Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Formy największym na świecie ośrodkiem badań i treningu hipoksji

Piotr Sobierajski
Marcin Majchrowicz cały czas rozwija Centrum Formy. Teraz będzie też ośrodkiem badań techniki hipoksji
Marcin Majchrowicz cały czas rozwija Centrum Formy. Teraz będzie też ośrodkiem badań techniki hipoksji PAS
Centrum Formy w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej będzie największym na świecie ośrodkiem badania techniki hipoksji na świecie. W uproszczeniu technika hipoksji to trening w warunkach o obniżonej zawartości tlenu. Zatem bez konieczności wyjeżdżania w góry będziemy mogli trenować tu w warunkach zbliżonych nawet do wysokości 5500 m. n.p.m.

- Naszym głównym założeniem jest nieustanny rozwój poprzez innowacje. Dlatego właśnie możemy pochwalić się wspólnym projektem z Instytutem Sportu i Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Gospodarki. Łączna wartość tego projektu to ponad 15 mln złotych – mówi Marcin Majchrowicz, szef kilku spółek, m.in. zarządzających Centrum Formy i hotelem Holiday Inn w Dąbrowie Górniczej. – Centrum Formy będzie największym ośrodkiem badania techniki hipoksji na świecie. W naszym klubie zarówno jakość powietrza, ilość tlenu i dwutlenku węgla, jak również jego czystość, będzie monitorowana przy użyciu nowoczesnej technologii. Będziemy mogli mówić, że jesteśmy pierwszym klubem w Polsce wolnym od smogu. Hipoksyjna strefa Centrum Formy będzie miała powierzchnię 800 metrów kwadratowych – dodaje.

Na świecie hipoksja nazywana jest ostatnią legalną formą dopingu. Misją projektu badawczego w Dąbrowie Górniczej będzie opracowanie i opatentowanie programów treningowych dla poszczególnych grup docelowych. W obecnych czasach podniesienie wydolności stanowi klucz w większości dyscyplin sportowych. Efektywność treningu w hipoksji wzrasta o ponad 30 procent.

- Dzięki współpracy z instytutem sportu będziemy mogli wykonywać badania laboratoryjne w warunkach profesjonalnych. Chcemy także wspólnie z Akademią Wychowania Fizycznego badać wpływ treningu hipoksji nie tylko na kwestie sportowe, ale także na kwestie zdrowotne, jak choroby układu krążenia, cukrzyca oraz otyłość. W ramach projektu poszczególne strefy zostaną wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt treningowy i diagnostyczny, w niektórych przypadkach będą to pierwsze tego typu instalacje w Polsce – podkreśla Marcin Majchrowicz.

Wdrożenie projektu będzie związane z przebudową budynku Centrum Formy. - Podpisujemy umowę z sąsiednim aquaparkiem Nemo Świat Rozrywki, by tam zapewnić miejsca do parkowania naszym gościom i klubowiczom. Nowe sale zostaną zrealizowane w części podziemnej. Staraliśmy się o ten projekt ponad dwa lata i w pierwotnej wersji planowaliśmy rozbudowę, im bardziej skracał nam się czas wykorzystania dotacji, tym bardziej musieliśmy myśleć nad praktycznymi i realnymi aspektami zagospodarowania obiektu. Umowa została podpisana w grudniu 2017 roku i natychmiast przystąpiliśmy do jej realizacji. Już w listopadzie tego roku planujemy dużą imprezę otwarcia z udziałem wielu sportowców formatu polskiego i międzynarodowego – przyznaje Marcin Majchrowicz.

By zwiększyć wydolność organizmu można więc skorzystać dziś z tak zwanego treningu hipoksyjnego. Różnego rodzaju firmy w Polsce oferują dziś taki trening w warunkach o obniżonej zawartości tlenu oraz przebywanie np. w specjalnych namiotach. Dziś zarówno przebywanie w warunkach o zmniejszonej dostępności tlenu oraz trening w tych warunkach przyczyniają się zdecydowanie do poprawy formy sportowej i wytrzymałości. Dzięki temu podnosi się m.in., wydolność serca, płuc i mięśni, przyspiesza aklimatyzacja na dużych wysokościach w górach, zwiększa się metabolizm, poprawiają się także efekty rehabilitacji.

Z treningu hipoksji korzystają dziś przedstawiciele wielu dyscyplin sportowych, np. wioślarze, piłkarze ręczni, triathloniści, piłkarze, reprezentanci sportów walki.

Cały zespół Centrum Formy nieustannie pracuje także nad kolejnymi innowacyjnymi projektami. Od ponad 7 lat regularnie odwiedza największe na świecie targi branży sportowej FIBO w Kolonii. - Chcemy stworzyć w klubie nowe strefy dla młodzieży i seniorów. Udało nam się wyszukać ciekawe sprzęty i nowości, które łączą zajęcia ruchowe z nowoczesnymi technikami i są w stanie zainteresować młodzież. Sprzęt dla seniorów będzie natomiast bardziej intuicyjny i bezpieczny – przyznaje Marcin Majchrowicz.

W styczniu 2018 roku minęły cztery lata od otwarcia Centrum Formy. Na przestrzeni tego okresu jesteśmy świadkami niesamowitego rozwoju branży fitness, a nasz region stał się prawdziwym „Zagłębiem” fitnessu.

- Od momentu powstania klubu Centrum Formy w 2014 roku, w sąsiedztwie 5 kilometrów od obiektu, otworzyło się 16 nowych klubów fitness. Jednak to, co nas wyróżniało od początku, to fakt, iż nasz budynek został zaprojektowany od podstaw jako obiekt sportowy, natomiast w przypadku konkurencyjnych obiektów mieliśmy do czynienia z adaptacją starych budynków, głównie handlowych - podkreśla Marcin Majchrowicz. - Od początku działalności przyjęliśmy strategię umów długoterminowych. Model ten ma wielu zwolenników i z całą pewnością się sprawdza. Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy na jakość i zadowolenie wszystkich klubowiczów: począwszy od tych najmłodszych (dla których czeka ogromna konstrukcja w Bawilandii), przez profesjonalnych sportowców po osoby uczęszczające jedynie rekreacyjnie. Pomimo oczywistej rotacji klientów na przestrzeni czterech lat utrzymujemy stałą średnią 800 klubowiczów, i to przy ustalonej górnej granicy 1000 klubowiczów - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto