 roku. Urodził się w 1938 roku. Prawie 30 lat temy był jednym ze współzałożycieli Zagłębiowskiego Koła Pszczelarzy, które do dziś ma swoją siedzibę w Czeladzi. Członkiem Śląskiego Związku Pszczelarzy był od 1963 roku. Od pokoleń jego rodzina zajmowała się hodowlą pszczół, w czym i on znalazł upodobanie. Jedną z pasiek z 18 ulami ulokował blisko domu, a kolejną z 35 ulami w woj. świętokrzyskim. Z zawodu był górnikiem, wiele lat pracował w kopalni “Czeladź”. Angażował się w działalność społeczną i charytatywną. Przekazywał miody na WOŚP oraz dla potrzebujących dzieci.

Marek Pierzak zmarł 1 czerwca 2019 roku. Miał 77 lat. Związany z Czeladzią, choć mieszkał w Grodźcu, gdzie został pochowany. W latach 90-ych minionego stulecia założył firmę cateringową pod nazwą Akademia Sztuki Kulinarnej ANMARK. Swoją siedzibę miała w dawnej stołówce kopalni Saturn. W ciągu kilku lat stała się wiodącą marką w regionie, a potem zdobyła i większy rozgłos. To wszystko dzięki talentom kulinarnym pana Marka i nieżyjącej już także jego żony Teresy. Na równi traktował kilkuosobowe przyjęcia, jak i ogromne zjazdy lekarzy czy sportowców w katowickim Spodku. Jego dania i potrawy zachwycały, o czym świadczą wpisy w kronikach, np. Gorana Bregovicia, Joe Cockera, muzyków z Rolling Stones czy Gustawa Holoubka. Serwował potrawy przyrządzane w oparciu o stare, sprawdzone przepisy, m.in. zapiski swojej matki. Dbał również o to, by podawać tylko zdrową żywność. Współpracował z miastem Czeladź przy organizacji różnych przedsięwzięć, a jego firma włączała się w akcje pomocowe i charytatywne. W 2004 roku odebrał nagrodę - “Pierścień Saturna”.

Jerzy Rebeta zmarł w czerwcu 2019 roku. Był przewodniczącym Rady Miejskiej w Czeladzi w latach 200 – 2002, radnym Rady Miejskiej w Czeladzi w latach 1998-2006 oraz wieloletnim radnym Rady Powiatu Będzińskiego. Był długoletnim przewodniczącym i członkiem Krajowej Komisji Rewizyjnej Związku Zawodowego Górników, przewodniczącym ZGG KWK “Saturn”oraz przewodniczącym Rady Powiatowej OPZZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto